[]

truva atının gerçek hikaysi neydi?

hafızam epey zayıfladı. geçen yıl gündüz vassaf ın kitabında okumuştum. aslında askerler truva atı içinde girmemişler başka bişey olmuş.sonradan olay magazinleştirilmiş falan diye anlatmıştı. sabah sabah aklıma gelen şeye bak!

paşam unutmadık, seviyoruz seni. özlüyoruz da...


 
truva atı gerçek değil bir yunan miti.
virgil ve homer tarafından anlatılan hikayelerde geçiyor. truva savaşı gerçek ve troy şehri yakılıp yıkıldı ama truva atının gerçekte varlığına air bir kanıt bildiğim kadarıyla yok.

  • cedex  (10.11.17 08:10:19) 
isimleri bilmiyorum ama şöyle anlatayım. a ülkesi b ülkesini işgal etmek istiyor. a ülkesi bi türlü işgali beceremiyor. Surlar, kapılar sımsıkı çünkü. En sonunda b ülkesi için kutsal olan at heykelinin içine bir kaç fedai saklayıp surların önüne bırakıyor a ülkesi ve savaşı kaybetmiş gibi geri çekiliyor. b ülkesi de başarı kazandıklarını düşünerek vur patlasın çal oynasın takılıyorlar. kafalar bi milyon oluyor. a ülkesinin bıraktığı atı da şehrin içine alıyorlar. gecenin bi vakti atın içinde saklanan fedailer oradan fırlıyor ve kapıları açıyor. a ülkesinin askerleri de hurra şehre dalıp her şeyi yakıp yıkıyor.

ben böyle biliyorum..
  • silah taciri  (10.11.17 10:10:33) 
anlatayım,
efendim antik çağlarda iki ordu savaştığında birisi yenilgiyi kabul ederse silahı ile beraber atını da karşı komutana teslim edermiş. şimdi bu gencolar gemiler ile truva'ya geldikleri için at yok o sebeple bir at yapalım diyorlar hani biz yenilgiyi kabul ettik manasında truvalılarda işte 'yendik yuppi' diyerek tahta atı kabul ediyorlar. ama işte gencolar o akşam geri dönüyorlar ve attan çıkan askerlerin kapıları açması ile truvayı ele geçiyorlar.

  • dedim dedim de kime dedim  (10.11.17 10:26:17) 
bir hikaye de şu şekilde;
yunanlılar truvanın önünde on yıl debeleniyorlar ama kenti bir türlü düşüremiyorlar (surlar çok dayanıklı çünkü). derken bir deprem oluyor surlar yıkılınca tra işgal ediliyor. geri dönen yunanlılar depremi yaratan tanrı poseidona hediye olarak bir tahta at heykeli yapıyorlar.

  • tururo  (10.11.17 12:17:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.