Her şeyi bırakıp güney amerika'yı gezmek -ciddi fikirlere ihtiyacım var-

Merhabalar,

Biliyorum bu sıralar çok popüler bu bir yerlere gitme isteği. Ama ciddi olarak fikir almaya ihtiyacım var ..

Yaklaşık 2 ay önce 30 yaşıma girdim, baktığım zaman yarı zamanlı bir işim ve para kazanamayan bir müzik grubum var. Hiçbir sorumluluğum yok, annem ile yaşıyorum, birikmiş biraz param ve dünyanın herhangi bir yerine THY ile business bilet alabilecek kadar da birikmiş mil'im var.

2 yıl önce konservatuar'a hazırlık sürecinde oluşan kurs masraflarını çıkartmak için girdiğim bu yarı zamanlı işe saplandım kaldım, bir nevi "comfort zone" oldu. Konservatuar'a da giremedim zaten. Yaptığım işten de sıkıldım, ne yapacağımı da tam olarak bilmiyorum açıkcası.

20 yaşında Londra'ya 3 aylık bir süre ile gittim ve o tarihten itibaren bir yerlere gitmek, gezmek zehir gibi dolanıyor içimde. Sonrasında fırsat ve para buldukça hep bir yerlere gittim. Ama artık öyle 10-15 günlük geziler yeterli gelmemeye başladı. Geri dönesim gelmiyor.

Hazır şartlarım ve imkanlarım varken, gitmek mantıklı mı ? Biraz zorlayarak 5 bin dolar gibi bir paraya sahip olabilirim (uçak biletleri hariç), ne yazık ki daha fazlasını yapmam kısa vadede pek mümkün değil. Couchsurfing ve workaway tarzı oluşumlardan da faydalanarak harcamaları minimuma indirir, hatta belki oralarda elime bir gitar alıp sokakta çalarak kazanç bile elde edebilirim.

Benim şartlarımda, en az 1 yıl gezmek düşüncesi ile böyle bir maceraya atılmak sizce nasıl olurdu ?

* imla

Yapamazsıncı karamsarlar gelmeden ben diyeyim yapılır, güzel de olur.

Yalnız 5000 dolar çok para değil. 1 yıl uzun bir süre olduğu için işin her boyutunu düşünmek lazım.
Sürekli kalacak couchsurfing yerleri bulamayabilirsin.
İş bulamayabilirsin.
Sokakta gitar çalarak hiç para kazanmayabilirsin.
Vizesiz gidiliyormuş o ülkelere ama 90 180 gün sınırları var, 3/6 aydan fazla kalamazsın bir ülkede yani.
Bazı ülkelerin biraz tehlikeli olduğunu duydum hep, Brezilyalı bir arkadaş da söylüyordu, hangi ülkeler tam hatırlamıyorum şimdi.
Sadece ingilizce mi var? O ne seviye? İspanyolca, portekizce var mı?
Bir yere turist olarak birkaç günlüğüne gitmek var, bir süre yaşarken etrafta ingilizce konuşan birini bulamamak da.

Aklıma gelen olası olumsuzluklar bunlar, hepsi için yeterli ve iyi cevapların varsa güzel olur 1 yıl başka bir kıtada gezmek.
  • senolll  (17.11.17 04:07:51)
Ha bir de paranın hepsini nakit götürmwzsin herhalde ama öyle düşünüyorsan götürmemeni tavsiye ederim. 5000 değil 1000 doların bile çalınsa bu kadar zorluğun içinde daha da zora sokar.

  • senolll  (17.11.17 04:09:07)
Aslında çok daha az bir para ile gezen insanlar var. 5 bin dolar en iyimser tahminimdi bu arada :) daha yukarısına çıkmam çok kolay olmayacaktır. Nakit taşımayı zaten sevmiyorum, her şeyi online bankacılık ile halledebilirim. Genelde gittiğim yerlerde kredi kartı kullanıyorum.

Teşekkürler.
  • sabirstone  (17.11.17 04:15:18)
O ülkelerden birine gittim, bazılarını gidenlerden dinledim. Yapabilirsin tanii ki de, az daha hazırlık. Örneğin, Kolombiya'da hiçbir erde kredi kartı geçmiyordu. Sadece pahalı olan alışveriş merkezlerinde feçiyordu. Kredi kartı ile gtsen dımdızlak kalabilirsin. Bir de gidilecek yeri iyi ayarlaman gerek, zamanını da. Gidip orada sinek ısırığı sonucu dengue fever olmak istemezsin ama iyi bir planlama yapılarak ve biraz daha hazırlanarak gidilebilir.

  • aychovsky  (17.11.17 04:23:30)
yputube emre durmuş izlemeni öneririm. bence yapabilirisn.

  • oscar  (17.11.17 05:37:42)
Yaparsınız bence. Ölümden öte köy yok. O da her yerde var. En kötü ne olabilir ki? Baktınız ki işin içinden çıkmanın bir yolu kalmadı her zaman yurda dönme şansınız var.üstelik gidiş dönüş miliniz de var. Az önce arabayi vurdum moralim çok bozuk. Istediginiz şeyleri yapin ya, 20 yıl sonra geriye bakma şansınız olursa ben ne güzel şeyler yapmışım dersiniz.

  • tukenmez adam  (17.11.17 06:50:14)
Bence asla yapmayacaksın. Öyle bi fantaziden öteye gitmeyecek.

  • [GODDARD]  (17.11.17 07:59:45)
artık dünya çok küçük, bu tür şeyler yapılabilir, yapan yüzlerce insan var. ama para kısıtı var biraz.
para azsa planlama çok çok iyi olmalı. aksi durumlar oluşursa bu para çıkışı demek.
bir de ispanyolca şart.
alternatif olarak tayland olabilir.
  • cedex  (17.11.17 09:13:14)
Bence de yapılabilir. Yıllardır couchsurfing kullanıcısı olduğum için bu şekilde çok az paralarla bir kaç yıl dünyayı gezen insanlarla tanıştım. Hatta bir tanesi daha bitcoin bu kadar uçmamışken (3 yıl önce) kredi kartlarını kesmiş, sadece bitcoin kullanarak dünyayı gezmeye çalışıyordu(1.5 senede falan tamamladı)
Plan tabi ki önemli, her şey planladığın gibi de gitmeyebilir. Örneğin gidip 3 ay sonra dönebilirsin. Önemli olan karar verip bir bilet alıp gitmek. Zor değil.

  • kismisolungac  (17.11.17 09:59:34)
gitmeyeceksin.

  • korben dallas  (17.11.17 10:04:06)
amerikayı salla. dolar 4 lira oldu. paran su gibi gider. onun yerine kendine doğu asyadan başlayarak bir rota çiz güneye doğru in. ordaki hayatları yaşantıları insanları gör. burada işin gücün yoksa en az 6 aylık bir gezi planla. döndüğünde bambaşka biri olabilirsin. gerekli yardımı, desteği ve bilgiyi aşağıdaki subredditten alabilirsin. senin gibi bir sürü yapan insan var. hatta daha uzun süreli yapanlar da var.

www.reddit.com
  • mr.goodcat  (17.11.17 11:02:07 ~ 11:02:50)
Paranı çok iyi idare edersen, planlarsan neden olmasın? Olmazsa da ne olacak sanki. 1 yıl olmasın 10 ay olsun, 6 ay olsun.

  • Piukh  (17.11.17 11:07:32)
Facebook'ta İşim Gücüm Gezmek sayfası var. 30 yaşında yollara düşmüş bir bankacı Hale Sargın Güney Amerika gezilerini paylaşıyor. Şili, Arjantin, Uruguay, Peru, Brezilya ve başka ülkeler. İletişime geçip bilgi de alabilirsiniz.

Başarırsınız, have a nice journey
  • tahin pekmez yoğurt  (17.11.17 11:42:08)
1 yil cok, 3-5 ay yeter bence detayli gezmek icin.

  • baldur2  (17.11.17 11:45:08)
sozlukte matematik koyu eksisozluk.com entrylerini inceleyin.

ihtiyaciniz olan cevaplari bulamazsaniz kendisiyle iletisime gecmeye calisin derim.
  • biraz huzur  (18.11.17 03:37:19)
Çok teşekkür ederim, olumsuzluk oluşturabilecek en büyük unsur sanırım paranın miktarının çok kritik bir noktada olması. Aslına bakarsanız oldukça plansız ve afaki yazdım bunları, yani aklımda böyle bir olay var ve aşağı yukarı şu şartlar ile yapabilirim tarzı. Paranın miktarını arttıramazsam (ki öyle olacak gibi) çok iyi bir rota çizerek orada geçireceğim zamanı daha tasarruflu kullanır, 6 ayda tamamlarım. Dengelemiş olur.

Anormal bir durum olmazsa en geç önümüzdeki yıl bu zamanlar gitmeye karar verdim.

Ekleme : Önerilen kişi ve sayfaları inceliyorum, zaten youtube ve çeşitli bloglar, hatta bir de kitap aracılığı ile takip etmediğim gezgin yok diyebilirim.

Çok teşekkürler herkese.
  • sabirstone  (19.11.17 02:27:19 ~ 02:29:16)
abi yapın gitsin tabii be (bende verecek akıl olmayınca gaz verme kısmından yürüyeyim dedim)
hele de o kadar mil varmış madem, güzel fırsat işte.
seviyorum böyle idealleri, hayalleri.
ben de youtuber kemal tuğrul sümer'den örnek vereyim o halde. zaten takip ediyorsanız bu tarz sayfaları, mutlaka duymuşsundur diye tahmin ediyorum. adam gitti, 29 yaşında 40 gün abd'de motorla gezdi. gerçi o sponsor da buldu.

özetle vakit ve imkan varken yapılmalı böyle şeyler. umarım başarırsınız.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (19.11.17 02:59:10 ~ 02:59:42)
Gezene bir sürü kişi var. Paran fazla bile, gezerken hostellerde kalır gerekirse parkta filan yatarsın, zaten günlük yemek derdinden fazlası olmayacak onuda gitar ile kazanırsın ama tabi büyük cesaret yüzlerce kişi düşünür ama sadece bir kaçı buna cesaret eder. Bence çantanı hazırla, annenle vedalaş ve yola çık mutlaka blog yaz veya video çek, sonradan içinde kalıp pişman olmaktansa 6 ay veya 1 yıl yola çık ,sonrasına bakarsın artık.(kendine rota oluşturmayı unutma bu arada)

  • polatahmt  (10.03.19 18:49:24)