[]

İnternet alışverişinde TC kimlik no vermek istemezsek?

Bir siteden alışveriş yapacağım, kimlik no istiyor. Fatura için isteniyor galiba fakat firmayla bunu paylaşmak istemiyorum. Uyduruk rakamları da kabul etmiyor nerden anlıyorsa. Nası atlamalı orayı?
 
vermeniz gerekiyor.


  • dedimmidemedimmi  (10.11.17 23:16:49) 
111111112 bas gec. Almak zorunda degiller, cahilliklerinden istiyorlar. Gib'in bu konuda yayinladigi ozelge var.


  • acemi  (10.11.17 23:20:25) 
atlayamazsın.


  • tepedeki psychedelic adam  (10.11.17 23:21:09) 
Fatura için istiyorlar, zorunlu. Ama sallayıp tutturursun problem olmaz. (Aldığın ürün küçük ve bireysel kullanım için olan bir şeyse.)


  • testis agrisi  (10.11.17 23:23:41) 
...1112'yi kabul etmedi. Başka sitede örneğin hepsiburada'da istemiyor. Kimlik no.suz da olabiliyor o zaman? İnternet alışverişinde o zorunluluk kalktı diye bir yerlerde okumuştum.


  • bambum  (10.11.17 23:31:30) 
O zaman tc no uretici yaz arat onu dene.

3 kurus verip danisman tutmazlar kafalarina gore is yaparlar.
  • acemi  (10.11.17 23:33:56) 
Bu da ilgili ozelge
www.gib.gov.tr

Kac tane tuccarin kafasina attim bunu, yine de anlamadilar. Memleket cahil dolu.
  • acemi  (10.11.17 23:36:18) 
esnafı filan bilmem de bazı siteler fraud olaylarından dolayı kendilerince böyle bir önlem alıyorlar. cahil olmayabilirler yani.

kimlik no'suz tabii ki olabiliyor ama hepsiburada'nın almıyor olması diğer şirketlerin davranışlarını etkilemez. dediğim gibi kendileri böyle bir güvence yöntemi seçmiş olabilirler. neresi bilmiyorum ama öyle çok bilinmedik bi yer değilse bi sorun olacağını da sanmam. ha sana kalmış tabii sonuçta yazmazsın başka yerden alırsın olur biter.
  • tepedeki psychedelic adam  (10.11.17 23:40:54) 
Yok hocam fraudu bu sekilde yakalayamazsin. Fraud'ci eleman zaten en uyanik musteridir, bunu 1 saniyede gecer. Herifler akla hayale gelmedik isler yapiyor.

Fraud icin cok degisik yontemler var ama meslek sirri.

Bu yaptiklari isguzarliklar aslinda yeni kimlik kanununa aykiri oluyor, sikayet falan etsen ugrassan baslarina dert acarsin.
  • acemi  (11.11.17 14:11:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.