banka havalesi icra / hukuk sorusu

babam bir adamla ortaklık için anlaşıyor ve ilk ödeme olarak adam 7000 tl parayı benim banka hesabıma yolluyor, ben de bu parayı babama veriyorum. babam o sırada banka ile uğraşamadığından benim hesabımı verdi

daha sonra bir sebeple anlaşamıyorlar ve bu adam babamdan alamadığı 7000 tl yi benim banka hesabıma yollladığındna beni dava edeceğini söylüyor

dekontda açıklama kısmı boş bir şey yazmıyor / arada sözleşme fln da yok her şey sözlü

bu durumda benden bu parayı alabilirler mi ? ya da hukuki süreç ne olur ? mahkemeye fln vrrebilir mi

alamaz hocam.

  • karlmarx  (19.11.17 00:53:50)
O adam anca babayı alır sizden. Sizin insafınıza kalmış vermezseniz vermeyin.

  • England  (19.11.17 00:56:52)
neye dayanarak alamaz diyorsunuz ki? günlerim böyle davalarda bilirkişilik yapmakla geçiyor.

bir kere dava açabilir. dava açmanın bir sınırı yok. hiç tanımadığın sokaktan geçen adama da dava açarsın. önce icraya verir, sen itiraz edersin icra durur. sonra mahkemeye verir. dosyaya da dekontu sunar, ben bu adama ortak olmak için 7000 lira yolladım, ortak da olmuyor, parayı geri de vermiyor diye. öyle davalaşırsınız. bana gelir dosya, bakarım adam gerçekten 7000 lira yollamış. niye yollamış diye bakarım senin savunmanı okurum, almadım deme şansın yok, banka hesabına girmiş. sen niye aldığını açıklayamamışsın. yazarım bilirkişi raporuma, oscar kişisi, x kişisinden 7000 lira alşmıştıri ne gerekçeyle alındığı tespit edilememiştir veya karşılığında vaat edilen yapılmamıştır, takdir sayın mahkemenizindir diye, gerisi hakimin takdiri.
  • kibritsuyu  (19.11.17 01:12:47 ~ 01:14:08)
kanuna göre 10bin TL ve üzeri paralarda kaynak göstermek zorunlu. tutar 10bin TL'nin altında olduğu için seni dava bile etse "elden para vermiştim borcunu ödedi" dersin geçer. ye o parayı çatır çatır. afiyet olsun.

  • fakirpislik06  (19.11.17 01:15:25)
@kinritsuyu

ben de bana borcu vardi onu odedi dersem hocam ? bunu nasil ispatlayacak ? ya da ben nasi ispatlayacagim :)
  • oscar  (19.11.17 01:17:20)
hocam afedersiniz de dolandırıcı mısınız siz niye vermiyorsunuz adamın parasını

  • kingcyrax  (19.11.17 14:30:53)
+1 kingcyrax

  • bana her yer cehennem  (19.11.17 14:45:33)
+1 kingcyrax

  • burya  (19.11.17 14:54:35)
arkadaslar bilip bilmeden ne salliyorsunuz

bu adam ortak olacagini soyledi 70 bin tl ye anlasildi. adamin sartlari vardi dukkan ona gore duzenlensi, yeni yazilim aldirdi bize, 23.000 tl sirf buna verdik biz, o kullanmayi biliyor diye. yan depoyu kiralatti isimize yarar diye su an bos orasi ve 4 aydir kirasini biz oduyoruz.

simdi ben vazgectim ortakliktan parami geri verin diyor. butun yatirimlar cop oldu, yazilim atil duruyor, depo bos duruyor giren bize girdi

bizde kimsenin parasi kalmaz, enayi de degiliz ama,
  • oscar  (19.11.17 16:23:09)
e abicim gözünü seveyim 70.000 liralık iş sözle yapılır mı? siz de bütün bunların yazdığı bir protokol yapaydınız bırak 7000 lirayı geriye vermeyi, bütün masrafları ondan alırdınız.

  • kibritsuyu  (19.11.17 17:04:59)
babamin isleri hocam, benim haberim bile yoktu.

benim tek derdim su an alakasiz bir mesele yuzunden benden su 7000 tl yi almamasi.

ben mahkeme olursa bana borcu vardi da diyemem, yalan soyleyemem.
  • oscar  (19.11.17 17:55:46)