dask iptal edilebiliyor mu?

"12345678 poliçe numaralı dask borcunuz bu kadardır" diye mesaj gelmiş. daskı zorunlu diye biliyorum ama iptal edilebileceği de yazıyor internette. zorunlu bir şey nasıl iptal edilebiliyor onu da anlamış değilim. sigorta şirketini aradım iptal edemezsiniz dediler. soru şu; dask iptal edilebilir mi? iptal edilebiliyorsa iptal edilikten sonra elektrik, su, doğalgazda sorun çıkar mı?

iptal edilemiyor. ama sizin haberiniz olmadan yenileyemezler. habersiz yenilemişler ise ödemeyin başlarının çaresine baksınlar. aboneliklerde sıkıntı çıkmaz.

  • ayaklibalik  (10.11.17 11:21:03)
hürriyet'ten noyan doğan'ın yazısı vardı bununla ilgili, geçen hafta ya da bu hafta. iptal edilmesi ile ilgili. sadece daha önce yaptırdığın poliçede her yıl yenilemeye dair bir seçeneği kabul etmiş olabilirsin. hesaptan tahsil ederler. ya da edemedikleri için bu mesajı almışsındır.

  • cliquot  (10.11.17 11:54:31)
Nakit ödemiştim, bir sonraki sene birkaç defa aradılar, ilgilenmedim, dolayısıyla yenilenmemiş oldu. Karttan çekiliyorsa iptal edebilmeniz gerekir. Bu sigorta şirketinin zorlayabileceği bir şey değil. Satışlarda ise o an için evin sigortalı olmasına bakılıyor. Sigorta geçmişine bakılmıyor. Bu yüzden bir çok satış sürecinde, sigortasız evlere sigorta yaptırır alan ya da satan kişi satıştan hemen önce.

  • mikro patlama  (10.11.17 13:29:41)
şimdi bankayı aradım, "dask kendisini yenileyen bir şey değil, siz mesaj çekmişsiniz borcunuz var diye. nasıl oluyor bu? sizinle çalışmak istemiyorsam napacam?" dedim. kadın da, "daskı, sistem yeniliyor. bizimle çalışmak istemiyorsanız da önce gidip başka bir sigorta şirketinden dask yaptırmanız lazım ki birden faza daskınız olsun ve istediğiniz herhangi bir daskı iptal edebilin." dedi.

ben anlamıyorum arkadaş. sistemin adı "zorunlu" ama yenilenmesi isteğe bağlı, dask.gov.tr'de, "1 yıl sonunda sigorta sona erer, bu tarihten sonra gidip tekrardan yenilemelidir." diyor, bankayı arıyorum otomatik yenilendi diyor. "kim yeniledi?" diyorum, "devlet yeniledi." diyor. devlet sigortayı niye yenilesin! insan atar da böyle atmaz. bu kadar saçmalık olamaz!

gidip iptali için dilekçe vereceğim ama bir şey çıkmayacağına eminim.
  • piramitleri kimin yaptigini biliyorum  (10.11.17 14:19:20)
Ben görüştüğünüz kişinin yalan söylediğini veya kelime oyunu yaptığını düşünüyorum. "Sistem yapmış" hikayesi müşteriyi yanıltmak için çok revaçta olan bir söylem. Sigortayı yapan devlet değil, bir sigorta şirketi ve zorla ödeme alması mümkün değil. Sigorta yaptırmamanın cezası yok ileride ceza konsa bile bu sizinle devlet arasında bir konu, sigorta şirketini ilgilendirmez. Telefonda işlerine gelen her şeyi söyleyebiliyorlar çünkü aleyhlerine kullanamıyorsunuz. Bankaya şahsen gidin ve bir şey sormayın, direk iptal talimatı verin.

  • mikro patlama  (10.11.17 15:53:04)
evet ev ipotekli ise olaylar değişebilir. Banka kendini güvence altına almak istiyor. eksik bilgi verdiniz sanki.

  • ayaklibalik  (10.11.17 23:10:12)