Özel sosyal ağ Türkiye'de tutar mı?

Amerika'da Nextdoor diye bir sosyal ağ var. Web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden yaşadığınız muhidi seçip adresinizi doğruladıktan sonra komşularınızla iletişime geçmenizi sağlıyor. Tamamen ücretsiz. Ayrıntı için link'teki video izlenebilir:
www.youtube.com

Bu sistem Türkiye'ye gelse ya da bir benzeri ortaya çıksa sizce tutar mı? Bizim milletin sosyal medya kullanma amacı malum, şahsi reklam ve karşı cins düşürme aparatı. Mahalle, komşuluk kavramına önem veren insanlar da internet ve mobil teknolojilerden bihaber olduğu için ulaşması güç. Benzer bir startup fikrim var ama bu tarz naif bir ağın kullanıcısının olacağına dair endişelerim var.

Bir problem daha var. Nextdoor'un yerel ve hususi bir sistem yapan temel unsur adres doğrulaması. Yani bir yerel ağa katılmak için gidip sosyal güvenlik numarası, posta kodu ya da e-posta ile gerçekten o ağın kapsadığı alanın bir sakini olduğunuzu ispat etmeniz gerekiyor. Her ne kadar kulağa kolay bir şeymiş gibi gelse de Türkiye'de vatandaşların şahsi bilgileri ile adresleri arasında eşlemeye imkan veren bir şey ben bilmiyorum. TCKN ile adresi seçip doğrulamaya imkan veren gov uzantılı bir site var ama veri tabanı çok zayıf. Kendi adresimi dahi bulamadım. Ayrıca o sistemi bana açmaları da hayal. Farklı ve daha pratik bir adres doğrulaması yapmak gerekecek yani. Bu yüzden doğrulamayı daha "free" bir hale getirmenin yollarını araştırıyorum. Komple kaldırmak da bir seçenek tabii.

Böyle... Aklımdakileri kısaca aktardım. Bu konuyla ilgili benimle fikir alışverişinde bulunacak, boş zamanı olan birileri varsa kim olurlarsa olsunlar konuşmak isterim. Doğrudan iletişime geçmek isteyenler PM atarsa e-postamı verebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Doğrulama için adrese postayla bir pin kodu gönderirsiniz, onu girerler sisteme doğrulanmış olur.

Google Türkiye'de böyle yapıyor mesela.
  • crown  (22.08.17 19:18:44)
PIN ile doğrulama temiz bir çözüm bence de ama tüm seçenekler içinde en pratik olmayan yol. Üye olma aşamasını birkaç güne yayıyor ve masraf çıkarıyor. Ama belki sadece komşuluk kurucusuna PIN yollanıp geri kalan sakinlerin onun tarafından eklenmesi sağlanabilir. Teşekkür ederim.

  • jack of hearts  (22.08.17 19:33:29)
Check-in ile?
Tek bir check in tabiki yaniltici olabilir, fakat mobil uygulama uzerinden kullanici yuklerken izin alinip bir aksiyon alinabilir. Suan nasil olabilecegini kurgulayamadim. Atiyorum tam bir dogrulama icin farkki zamanlarda belli bir sayida check in istenebilir. Ya da belli periyotlarda uygulama adresi kendi kontrol eder vs.

  • veritaslibertas  (22.08.17 19:54:40)
@veritaslibertas Düşündüm bunu. Ama başarılı bir kurgu mümkün olmuyor. Bir bölgede aktif kullanıcı olunca o bölgenin ağındaki ayrıcalıklı içerikleri de görüntüleyebilir mesela.

Ya da mesela Swarm gibi komple sosyalleşme amaçlı bir şey de olabilir. Foursquare mekanlarının yerini komşuluklar alır. O an oradaysan yerel ağ içeriğini (duyuru ve ilanlar) ve diğer kullanıcıları görüntüleyebilirsin. Bunlardan hangisi daha iyi olur tek başıma karar veremiyorum ama.

@camussar Bahsettim ondan zaten.
  • jack of hearts  (22.08.17 20:21:50)