şu andaki = geçmişteki alım gücü

şu andaki 1000 liranın alım gücü, geçmişte hangi tarihteki 1000 liranın alım gücü ile eşitti? sormak istediğimi sorabildim mi bilmiyorum. bugün 1000 liraya alınabilen bir şeyin aynısını, geçmişte hangi tarihte yine 1000 liraya alabiliyorduk?

örnek de vereyim net anlaşılsın, babam dedi ki "xxxx yılında ilk arabamı 69.000 liraya aldım". şimdi aynı sınıfta bir araba yine 69.000 ise aradığım o. genel olarak xxxx yılındaki fiyat ile bu tarihteki fiyat aynı diyip, o dönemdeki bazı şeyler için fiyat karşılaştırması yapmak istiyorum.

hangi tarih daha yakındır bu istediğime?

merkez bankasının sitesinde enflasyon hesaplayıcısı var, ordan bakabilirsin bence:)

  • lorenz egrisi  (06.10.17 15:39:18)
öncelikle o dönemdeki fiyatın üstüne gelen enflasyonlar sonrası 6 adet sıfırın silindiğini göz önünde tutman lazım. yani şu andaki 30.000 lira o dönem için aslında 30.000.000.000 lira demek oluyor. bu şekilde değerlendirdiğinde aynı fiyat gibi bir durum ortaya çıkamaz. yani alım gücü eşitti varsayımı hatalı olur.

karşılaştırma yapmak için merkez bankası ama tabi :)
  • re noreno  (06.10.17 15:47:33)
şu andaki 30.000 lira, o dönemdeki kaç lira değil. o dönemdeki 30.000 liranın, şimdiki dönemde yine 30.000 lira (yani eski parayla 30 milyar lira)ya denk geldiği tarihi soruyorum. "alım gücü" tabiri hatalı olabilir. denkliği bulmaya çalışıyorum.

enflasyon hesabından 1974 yılının o civarda değer verdiğini görüyorum.
  • kibritsuyu  (06.10.17 16:26:58)
şurada bazı fiyatlar var.
blog.milliyet.com.tr

1976-77 deki asgari ücret şimdikine yakın.
www.alomaliye.com

74 sonrası buğday ve benzin fiyatları belki faydası olur.
www.budakdoganca.com
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (06.10.17 17:22:49)
1974 doğru cevap.
www3.tcmb.gov.tr
şu hesaplayıcıdan 1974 ve 2017 seçererk görebilirsin.
  • sckxyss  (06.10.17 17:24:25)