[]

tohum sorusu

merhaba. bahar aylarında ekmek üzere bir domatesi kesip tohumlarını çıkardım üç gün önce. internette izlediğim bir videoda adam suda iki üç bekletin sonra kurutup saklayın diyordu. suda üç gün beklediler. bugün kurutmaya sermek için suyu döktüğümde birçoğunun küçük beyaz bir filiz verdiğini gördüm. şimdi bunları ekemem zaten de bu halde kurutmaya bıraksam tekrar filizlenir mi bunlar baharda? yoksa suda filizlendi de bir daha kuruyunca çıkmazlar mı?
 
suda üç gün bekletmek nereden çıktı? ilk kez duydum.

çocukluğumda her yaz gördüğüm şuydu, domates çekirdekleri süzgeçte yıkanır sadece çekirdek kalır. bir beze serilir ve kurutulur. başka bir işlem yapmaya gerek yok.
  • catch the arrow  (13.10.17 00:21:01) 
Tohum bitkiden ayrıldığında hep daha kuruya doğru gitmeli. Yaş olduğunda veya bazı cinsler azıcık nem ile bile çimlenir. Çimlendikten sonra ya büyür ya ölür, saklanma şansı yoktur.
Tohum = kuru dur.

  • tukenmez adam  (13.10.17 00:46:10) 
suda bekletme dikmeden önce (baharda) yapilir kolay çimlensin diye.


  • tabudeviren  (13.10.17 08:25:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.