[]

Dil bölümleri tercih

5 sene önce üni.den mezun oldum tm çıkışlıyım. Şimdi sınava tekrar girip ingilizce ile ilgili tüm bölümleri yazmak istiyorum. Alan değişimi imkanı var mı? İstanbul'daki üni.lerde dil bölümlerinin hazırlık sınıfı var diye duydum doğru mu?bu yeni sistemde dil testi dışında ne çözmem gerekiyor? Sınava ingilizce'den gitmek istiyorum, puanıma göre almanca ya da fransızca, ispanyolca falan bölümlerini yazamıyor muyum?
 
Dil okuyan kimse yok mu?


  • bozuk para ve kumbara  (10.10.17 17:35:15) 
alan olayı kalktı. istersn tıp bile okuyabilirsin.

başta ygs'ye gireceksin türkçe/mat/ssyal/fen çözeceksin ardından lys 5 denilen sınava gireceksin dil 1 dil 2 puanların hesaplanacak ona göre tercih yapacaksın.
  • blue eyes white dragon  (10.10.17 17:42:16) 
17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-5, öğleden sonra saat 14.30'da başlayacak, tek oturumda
uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır. Yabancı Dil Sınavı Almanca,
Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır. Yabancı dil testinde her dil için ayrı bir soru kitapçığı
bulunacaktır. Sınavda adaya LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.
Yabancı Dil Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap
kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik
okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme
alınmayacaktır.
Adaylar, LYS-5’te sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan
ayrılamazlar.
  • blue eyes white dragon  (10.10.17 17:45:18) 
sistem her sene değiştiği için şu an nasıldır bilmiyorum ama 2012, 2013 ve 2017'de sınava girdim. kendi girdiğim halini söyleyeyim sana.

istediğin alandan seçim yapabilirsin. dil bölümü okuyacaksan dil-1, dil-2 ve dil-3 puanları önemli. bunlarda puan yapabilmek için de lys 5'e girmen gerek, yabancı dil sınavı o. sınava ingilizceden girip herhangi bir dil okuyabilirsin fakat bazı okulların almanca bölümleri için sınava almancadan girmiş olma gibi şartları olabiliyor. bu sanırım sadece almanca ve fransızca için geçerli. bunlar için okulun şartlarına bakmak lazım, yani A üniversitesi alman dili ve edebiyatı'na ingilizce çözerek girebilirsin belki ama B üniversitesi kabul etmez.

önce ygs'ye giriyorsun. baraj sınavı gibi düşün, her öğrencinin girmek zorunda olduğu sınav bu. 40 türkçe, 40 matematik, 40 fen bilimleri, 40 sosyal bilimler sorusu var. dil puanına en çok etki edenler haliyle türkçe, sosyal bilimler ve matematik.

daha sonra lys 5'e gireceksin. puan türleri şu açıdan önemli, bundan %100 emin değilim ama aşağı yukarı böyle olması lazım,

dil-1: bu puan türü ingilizce, almanca ve fransızca için geçerlidir. lys 5'te yapacağın derece bu sınavda alacağın puanı çok etkiler; yani ygs'de sıçıp batırsan bile lys 5'te iyi yaparsan dil-1 puanın yüksek gelir. yüzdesini bilmiyorum ama dil-1 puanı için lys 5 etkisi %75-80 falan.

dil-2: bu puan türü ispanyolca, italyanca gibi diller için lazım. o bölümler bununla öğrenci alır. ygs ve lys 5 puanı daha dengeli dağılır.

dil-3: rusça, urduca, farsça vs. gibi diller bu puandan öğrenci alır. bu puan türü için, garip bir şekilde, ygs çok daha ağırlıklıdır. yani türkçe, matematik ve sosyalde iyiysen ingilizce sınavında çaksan bile nispeten iyi bir dil-3 puanı elde edebilirsin.

özetle böyle. ygs'ye ve lys-5'e gireceksin, sonra oluşan puanlarınla tercih yapacaksın. ben ingilizcede 80 soruda ortalama 76-77 yaparım ama türkçede 40'ta 35, sosyalde 40'ta 25, matematik'te 40'ta 8-9 (gerisi boş, sadece bildiklerimi yapıyorum) yapabiliyorum. o yüzden dil-1 puanım 470 küsür olurken dil-3 puanım 420-430 oluyor. hesap temel olarak bu şekilde.

hazırlık olması tamamen bölümle ilgili bi şey. ben iü italyancaya girdiğimde hazırlık yoktu, sonradan geldi. şu an okuduğum aü rusça hazırlığı geçen sene başlattı, daha önce hazırlık yoktu. okula bağlı bu ama son zamanlarda çoğu okul hazırlık eğitimi de vermeye başladı.

yalnız hazırlık sağlam kastırır, beleş dil kursu olarak görme. bizde mesela dönemlik 55 saat devamsızlık hakkın var, aştığın anda sktir ediyorlar. her ders alınıyor yoklama. her gün bir kamyon ödev veriyorlar, sunum munum yapman gerekiyor. yani sen ingilizce hazırlığa başlayacaksan eğer, bir senenin ardından oturup ingiliz edebiyatı konuşabilecek biri olmanı bekliyorlar. haftanın üç günü üç saat kursa gitmeye benzemiyor açıkçası. gerçi bu da okuldan okula değişir, kimisi nispeten rahattır ve sallamaz ama bölüme devam etmeyi düşünüyorsan o da iyi değil.

kurs istiyorsan ve istanbul'daysan ismek'e bak. ücretsiz, mis gibi. "ne kursu amk ben bölüm okuycam" diyorsan da bol şans, go go!
  • der meister  (10.10.17 18:28:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.