hangi kedi mamasını kullanıyorsunuz?

dün yavru kedimi veterinere götürdüm, 3 aylık kedi, her hafta ortalama 200 gr kilo alıyor. ilk mama olarak royal canin babycat verdim ancak daha sonra mamanın kalitesiz olduğunu görünce iyice araştırdıktan sonra acana mamanın daha iyi olacağına karar verip acana ile beslemeye başladım.
dün veteriner hangi mamayı kullanıyorsun diyince acana dedim ya o pek şey değil sen royal canin kullan bu daha iyi dedi. tüccar kafası ile royal canin tavsiye etti diye düşünüyorum. acana amerikada falan çok gidiyor ama türkiyede tutmadı o diyor. tutmadı diye bizde mi almayalım yani anlamadım. araba değil ki bu elimizde kalsın alt tarafı mama.

siz hangi mamayı kullanıyorsunuz, veteriner arkadaşlar acana marka mamayı tavsiye ediyor mu? kullanmaya devam edeyim mi yoksa değiştireyim mi? biraz gaz sıkıntısı harici herhangi bir sıkıntısı yok kedinin. gaz sıkıntısıda önceki mamada da vardı.

royal canin'in kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız acaba?
royal canin en iyi mamalardan biridir.
yakın gelecekte kedinizin sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını istiyorsanız acana alabilirsiniz. acana kullanan kedilerde böbrek yetmezliği, bağırsak problemleri ve deri problemleri ortaya çıkabiliyor. sonrasında veteriner diet grubu mama almak zorunda kalabilirsiniz.
royal canin kullanıyorum.
  • veritaslibertas  (10.11.17 17:47:56)
natureapetfoods.com
İlk bunun tavuklusunu kullandım, o bitince de somona geçirdim, 2 kg'ı 104 lira internetten siparişte. İçeriği de Acana/Orijen gibi.

  • zwiegesprach  (10.11.17 17:50:48)
(bkz: tahılsız kedi maması)

bizde satılan royal canin, proplan falan market mamasının bir tık üstü. avrupa'da market mamasına denk.

kediler zaten doğada öyle çok fazla tahıl falan derdinde değiller. ormanda aslan yese zaten yediği geyiğin karnındaki tahıl en fazla. bu yüzden doğal imitasyon gerekli. bu imitasyon tartışılır ama yurtdışında hiç bir sıralamada bizde satılan rc, proplan, hill's falan olmaz. acana, instinct, orijen, totw falan var bizde işte.

üstteki başlıkta bir şeyler karalamıştım, belki ilginizi çeken bir şeyler çıkar.
  • passion rules the game  (10.11.17 18:03:02)
Purina Pro Plan Junior kullanıyorum. 1 yaşına kadar bunu kullanmayı düşünüyorum.

  • himmet dayi  (10.11.17 18:22:45)
Kedimi sahiplendikten beri royal canin kullanıyorum. Yaşına, kısırlık durumuna göre mamanın türünü değiştirdim. Bu yaşına kadar hiç sorun yaşamadık. Mama hakkında da ilk defa böyle şeyler duyuyorum.

  • zannedersem tek eksiginiz bendim  (10.11.17 18:28:43)
acana orijin gibi mamalar tahılsız ama yüksek protein içeriyorlar. bir süre sonrs cilt hastalıkları, böbrek sorunları baş gösteriyor. benim dsnışdığım 3 veteriner de bu mamaları önermedi. hatta genelde böbrek sorunu, cilt sorunu kedi köpek gelse, neyle besliyorsunhz desek acana orijin cevabı geliyor dediler. bu mamalar piyasaya çıktıktan sonra bu hastalıklarda artış olmuş.

  • oscar  (10.11.17 18:46:14)
Benim gittiğim hekim hangi mama olusa da tahılsız olmasına dikkat et demişti. Bir ara royal canin almıştım. Ama tahıllı almışım, cildinde yaralar çıktı.
Götürdüğümde mamadan kaynaklı olduğunu, tahılsıza devam etmem gerektiğini söyledi. O yüzden farklı markaları denesem de tahılsız alıyorum.

  • antikitleruhlu  (10.11.17 19:05:43)
evde atıl duran kediyi doğada olduğu gibi tahılsız, sadece et içeren mamalarla beslemek bana mantıklı gelmiyor. başkalarından acana gibi mamaların karaciğer değerlerini bozduğunu duydum. proplan junior kullanıyorum, daha önce kullandığım mamaya göre tüyleri daha parlak ve dışkısıdaha az kokuyor.yalnız çok fazla mısır içeriyor ve gdo ve şekerden korktuğum için mısır içermeyen brit care'e geçmeyi düşünüyorum. insanlar veterinerlere güvenmiyor satış yaptıkları için ama bence proplan hills royal canin gibi mamalar daha güvenilir uzun süredir kullanılan formüller olduğu için.

  • slow like honey  (10.11.17 20:34:13)
benim veteriner de tahılsız mamayla besleme, düşük oranda da olsa tahıl olsun bu yalnızca et yiyip hiç sebze ve meyve yememek gibi demişti. o zamandan beri aynı marka alıyorum (n&d) ama tahılsız değil düşük tahıllı tercih ediyorum.

  • pinkpeony  (10.11.17 21:07:03)
Bonacibo kısırlaştırılmış kedi maması veya bazen kuzulu + evde pişen et, tavuk, ciğer, balık
Kısırlaştırıldıktan sonra veteriner yüksek proteinli mamalardan vermememi söyledi. Marka da söylemedi. 3.5 yaşında. Hiçbir sorunu yok.

  • Lim5  (10.11.17 21:31:05)
Nd düşük tahıllı kullanıyorum ben de artık. Ondan önce sanabelle tahılsız kullandım. Tahılsız ve yüksek proteinli mamaların ev kedileri için uygun olduğunu ben de düşünmüyorum. Royal canin'e de çok kaliteli mama denmez içeriğe ve analiz değerlerine baktığınız zaman bile anlarsınız.

  • ofelia  (10.11.17 22:47:20)
Bilinçli olan, kedilerin beslenmesi nasıl olur diye araştırıp iki makale okumuş her hayvan severin bildiği şey kedilerin etobur olduğudur. Kediler tahılları, karbonhidratı sindirecek enzimlerden yoksun sindirim sistemine sahiptirler.

Yukarıda veterinerinin her dediğine inanan, araştırmadan atıp tutan kesin Acana, Orijen yada tahılsız mamalara tu kaka demiş ama kediler için en ideal mamalar tahılsız, et kaynağı bilinen (et unu, tavuk unu gibi saçma sapan şeyler olmayan, ki royal canin, pro plan gibi bir çok mamanın içeriğide budur. Et kaynağını adam gibi yazmazlar) bunlardır.

Yüksek proteinin yada Acana, Orijen tahılsız mama ile beslemenin kedilerin böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açtığı kanısı kedilerin normal şartlarda su tüketimlerinin çok az olması (çünkü kediler doğada sıvılarını besinleriyle birlikte alırlar, fare, canlı böcek vs tüketerek) ve bu sorunları yaşayan kedilerin sahiplerinin de kedilerin su tüketimlerine dikkat etmemesi kaynaklıdır.

Kediniz için her bir tarafa su pınarları, su kapları koyarsanız, su tüketimine dikkat ederseniz bu mamalarla o tarz hastalıklarla karşılaşmazsınız. Cins kedi olup 3 yıl bu mamalarla kedi beslemiş, kan tahlillerini yaptırmış biri olarak bunu söylüyorum. Şu mantar, deri hastalığı zırvası ise asıl tahıllı mamalardan kaynaklanır. Bu sorunları yaşayan hayvanlara tahılsız mama önerilir.

Dediğim gibi su tüketimi çok önemlidir. Veterinerlerin önerdiği yurtiçinde Premium mama diye geçen royal canin, proplan, hills mamalarının çoğu çöp hüviyetinde mamalardır.

Acana, orijenin yanında N&D farmina da ülkemizde satılan çok kaliteli diğer mamadır. Bunun tahılsız olanını, kısırlaştırılmış ise tahılsız kısırlaştırılmış olanını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Royal canin ve türevleri hayvanları sadece hayatta tutan ama tam istediklerini elde edemedikleri mamalardır. Royal canin ile beslenen bir hayvanın dışkı miktarı, kokusu ile açana, N&D tahılsız ile beslenen hayvanın kaka miktarı, kokusunu bir karşılaştırsın en bilgisiz insan ve aradaki farkı görsün.

Aslında en iyisi iyi yapılan Barf diyetidir ama yapması çok meşakkatli. Bunu yapamadıktan sonra geriye tahılsız kaliteli mama ile beslemek, su tüketimine dikkat etmek, mümkünse kaliteli yaş mama ile (temelde beslenmeyle sıvı tüketimi sağayabilsin diye) desteklemek en iyi seçenek olarak kalıyor.

Şuraya da şunu koyayım belki okuyan olur. catinfo.org Yada Google'a cat feline nutrition yazın çıkacak sayfaları bir okuyun bakalım.
  • FAtE  (13.11.17 11:08:51)