Değişmeliyim dedikten sonra bunu başaran var mı?

İnsanlar sürekli "artık şöyle biri olacağım, şunu yapmayacağım/yapacağım" diyerek o güne kadar sürdürdüğü davranış biçimini/karakterini/huyunu/her neyse değiştireceğini iddia ediyor.

Çoğunlukla boş olduğunu görüyorum. Böyle bir şeyi kafaya koyup başaran var mı?

Değişmeliyim değil de bu ne lan diyip bi olaydan sonra değişmişliğim var. Sonrasında çok bencil pis ve kenimi aşırı seven biri oldum. Canım kendim.

  • jazzabel  (06.08.17 12:55:04)
Şu anlarda ben diyorum bunu. Becerebilirsem 5-6 ay içinde editlerim.

  • fyodor fyodorovic  (06.08.17 13:21:41)
oluyor oluyor. isteyince ve götün yiyince...

  • alperz  (06.08.17 13:31:29)
Ben oldurduğumu düşünüyorum.

Eskiden sinirlendiğimde gözüm hiçbir şeyi görmeyecek hale gelebiliyordum. Etrafıma da kırıcı şekilde davranabiliyordum. Bu davranışımı değiştireceğim diye bilinçli olarak üzerinde de uğraştım.

Bir 6-7 senedir o hale gelmiyorum.
  • treamorg  (06.08.17 13:41:14)
Var. Ben.
Hayatımı son 1 senede değiştirdim. Bu konuda saatlerce konuşabilirim. Kadınlarla iletişimim 180 derece değişti.

  • twelfth  (06.08.17 13:52:04 ~ 07.08.17 11:08:06)
günlük olarak, büyük yapmam gerekene ulaşmam için ne yapmalıyım diye soruyorum kendime.
mesela benim en büyük sıkıntım eğer siparişim yoksa atölyeye gidip çalışmak bazen ev çok raht geliyor ve çıkmak istemiyorum.
Kendime böyle durumlar için bir kaç seçenek sundum.
Her gün 2 saat de olsa atölyeye gidilecek ama diyelim ki gidelemedi evde eskiz çalışılacak 15dk olsa da.
Bir de şu anda en büyük başardığı iki adet şey var.
Ben sürekli pc başında duran bütün gün evi bok götürse de hiç toplamayan bir insandım.
artık bulaşıklar makinaya konulacaksa o an yapıyorum. kalkıp yapıyorum müzik vs açıp kendimi eğlendiriyorum.
ikinci şeyse her gün spor yapmak. bu hedefe hafta 4-5 gün değişen şekilde yapabiliyorum o da 30 day shred sayesinde çünkü sadece yarım saat kalıp yaparsam bitecek ve iyi hissedeceğimi biliyorum o an kalkıp yapmıyorum diyelim ki yarım saat youtube da takıldım dur dostum kalkıp spor yap diyorum :9
Planları küçültmek benim için çok işe yarıyor kısacası.
Daha fit olmak istiyorsun ok kalk ve spor yap yarım saat sadece
Toplu ev istiyorsun kalk ve o küçük görevi büyümeden yap ve toplu kalsın.
Barış özcan ın zincir i kırma videosu da bu konuda güzel mesela o da kitap okumamda etkili oldu.
İnternet bağımlılığı yendim mesela geçen gün bütün gün internet yokmuş öğlen 2de fark ettim sabah 7de uyanmıştıum bu benim için çok büyük bir şey.
  • fasulyek  (06.08.17 16:56:44)
Ben.

Kilo vermek istedim kilo verdim.

Sağlıklı yaşayacağım dedim sağlıklı yaşama başladım.

Negatif yönlerimi törpüleyeceğim dedim yaptım. Bağımlılık olarak tabir edebileceğim çoğu şeyden kurtuldum. (Yaptım diyorum çünkü bir kaç ay sonra insanlardan aldığım tepkiler bunlar)

İnsanlar değişebilir. Huylarını üzerine gidebilir. Yeni şeyler katabilir. Eskilerden yüzde yüz kurtulmasa bile çok çok az düzeye getirebilir.

İşim bilimsel kısmı da var --> neuroplasticity

en.wikipedia.org

articles.mercola.com

not: ben değişeceğim diyip oturduğun yerden söylüyor bir aksiyon almıyorsan tabii ki hiçbir şey olmaz. Patesten bir iraden varsa ne diyim. Aksi halde üzerine gidersen, irade gösterirsen beynin de vucudun da psikolojin de buna tepki veriyor.

İnsanlar değişmez algısı eskide kaldı. "7sinde ne ise 70de de odur" kafası eskide kaldı. Tabii, eğer bir insan 7sinden 70ine kadar sürekli aynı şeyleri yapmaya inatla devam ediyorsa bu doğru bir önerme.. Ancak, isterse 7sinde ve 70de tamamen başka insanlar olabilir. Bilim artık bunu söylüyor .
  • qazaqwsx  (06.08.17 17:05:50 ~ 17:24:34)
ben de sağlıklı beslenmeye başladım. bir yıl içinde hayatıma kalıcı olarak yerleştirmeyi planlıyorum.

  • pinkpeony  (06.08.17 17:30:18)
4 kere spora parasını ödeyip yarıda bıraktım

kendime yeterince gaz verebilirsem bu yıl sonuna kadar 5 kez başlayıp şubat civarı tekrar yarıda bırakırım diye düşünüyorum.
  • bana her yer cehennem  (06.08.17 17:35:56)