zengin araba almaktan başka napıyor?

bakıyorum lüks arabadan başka özel bir şeyi yok. yani bir eve sahip olmayı saymıyorum, bir iki kılık kıyafeti saymıyorum. eve sahip olmak büyük bir şey ancak ona zengin olmayıpta sahip olanlar var. biliyorsunuz bir ev-bir araba ülkenin bir çoğunun hayattan beklentisi. bir çoğuda aşağı yukarı ömürlerini sağacak bir eve sahip oluyor. e ne kaldı zenginle fakir arasında?

iphone, giyim vs saymıyorum bunlar büyük kalem değil, e bu adamlar çalışıyor da, lüks araçtan başka napıyorlar yea parayı? ben mi kaçırıyorum acaba, yoksa ben gibi düşünenler var mı?

yani o evle, o ev bir mi demeyin, villa ile 100 mt2 evin bir olmadığını bende biliyorum

herhalde zenginin çevreye algı olarak ben zenginim deme şekli lüks araç?

Gezip tozuyolar, yiyip içiyolar, günlerini gün ediyolar?

  • manuel mandalina  (28.08.17 02:03:54)
çevreye zengin olarak göstermek istediklerini nerden biliyorsun ki. başka yatırımları da vardır ama senin haberin olmuyordur.
evde bir sürü yardımcıları vardır, tatilde istediği her yere gidip sınırsız para harcıyorlardır, lüks yatları vardır vs.

  • sta  (28.08.17 02:04:56)
Zengin ne yapar?

Herkes gibi ihtiyaçlarını alır.

Senin ihtiyacın 2+1 ev ve c segmenti otomobil.

Onun ihtiyacı boğaza nazır yalı, o yalının içinde 300 yıllık antikalar, ünlü ressamların tabloları, seri üretim olmayan arabalar, yatlar, province'de taş ev, ibiza'da yazlık, isviçre'de dağ evi, kanada'da ormanda dağ evi.

Sen avm'den giyinen adamsın, zenginler milano'ya, paris'e, Zürih'e gidiyor alışveriş için.

Sen alelade bir restoranda yiyorsun, o Michelin yıldızlı restoranda yemek yiyor, gurme kitapları okuyup onların gittiği ve deneyip beğendiği yemekleri kovalıyor.

Sen giyim diyip geçiyorsun ama karıları 15000 20000 liralık çantalardan ayakkabılardan yüzlercesine sahiptir.
  • bos gezenin bos ustasi  (28.08.17 02:05:42)
Çocuklarını özel okula gönderiyorlar. Vakıf üniversitesinden bahsetmiyorum. Daha 5 yaşındaki çocuğu Almanca ya da Fransızca eğitim veren okullara gönderiyorlar. Bu okulların yıllık ücreti araba fiyatıyla yarışacak kadar yüksek. İlle somut bir şeye yatırım yapmaları gerekmiyor. Zengin olmayanlar sürekli yemek ve temizlik yapmak zorunda ama zenginler yemek için ayrı, temizlik için ayrı, ulaşım için ayrı kişiler çalıştırınca yine bir sürü para harcamış oluyorlar. Zengin ile fakir arasında rahatlık farkı var. Zengin olmayan biri genelde kredi sayesinde ev alıyor ama zenginler zaten var olan paralarıyla ev alıyorlar. Neyse. Çenem yoruldu.

  • dissendium  (28.08.17 02:09:12 ~ 02:09:34)
Sen saçını berberde 20 tlye kestirirsin adam yüzlerce tl verir.
Senin bi tane 200 tllik saatin olur, adamın saat koleksiyonu kol saati koleksiyonu olur her biri de binlerce tl ederindedir.
Senin hayattan beklentin on günlük yıllık izninin beş gününü her şey dahil otelde yiyip yatmak üzerine kurulu bi tatildir, bütün yıl bunu beklersin, zengin istediği bir konsere business classta uçup gider gelir, kültür tatili yapar.
Sen arkadaşınla iki bira içersin, o bilmemkaç yıllık viski ya da şarap.
Dünyanın her türlü yemeğini/içkisini/kültürünü tanıyacak parası vardır mesela.

Zenginlik göstergesi sadece ev araba değil, giydiği kıyafetten kullandığı parfüme, taktığı saatten yaptığı koleksiyona, katıldığı konserden etkinliğe çok şeyi farklıdır zenginin. Ve kendilerinde en imrendiğim şey ben iki kitap alacakken bi tiyatro biletine vereceğim parayı bütçemi sarsmasın diye iki kere düşünüp alırken, kendilerinin bu tip şeylere -benim hiç ulaşamayacağım gibisinden hem de- parmağının ucuyla ulaşabiliyor olması.

Not: buradaki sen, sen değilsin, benim biziz, zengin olmayan hayatını öyle ya da böyle idame ettiren insanlar,hepimiz.
  • bir nick var benden iceri  (28.08.17 02:09:16)
ne kadar da fakir bir soru bu, zenginlikten bu kadar mı uzaksın yavrukuş

  • balpolen  (28.08.17 02:14:18)
Yok şu restauranttan yok bu mekanda yiyip içiyor yazanlara hitaben;
Tasvir ettiginiz zenginlikte olan ailelerin benim çevremde olan çocuklarından hepsi spor yapıyor ve yedikleri tavuk+yeşillik+supplement

Aslında benim sordugumda zenginlik cıtası bu kadar yüksel değildi ama yinede yazılanlarķ dikkatle okuyorum. Sadece şunu görmenizi isterim bu insanlar günün en az 10 saatinde çalısıyor. Bedenen çalışmıyo, taş taşımıyor ama yinede çalışıyor
  • tamamhosdiyonda  (28.08.17 02:19:00 ~ 02:25:06)
o saydığın araba ev zaten demirbaşları adamların, benim tanıdığım dededen zengin bi kaç adamın yaptığı şeylerden birisi saat kovalamaktı. adam düşünmeden 500 bin dolar veriyor bir saate ve ömründe sadece bir kere falan takıyor o da keyfi, koleksiyoner yetişiyor adam bebeklikten. ben bugün alayım torunlar kullanır derdinde. onun dışında iş hayatında senden benden çok çalışıyorlar, sonradan görme kadınlarını saymazsak zengin bir aileden gelen bir kadın bile öyle çalışıyor ki, o serveti katladıkça katlıyorlar çünkü adamlar dededen öğrenmiş para kazanma yolunu biz dededen ırgatlık öğrendik kardeşim. bu başlığa yazan kaç kişinin dedesi doktor veya ağa(en basit tabirle) sence?

  • dirildimde geldim  (28.08.17 02:28:56)
Balpolen artı bir
Mesela müze açıyorlar. En kötü koleksiyonları oluyor.
Mesela medici lerin hayatına bak adamlar banker ama kendilerini temizlemek ve üst sınıfa dahil olabilmek için mesenlik yapmışlar.
Paran olabilir ama bir zümreye dahil olmak için zevklerin de olmalı. Zevkin yoksa sanat danışmanı, stilist vs tutarsın.
İphone zengin bir insan için epeyce küçük bir para.
Çoğumuz orta sınıf bile değiliz ama farkında değiliz bunun. Her gün et yiyip bira içince ay sonunu getiremezsin ama orta sınıfım sanırsın :(
  • fasulyek  (28.08.17 02:34:41)
Balpolen artı bir
Mesela müze açıyorlar. En kötü koleksiyonları oluyor.
Mesela medici lerin hayatına bak adamlar banker ama kendilerini temizlemek ve üst sınıfa dahil olabilmek için mesenlik yapmışlar.
Paran olabilir ama bir zümreye dahil olmak için zevklerin de olmalı. Zevkin yoksa sanat danışmanı, stilist vs tutarsın.
İphone zengin bir insan için epeyce küçük bir para.
Çoğumuz orta sınıf bile değiliz ama farkında değiliz bunun. Her gün et yiyip bira içince ay sonunu getiremezsin ama orta sınıfım sanırsın :(
t24.com.tr
Ömer koç iyi bir örnek
  • fasulyek  (28.08.17 02:39:33)
demiroren mesela turkiye'deki sayili zenginlerdendir. bildigim kadariyla, yine turkiye'deki en buyuk koleksiyoner diye biliyorum. kucuk zenginlerden sayilabilecek bir akrabam var benim allahci tayfadan. bu da koleksiyoner kendi capinda. bundan 4-5 yil once luks bir bmw'sunu caldilar istanbul'da. fiyati ne kadar bilmiyorum, lakin o donem icin bize arabaya uzulmuyoruz, arabanin icinde 2 tane bilmem kac yuzyillik kuran'lar (her biri, arabanin kac katidir tahmin bile edemiyorum, cunku fakirim.) vardi, onlarin gitmesine uzuluyoruz demislerdi. ama gel gorki fabrikasinda calisan adama asgari ucret verir..

  • ubi dubium ibi libertas  (28.08.17 03:11:41)
afrika kökenli insanların art kısımlarından kokoyin çekiyorlar.

  • zgrydn  (28.08.17 08:12:36)
  • faik abi  (29.08.17 00:15:05)