Nerede oturayım? Yoldan yoruldum @ İstanbul

Anadolu yakasında oturuyorum bostancı taraflarında. İş yerim Levent'te. Bundan önce de hep avrupa yakasındaydı, bundan sonra da muhtemelen öyle olacak.

3500-4000 arası maaş alıyorum. Şu an kira ödemiyorum.

1. opsiyon - kiraya çıkmak. ama bu bütçeyle geçinebilecek kadar. Nereler olabilir?

2. opsiyon - ailemin 250 bin bütçesi var bana verebilecek, üzerini kredi çek tamamla kira ödeyeceğine ev al diyorlar. Nereler olabilir? toplam 350 bin gibi düşünelim bu bütçeyi de.

Tek başıma yaşayacağım. Kadın olduğumdan tehlikeli mahalleler olmamalı geç geliyorum falan. Satılık olursa 2+1 olmalı çünkü arada ailem de gelir kalır.

Bostancı İstanbul'da yaşanabilecek en güzel yerlerden bir tanesi. bostancı'dan levent, beşiktaş taraflarına da ulaşım kolay diye biliyorum. bence hata olur deyip konuya gireyim.

kira konusunda fulya tarafları olur hata bende o taraflardan baktığım için aşağı yukarı kira fiyatlarını biliyorum minunum 1600 tl den başlıyor.

ev alma konusuna gelince o taraflarda 350 bin lira bütçe az gelebilir pek sanmıyorum düzgün bir yer alabileceğinizi.
  • karsinin aksisi  (25.07.17 11:32:07)
@karsinin aksisi haklısın ben de çok seviyorum bostancı'yı ama biraz geç uyansam üzerine minimum 1 saat koymam gerekiyor. bu tarafta otursam atlarım taksiye hemen ofisteyim.

bostancı'daki ev de kendi evimiz ama orada kardeşimle yaşıyorum. bi ev onun bi ev benim olacak. evleri de ayırmamız gerekiyor yavaştan sanki, o yüzden bakıyorum. bostancı'da çıkabiliyor mesela o dediğim bütçelere göre evler, oralarda mı kal diyorsun?
  • nıç  (25.07.17 11:36:20)
iş değiştir

  • probiyotik  (25.07.17 11:39:08)
istinye'nin sahilden yürüme mesafesiyle 10 dakika içinde çok iyi siteler var, bu senenin başında baktığımda 2+1 evler 1750-2000 arasıydı. yalancı olmayayım fiyatlar illa ki değişmiştir ama bi göz at istersen.

  • Kamyoncunun vitesi  (25.07.17 11:39:16 ~ 13:08:12)
@probiyotik sektörümle ilgili çoğu kurum avrupa yakasında :/ zaten bu işe de yeni başladım.

  • nıç  (25.07.17 11:41:37)
Selam. Ben de bostancida oturuyorum semtlerin en guzeli. Kadin olarak da hic sikinti yasamiyorsunuzdur. Bi tik kucukyali altintepe tarafindan 2+1 alinabilir bence. Ev almak daha mantikli.

  • brad pitt  (25.07.17 11:42:33)
herkesin yaşamak için hayal kurduğu yerden ayrılmayı düşünme diyorum ben. :) bostancı'dan ev al desem biliyorum oralarda pahalı. hatta epey pahalı. ama bence bostancı'dan ev almayı zorlayabilirsin.

avrupa yakası pişmanlık olur hele ki bostancı rahatlığına alıştıktan sonra daha kötüsünü görmek pişman eder diye tahmin ediyorum.
  • karsinin aksisi  (25.07.17 11:55:59)
Aslinda bostancidan metroyla levent e gitmek baya rahat.

Belki toplu tasimayi biraz daha optimal kullanmaniz gerekiyordur, nasil gidiyosunuz ki?
  • kuehles blondes  (25.07.17 12:03:28)
metro ile uzunçayır + metrobüsle zincirlikuyu + metro 1 durak :)

  • nıç  (25.07.17 12:27:47)
eger site ici bakmiyorsaniz, cok nezih olmasa da mecidiyekoy (cevahir'in oralara bakabilirsiniz). metroyla 10 dakikada is yerindesiniz.

arabayla gidip gelme imkani varsa yesilpinar (eyup), gaziosmanpasa (mevlana mahallesi) falan bakabilirsiniz. tem'den sabah trafigiyle yarim saat falan surer.
  • brkylmz  (25.07.17 12:49:43)
Ulan saçmalamayın bostancidan levent nasil rahat, gezmeye gelmiyo ki sabahın köründe işe geliyo, metrolar metrobusler tıklım tıklım.
Ben de kadikoyden besiktasa tasinirken kotu olmuştum cunku bu tarafta evler yollar daha bitisik daha kalabalik ama omrunden giden zamana gore iyidir yine, hafta sonlari gider ailenin yaninda bostancida takilirsin kopmak istemiyorsan ne olacak.
Besiktas tarafına bak istersen, su siralar her binada kiralik yazısı var, evler küçük o fiyata bu ev mi diyebilirsin ama tek kisiye yeter. Istinye taraflarina falan da bakabilirsin ama oralar da biraz uzak kaliyor (isine degil genel olarak hayata).
Sayın alma konusunda karlıdır zararlıdır bilemiyorum açıkçası onun için bir şey yazamıcam.
  • pamuk helvalar cebe  (25.07.17 12:53:40)
Arkadasim yillardir sikayetsiz gidip geliyor bostancidan levent'e.

Ido ile yenikapiya gidip oradan metroya biniyor idi en son yanilmiyorsam, bu da cok zahmetli bir yol degil acikcasi. Yolda kitabini okuyup/dosyalara calisiyordu hatta uyumadigi zamanlarda.
  • kuehles blondes  (25.07.17 13:37:21)
Tabi ki mobilde editleyemedigim icin... bir de 202ye biniyormus.

Ama genel olarak sisli/kurtulus civarlarinda da bakabilirsin.
Biriyle ortak eve cikabilirsin... ailen geldiginde kardesinde kalir mesela.
  • kuehles blondes  (25.07.17 13:40:50)
Ev almak mantıklı bir karar, ancak bizim Beylikdüzü'ndeki apartmanımızdaki bir ev geçen gün 350.000'e satıldı; hem de alt kat ve arka cephe. Levent dediğiniz yer İstanbul'un merkezi. Orada 350000'e alacağınız ev ya nem küf içinde olur ya depremde ilk taklaya gelecek evlerden biri olur.

Ancak, bir arkaadaşım 3 sene önce Kurtuluş tarafında 40 m2 stüdyo bir evi 300000'e aldı. Dikilitaş'ta eski evlerden kelepir olanlar var.

Şöyle olabilir, Kurtuluş, Reşitpaşa tarafında 1+1 kiralık arardım ben olsam. O zaman maaş da yetebilir belki ama şimdi durumunuza göre biraz bunalabilirsiniz. Ayrıca Üsküdar'daki kiralar da ucuzdur. Motorla 5 dakikada Beşiktaş, oradan en kötü 20-25 dakikada Levent yapabilirsiniz.
  • aychovsky  (25.07.17 13:51:15)
2. köprüye yakın Anadolu yakası civarı olabilir. Kavacık'tan otobüsle levent'e sorunsuz ve hızlı geçiyorsun diye biliyorum. Bir arkadaşım Kanlıca'da yaşıyor ve oradan Levent'e gidiyordu iş için. Ev almak o bölgede zor olur ama kavacık civarı bütçene uygun kiralık daire bulabilirsin.

bir de 250 bin peşinat verip üzerine kredi çekerek İstanbul'dan ev alma. bugün 250 bine hiç kredi çekmeden izmir'in menderes, gaziemir gibi bölgelerinde kredisiz ev alıp ortalama 1000 tl'ye kira verirsin. buradaki evin de 750 - 1000 Tl'ye gelir. sonra da buradan çıkıp gidersin. bu benim hayalim. umarım olur. sen yap :) 100 bin çektiğinde 120 ay vadeyle ömrünün koca bir kısmını faiz borcu ödeyerek geçirme derim.
  • hic olmak isteyen adam  (25.07.17 13:55:46)