[]

ground speed vs indicated speed

merhaba,

flightradar'da uçaklar için bu iki hız yer alıyor. indicated speed 40.000 ft yükseklikteki bir uçak için 480 km/h iken gorund speed 911 km/h olarak görünüyor.

sorum şöyle; çok basit anlamda, "bu uçak yerde 911 km/h hızla giden bir araç ile aynı hıza sahiptir" diyebilir miyim ?

teşekkürler.

 
yerden baktiginda hizi 480 gibi gelir ama aslinda 900’le gider.


  • alperz  (06.10.17 08:25:20) 
biri çizgisel hız, diğeri açısal hız.

çizgisel hız yerde giden aracın hızı ile aynı olur. açısal hız ise birim sürede kat edilen açı demektir. açısal hızı sabit olan uçağın, merkezden uzaklaştıka çizgisel hızı artar. Bu nedenle uçaklar 40 bin fite kadar çıkıyor.
  • himmet dayi  (06.10.17 08:48:49) 
ias uçağın aletlerinin ölçtüğü hızdır. bunun hataları mevcuttur. Aletin hataları, pitot tüplerin konum hataları, uçağın hızından dolayı havanın sıkışma hatası, havanın irtifada yoğunluğunun azalması nedeniyle olan hatalar. İşte bu saydıklarımı air data computer hesaba katar ve true air Speed denilen hızı hesaplar.

Elimizde tas varsa buna arkadan veya önden gelen rüzgar bileşenini de eklersek ground speed elde ederiz.

Bunun meslekte açıklaması budur. Çizgisel açısal falan havacı birisine söylerseniz ne diyo lan bu der içinden.

İnternette ias tas gs farkı nedir diye arama yaparsanız daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • catch the arrow  (06.10.17 11:10:41) 
Diyemezsin. Ground speed bildigin otobildeki hiz gibi saatte kac km mesafe aldigidir. Ucagin yerkure uzerinde A noktasindan B noktasina gidis hizi.
Digeri airspeed. Airspeed ucagin govdesi etrafindan gecen havanin hizidir. Yani ucagin hava ile relative hizi. Ucagin ground speed'i 700km/h iken salliyorum tam karsidan 50km/h ruzgar esiyorsa airspeed 750km/h'dir. Arkadan 50km/h esiyorsa da dolayisiyla 650km/h olur.

Bu arada 40bin fit'e kadar cikmasi bir suru degiskenle alakali, her ucagin servis irtifasi da ayni degil zaten. Acisal hiz cizgisel hiz falan ne alaka anlamadim.
  • stavro  (06.10.17 12:20:05 ~ 12:33:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.