borsada şöyle bir şey uzun vadede kesin kazanç sağlar mı?

merhaba. anladığım kadarıyla ihtiyaç duyulan ürün ve hizmet sektörlerinde bulunan şirketler genelde kar ediyor ve batma durumu yok galiba? birincisi bu. buradan yola çıkarsak, yiyecek içecek, petrol türü ya da ulaşım ev vs olarak bakarsak çimento türü şirketlerin batması gibi bir durum cok düşük olasılıklıdır değil mi? hatta bu tür şirketler her yıl kar yapıyordur?

öncelikle hayatımda hiç hisse senedi almadım, borsadan da hiç anlamam. yatırımdan da hiç anlamam.

şimdi örnek olarak tüpraş ı alıyorum, sadece bir örnek bu hisse. ben buna her ay 500-1000tl arası para yatırsam ve temettü denilen şeyi de aynı şirketin hissesine çevirsem;

2 yıl sonra kesin olarak karda mı olurum?

bu tür bir yatırımın iflas etme, parayı ezip yok etme gibi riski var mı? yoksa bu güvenilir bir para değerlendirme yöntemi midir?

uzman degilim fakat gectigimiz birkac senede bahsettiginiz hisseler acaip prim yapti ve de biraz anormal fiyatlar var gibi geliyor bana. sahsen bi krizle silkelenmedigi surece yuksek miktarlarda giris yapmam bu fiyatlardan ufak tefek ogrenmek icin para biriktirmek icin olabilir tabi

  • kveldulv  (10.08.17 23:57:53)
o hisse bir örnekti, oraya başka hisse de koyulabilir hiç farketmez, sadece yöntem doğru mu kar yaptıracak yöntem mi onu merak ettim.

  • sahipsiz  (11.08.17 00:02:38)
İhracat yapan hisseleri tercih etmek mantıklı, hizmet sektöründen ziyade. Ama şuan borsa tepelerde, ben almam açıkçası şuan hiçbir hisse.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (11.08.17 00:13:17)
soruna cevap veriyorum: evet.

ayrıntı kısmına gelelim. eğer bilinen, en az 25-30 yıldır işlem gören hisselere yatırım yaparsan, krizsiz bir yılda ortalama %30-40 getiri sağlarsın. ama portföy oluşturacaksın ve güvendiğin 3-4 hisseye paranı bölüştüreceksin. biri %100 değerlenecek, biri %80, biri hiç değerlenmeyecek ve biri de belki %10 değer kaybedecek. böylece ortalama olarak %30-40 getiri sağlayacaksın. yine senin de dediğin gibi temettülerle birlikte her geçen yıl daha da artacaktır. zaten düzenli temettü veren hisse de sağlam hissedir. yalnız öyle 2 yılda falan pek bir şey bekleme. asıl kazancı 8-10 yılda sağlarsın. bireysel emeklilik gibi düşün, onun kat kat daha karlısı bence. ben yaklaşık bir yıldır ilgileniyorum bu işle. istediğim sermayeyi biriktirince uzun vade yatırıma başlayacağım. yalnız @kveldulv kişisinin de dediği gibi şu sıralar acayip yükseldi hisse fiyatları. bence kapıda bir kriz var. o zaman girilebilir.

not: tabiki bunların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir :)
  • pilavmaker  (11.08.17 00:14:29)
Forex e bulaşma.
PETKIM Gizli vergi rekortmeni sanırım. Uzun vade de batmayı bırak zarar yazmaz. Çimento karlılık son altı ayda düştü biraz da buna bakarak hareket etmelisin evet karlılık var ama ivme yavaşladı.
Al sat çı değilsen bilindik firmalarla zarar etmezsin fakat takip de olsan örneğin garanti hep aynı band da gider gelir bir süre sonra bunu analiz edebilirsin fakat uzun vade de dişe dokunur bir karlılık vermeyebilir.
Önce tr investing i indir bir portfoy olustur takip et bir süre sonra takasbankdan hesabını açtır.forex e bulaşma.
Bir süre takip et aksayı mesela petkimi aselsanı ve sepet yap kardeşim paranın tamamıyla bir kagıt alma maliyeti düşürmen gerekebilir buna hazırlıklı ol 8 liradan aldığın kağıt dan inanıyorsan ( duygusal olma ) 7 90 da alıp maliteni 795 e getirmek isteyebilirsin.
forex den uzak dur.
  • galatasaray  (11.08.17 00:15:42)
normal şartlarda kar elde edersin evet. inşaat sektörü yerine üretim yapan yerleri tavsiye ederim. ereğli demir çelik mesela uzun vadede sürekli kazandıran bir hisse. Türkiye'de kriz olursa, daha doğrusu derinleşirse ilk önce inşaat sektörü tepetaklak gider. bir de arkadaşların dediği gibi portföy yapmak daha mantıklı. güvendiğin 5 hisseyi seçip dağıtım yap derim.
Bir de yabancılar hangi hisseye yatırım yapmış bunları takip edersen faydasını görürsün.

  • yüzyıllık yalnızlık  (11.08.17 01:11:31)