Yaz / Kış saati uygulaması hakkında

Selamlar,

Bu adamlar bu uygulamayı koyarken enerjiden tasarruf edeceğiz dediler. ancak tasarruf edilmediği gibi daha fazla zarara sebep oldu. kesintiler yaşandı.

kimisi ortaya aptalca bahaneler sürdü "millet namaza kalksın sonra uyumasın diye" dedi. buna inanan kaç kişi var merak ediyorum.

kimisi "araplarla aynı zaman diliminde olmanın avantajlarını" ortaya koydu. bir saatlik yakınlaşma bize neyi kazandıracak? öte yandan avrupa ile daha fazla ortaklık yok mu, ona uzaklaşmış oluyoruz.

kişi psikolojisine olan etkisi, sağlık sorunları, sabah ayazı ve karanlığındaki tehlikeler de cabası.

bu maddeleri sıralayınca bu adamların neden bu saatlerle oynadığını anlamıyorum. psikolojisi sağlam insan kalmasın diye yapıyor olmaları en muhtemel seçenek geliyor.

soruyorum, kimseyi eleştirmeden, gerçekten bizim görmediğimiz mantıklı bir izahı var mı bu durumun? enerji tasarrufu noktasında faydalı olabilir mi mesela (bir sebeple geçen sene zararlı olmuş ama ilerleyen yıllardaki adaptasyon ile faydalı olabilir mi?) ya da arap diliminde olmanın siyasi ve ekonomik faydaları olabilir mi, benim görmediğim?

samimiyetle soruyorum bunları.

elektrik dağıtım firmaları özelleştirildi. elektrik fazla kullanılınca onların karları arttı. elle tutulur tek neden bu olabilir.

  • sutlu nescafe  (28.09.17 21:37:36)
Dini nedenlerde var. Namaz saati ile ilgili sanırım

  • gölgede aynı  (28.09.17 21:43:56)
görünen elle tutulur bir sebep bulamıyorsan, aptalca bahanelere ne gerekçe ile inanmıyorsun? ""millet namaza kalksın sonra uyumasın diye" bahanesine kim inanır merak ediyorum diyorsun. ben inanıyorum ve gayet olabilir bir şey. adam 5'te 6'da saat kurup uykusunu bölmek, namazdan sonra geri yatsam mı, bu saatten sonra uyuduğuma değmez diyip uykusunu yarım bırakmak yerine, sabah işe gider gibi kalkacak, kahvaltısını yapıp, namazını kılıp işine gidecek işte. madem enerji tasarrufu olmuyor, bu niye aptalca olsun ki?

ha sebep budur değildir bilemem ama gayet olası görünüyor.
  • kibritsuyu  (29.09.17 11:43:49)
@kibritsuyu
hükümetin dine yakınlık gibi bir derdi olduğunu sanmıyorum. pek inançlı davranmıyorlar.

insanlar namaza kalksın diye bir böyle bir uygulama yaptık bahanesine sığınarak toplayacakları destek, kaybedeceklerinden fazla olur. namaz kılmak isteyen kişi illa ezanla beraber uyanmak zorunda değil, güneş doğumundan önce veya sonra da kılabilir.
yani saatler alınmasa da kahvaltısını yapıp, namazını kılıp çıkabilir. o sebeple bu argümana inanmıyorum.
  • dahinnotha  (29.09.17 16:33:51)