[]

mimari üzerine kitap önerisi

mimari yapılar hakkında bilgimi genişletmek istiyorum. bir yapıya baktığımda az-çok hangi ekole ait olduğunu, mimarının neye dikkat ettiğini vb. anlayabilmek istiyorum. ne okumam, nasıl çalışmam gerekir?

şimdilik steen eiler rasmussen-yaşanan mimari kitabı var elimde


 
Bence bir modern sanat tarihi kitabi baslangic olabilir. Cunku ha muzik ha mimari base ayni daha iyi yardimci olur.

Gordugum binalar dedigin icin medieval donem oncesine cok girmene gerek yok belki.

Dik ve kasvetli ise gotik(uk ve iskandinavlar), suslu puslu beyaz agirlikli ise barok (romada ki su mussolinin konustugu meydan mesela). Sert cizgiler daha cok gotik. Yuvarlakimsilar barok. Rococo late barok. Barokumsu daha artistik irt zirt. Post modern cam dolu maksat ucuza getirsin kapitalist ipneler.

Nuevo post nuevo vs bunlar iste modernimsi yeni yapilar. Benzer temelde.

Ingiltere gotik italya barok spain nuevo art.

Tabii bunlar cok genel oldu.
  • camussar  (06.10.17 17:10:29) 
Mimarlik tarihcisi bir arkadas su ustteki yazdigim post a istinaden msj atti. Kendisi muhtemelen buraya yazmaz. Referans olsun diye alta yaziyorum.

X:Mimarlık tarihçisi olarak gözlerim kanadı. Cevabınızla tarihi katlettiniz, ben olsam silerdim cevabı :)

Camussar: Cak hocam cevabi altina ya da bana :) bir kro olarak olarak gozlemlerimi yazdim ;) aydinlat bizi
  • camussar  (06.10.17 19:42:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.