[]

Excel sorusu

Selamlar.

Her hafta zincir mağazalardan birinin merkezinden bayilerine yapılan satışa karşılık bir eft geliyor. Diyelim ki 33,467.08tl olsun bu eft. Benim de excel'de bu bayilere kesilmiş faturaların listesi var sıralı şekilde. 4,190.08, 3,750.68... gibi. Eft'deki rakamın hangi faturalar için olduğunu anlamak zor gelmeye başladı bana. Hücrelerde yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı seçim yaparak eft'deki tutarı yakalamaya çalışmak baya amelelik bence.

Öyle bişey olsun ki, benim herhangi bir hücreye koyduğum o eft rakamını fatura tutarlarıyla bir şekilde karşılaştırsın, hangilerinin toplamının o rakama eşit olduğunu söylesin bana.

Var mı böyle bişey? Benzer bi duruma siz de sahipseniz nası çözüyosunuz bunu?
Teşekkürler.

 
tam olarak anlamadım da tablo sayılarla doluysa zor iş. ama para ile ilgili olan şeyler belli bir sayının üstünde ise formülize edilir gibime geldi. ör. tabloda toplamanız gereken yerler hep 1000 den büyükse diğer sayılar 5 10 gibi sayılarsa olur gibi. topla büyükse ve eşitse 1000 tarzında bi formül yazılabilir. bu saatte cevap gelmez diye yazdım yoksa ultra anlayanlar vardır illa ki..


  • cahs  (18.09.17 00:57:04) 
Aslında gereksiz detay paylaşmışım. Şöyle düşünelim; 4,3,5,8,2,9,1 gibi rakamlar var elimde. Bi de toplam rakamım var. 11 olsun o da. 11 rakamını listedeki hangi rakamların toplamı verir öğrenmek istiyorum. Örnekte bikaç farklı şekilde verir tabi ama benim durumda küsüratlar olduğu için muhtemelen farklı sonuçlar çıkmaz. Anlaşılır olmuştur umarım.


  • IncredibleMau  (18.09.17 01:03:31) 
hmm anlaşılır oldu. şimdilik aklıma gelen bi çözüm yok maalesef.


  • cahs  (18.09.17 01:12:00) 
Sizin probleminizi çözecek şey Excel Çözücü (Solver).

Bu problem bir 'hedef programlama' problemi.

Çözücü ile çok basit bir şekilde çözülüyor. Ama bunu buradan anlatmam biraz sıkıntılı olabilir. Ben araştırıp çözerim derseniz ne ala. Ama yardım isterseniz whatsapp'tan falan yardımcı olabilirim. En azından anlık mesajlaşma olmalı. OK derseniz numaranızı özel mesajdan atabilirsiniz.

edit: konuyu anlatan bir görsel hazırlıyorum şimdi. Anlaşılmazsa whatsapp olayına gireriz.
  • himmet dayi  (18.09.17 09:55:56 ~ 09:57:05) 
@himmet dayi, teşekkür ederim zahmet verdim :)

Dün biraz bakındım nası çözerim diye. Dediğiniz gibi solver ile yapılabiliyormuş. Tam şu an solver'ı nası formüle ederim diye düşünüyodum ki yazdığınızı gördüm. Görsel yeterli olmazsa whatsapptan vaktinizi biraz daha alabilirim :)
  • IncredibleMau  (18.09.17 10:26:46) 
Yüksek çözünürlük için linklere tıklayarak açın.

Birinci adım: i.hizliresim.com

İkinci adım: i.hizliresim.com

Üçüncü adım: i.hizliresim.com

Dördüncü adım: i.hizliresim.com

Final adımı: i.hizliresim.com
  • himmet dayi  (18.09.17 10:27:50 ~ 10:28:41) 
Çok teşekkür ederim baya açıklayıcı oldu. İşe de yaradı. Yalnız ondalık rakamı 3 haneli bırakınca bikaç dakika boyunca sonucu bulamadı. Tek haneliye indirince bikaç saniye sürdü sadece. Şöyle de bir durum var, eft genelde sıralı faturalar için gönderiliyor. Sadece ayın 14'ü ve 15'inin faturaları gibi mesela. Çözücü'nün verdiği sonuçta rakam tutsa da sıra pek mantıklı gelmedi. O kadarını da tahmin etmesini beklemiyorum zaten bu haliyle de gayet işe yarar. Emeğinize sağlık.


  • IncredibleMau  (18.09.17 12:56:08) 
Eğer hedef sayısını oluşturacak birden fazla kombinasyon varsa bunu kullanmak mantıklı olmaz zaten.

Yani faturalar 4,3,5,8,2,9,1 ve EFT 11 ise;

8+3
8+2+1
9+2
4+5+2
...

şeklinde birçok kombinasyon var ve çözücü bunlardan sadece birini gösterir.
  • himmet dayi  (18.09.17 13:07:58) 
Faturalar küsüratlı olduğu için ikinci bir çözüm sunması mümkün değil zaten. Ama küsüratlı işlem yapınca da çok uzun sürüyor. Benim liste biraz kabarık o da ayrı bi sebep. Neyse ama benzer başka işlemler için de kullanabilirim bunu.


  • IncredibleMau  (18.09.17 13:25:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.