[]

Türk doktorlarının burunlarının havada olması?

Neden? ÖSS de çok puan aldıkları için mi? Ekserisi böyle maalesef. Bunu yabancı doktorları gördükçe daha net anlıyorum.
Genellemeler yanlıştır cevabı dışındakiler kabülüm 
Çünkü bizim toplumda doktora bir yücelik atfedilmiş gibi davranılıyor. Aman hocam yaman hocam gibi karşısında el pençe divan durmalar onlarda kendilerini ilah sanıyorlar.


 • hayde bre  (20.06.17 21:33:47) 
Bütün milletlerden en az bir doktor tanımadığım için yorum yapmak bana düşmez, tanıyan arkadaşlar için kalsın bu mesajım, merak ettim ben de.


 • diffarentiationation  (20.06.17 21:33:59) 
türkiye daha sağlık hizmetine kitlesel erişim konusunda 30-40 yıl ya var ya yok. yani daha 1980lerde türkiye'nin birçok yerinde sağlık hizmetine erişim yoktu.

dolayısıyla herkes hekimlerin peşindeydi. şimdi hekim fazlası oluyor ve işsizlik ile tanışacaklar.

senin gördüğün ülkelerde sağlık hizmetine erişim neredeyse bunun 2-3 katı süredir var ve insanlar doktorun sıradan teknik adam olduğunu kavramış. nasıl kavramış? ulaşabildiği için kavramış.

öss ouanı ile ilgili olduğunu sanmıyorum.
 • babilbaligi  (20.06.17 21:38:02) 
(bkz: tanrı kompleksi)

bu ifadenin tanımında direkt tıpçılardan örnek verilmesi de zannedersem şaşırtıcı değil:
eksisozluk.com
 • m e b  (20.06.17 21:45:15) 
diğer milletleri bilmiyorum ama türk doktorlarında var. aynısı avukatlarda da var. genelde mesleği böyle etiket olan insanlarda oluyor. avukat, doktor, savcı, hakim vs.


 • black mamba  (20.06.17 21:45:16) 
adam tüm üni hayatı boyunca öküz gibi çalışıyor diğerleri fakültede çimleri yolarken bu adam çektirdiği fotokopileri yiyip düz çıkartıyor. mesleğe atılınca bir hata yaparım diye eli ayağına dolaşıyor. adamın kendine gelmesi ortalama 12-14 seneyi buluyor. o arada da bakıyor ki arkadaşları gezmiş tozmuş falan filan o da o gezme tozma işlerini yapana kadar biraz ego yapıyor.
olur öyle her ülkede öyle.

 • dedim dedim de kime dedim  (20.06.17 21:46:00) 
Erasmus'ta iken Avrupalı sınıf arkadaşlarıma sormuştum. Onlarda da doktor prestijli mesleklerdenmiş. Yani şu gelişmemiş ülkelerin büyük adamları olayı biraz efsane. Gelişmiş ülkelisi de aynı şeyi diyor.

Doktorlar ne yapsın ben anlamıyorum. Siz plazalarda aynı zeka seviyesindeki adamlarla takılıyorsunuz.Fanusta gibisiniz, anlamıyorsunuz (genel için söylüyorum) doktor, hasta ile muhatap. HASTA

Beni tanıyanlar vardır(aha dayıya sor) doktor kompleksi falan olmayan, kendi pişirip kendi yiyen biriyim. Buna rağmen diyorum ki iyi ki tıp, üniversite sınavında üst zonlarda. Okuyan kişinin aklının en kuytu yerine bile ihtiyacın olduğu yer. Lise son çocuğundan doktor yapılan okulda bunu temeli olan bir gazla sağlarsın, kullandırırsın. Okumasam da böyle düşünür müydüm? Sanmam. Kesin b*k atardım.
 • fallopian  (20.06.17 21:46:12 ~ 21:52:22) 
yabancı doktor görmedim hayatımda ama son dört yıldır hastanelerin bir numaralı aranan hastası olarak "türk doktorları çok rererö" tavrına hiç katılmıyorum. üzülüyorum. çeşitli sebeplerden dolayı son dört yılım hastanelerde geçti diyebilirim. farklı şehirlerde bir sürü doktorla muhatap oldum hasta olarak.

şimdi yine efsanevi mütevazılığımı konuşturucam ama ben bunun biraz hasta üslubuyla ilgili olduğunu düşünüyorum. abartısız 30-35 doktora gittim, azarlayıp tersleyen BİR TANE bile doktora denk gelmedim. bunların en az 20'si devlet hastanesinde bu arada, hani doktoru görebilmek için öfkeli kalabalığı yarman gereken yerler. sadece 1-2 tanesi nispeten agresif ve suratsızdı ama onlara da bi şey diyemem, adam bana gülümsemek zorunda değil.

doktorlara çok yüklendiklerini düşünüyorum. o koridorlarda saatler geçirince adamların neyle uğraşmak zorunda kaldıklarını görüyorsun. ben aksine takdir ediyorum o insanları. ayrıca yurtta da oda arkadaşlarım hep tıpçıydı, çocukların nasıl zorlandıklarını ve nasıl sabahtan akşama kadar ders çalışmak zorunda kaldığını kendim gördüm. buradan çıkıp da "dışarda bekleyin" cümlesini anlamaktan aciz barzoların şiddetine maruz kalmak nasıl bir şeydir ben düşünemiyorum bile.

biraz anlayış, çok değil. hani "bilinçli hastadan nefret ediyorlar" diyorlar ya, o da yalan. bana dandik devlet hastanesinde oturup 2-3 dakika boyunca kan testi sonuçlarının neden verimli olmayabileceğini, farklı hastanelerin farklı laboratuvar sistemlerini anlatan doktor da oldu. benim "hocam ben internette şöyle okudumdu, o konuda ne dersiniz?" soruma gayet güzel güzel "o değildir çünkü şu yok" diye cevap veren doktor da. kimse "vay ırzını sktiğim bize işimizi mi öğretiyosun" demedi.

ben o yüzden bunun üslupla ilgili olduğunu düşünmeye başladım çünkü ben içeri daima selam vererek girdim, doktorlara işlerini öğretmeye kalkmadım, sadece hasta olarak efendi gibi bilgi almak istediğim için kafamdaki şeyleri sordum. hepsinde de yardımcı oldular, hiçbir sorumu cevapsız bırakmadılar. eğer o 30 doktordan 10-12 tanesi "arıza" olsaydı derdim ki doktorların burnu havada.

değil abi. en azından benim gördüğüm kadarıyla değil. çok ayıb ediyonuz doktorlara. ben o doktor döven adamları, doktorların kızıp bağırdığı insanları çok gördüm koridorlarda. sokakta görseniz yüzüne tükürmeyeceğiniz bir sürü tip var oralarda. terbiyesizlikte, ahlaksızlıkta sınır tanımıyorlar. ne görevli dinliyorlar ne doktor.

belki ben çok eziğimdir bilmiyorum ama hayatımın hiçbir döneminde öyle itilip kakılan biri de olmadım açıkçası, yani doktorlar da beni "ay yavrum gerizekalı çok malmış bu" diyerek sevmediler. ben insan gibi davrandım, karşılığında insan gibi muamele gördüm. bizim ülkemizde bu konuda çok ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum. "normal"imiz bile fazla agresif. bunu benim gibi bir rage monster'dan duymak garip gelebilir ama öyle kardeşim.

doktorları sevelim, sayalım. adam içini açıp organını falan çıkarabiliyo yahu, allah aşkına bu adamları dövmeye, itip kakmaya hiç mi utanmıyonuz?
 • der meister  (20.06.17 21:46:13) 
bu sorun önermedeki "doktor" kısmından değil "türk" kısmından kaynaklanıyor. haklı biçimde doktorların burnu havada olduğunu gösterir örneklerin titr değişik halleri bu ülkenin her yerinde yaşanıyor. yani bu ülkedeki mevkii makam sahibi -neredeyse- herkesin burnu havada, doktorlara has bir durum değil.

sadece türklerde böyle anlamına gelmiyor bu dediğim, aradaki nüans farkına dikkat.
 • Bruce  (20.06.17 21:50:44) 
Tıp her yerde prestijlidir +1

Amerika'ya da gitsen Avrupa'ya da gitsen el üstünde tutulursun. Yurtdışında insanlar teknik eleman olduğunu anlamış memur muamelesi yapıyor filan burası külliyen yalan. Kimseyi kandırmayalım.

İnsanlar orada birbirinin mesleğine saygı duyuyor. Burada da öyle yapsak bir derdimiz kalmayacak.
 • Lim5  (20.06.17 22:06:56) 
bence turkiye'deki doktorlarin burnu yeterince havada degil, hic baska ulke gormemis, medeni ulke doktoruyla saglik sistemiyle temas etmemis kimseler turk doktoruna laf eder. turk doktoru hastasiyla gercekten icten bir sekilde ilgileniyor, medeni ulke doktorlari bunu sadece gorev olarak mekanik bir sekilde yapiyorlar. bu arada turk doktorlari derken onemli bir ayrintiyi da dahil edelim, yeni turkiye'nin bogrunden kopup gelmis, hile hurdayla abuk subuk tip fakultelerini kazanip mezun olmus, sisirilmis bol intihalli yayinlari olmus tipleri haric tutuyorum. bunlar baska bir ulkenin evladi, urunu, yani bizim bildigimiz modern, laik, hipokrat yeminine bagli doktorlardan degiller, onlara ne derseniz deyin ama turk demeyin ne olur, yeni turkiyeli diyin, arapperest diyin, fakat turk demeyin.


 • mavicorap  (20.06.17 22:11:07) 
ben bu genellemeye katılmıyorum. düzinelerce doktorun içinde staj yaptım, çoğunu muayene vs. esnasında gözlemleme şansım oldu. ve anladım ki tamamen kişilikle ilgili burnu havada olma durumu. söylenilen tanrı kompleksinde olan da vardı(genellikle daha yaşlı olanlar böyleydi), eliyle kahve yapıp getirip bana ikram eden, başka meslekleri/alanları de sıkça öven, çok komplekssiz ve rahat tipler de vardı. ki bahsettiğim yerdeki doktorların çoğu hacettepe çıkışlı tus'ta derece yapmış insanlardı. o yüzden ben yanlış bir genelleme olduğuna inandım. gerçi bahsettiğim durum belki de staj yaptığım kuruma özgüdür şimdi tam emin olamadım.


 • playing star again  (20.06.17 22:18:57) 
türk olduğu için. bu ortadoğuda herhangi bir meslek grubu var mı acaba mütevazı ya da efendi olarak anılan? doktorundan öğretmenine, milletvekilinden mühendisine insanların %90'ı bir şekilde atanayım/işe gireyim de sonra yatayım kafasında bir de. o yüzden kalitesizlik diz boyu.

böyle olmayan, istisnai %5-10 falanı tenzih ederim.
 • nawar  (20.06.17 22:33:35) 
bırakın şu doktorları kardeşim ya, allah vurmuş zaten. elalemin götüne, ağzına, burnuna bakarak, içine girerek çalışıyolar bütün gün. uğraşmayın daha adamlarla ya. azıcık da havaları olsun.


 • zirrealist  (20.06.17 22:57:17) 
bilmiyorum, bana hiç öyle gelmiyor. misal doktorların "sen" hitabı çok goygoyu yapılan bir durumdur. yıllardır giderim bana öylesi denk gelmedi. hep "siz" dendi. belki benim şansım. ben genel olarak memnunum.


 • doxanikee  (20.06.17 23:00:53) 
nedense bana doktorlardan çok mühendisler yüksek egolu geliyor. hele sözlükle müthiş bir kendini beğenmişlik söz konusu mühendislerde.


 • nothing in my way  (20.06.17 23:07:27) 
@ya lan neyse +1 bu toplumsal bir şey. toplum olarak çürüğüz. aynısı birçok meslekte geçerli. mesela alt sınıf bir çevrede de polis olanlarda aynısını görüyorsun. adam polis olmuş yürüyüşü değişiyor. az daha ders çalışanları doktor oluyor işte. milletçe az "güç" elde edince yürüyüşümüz değişiyor. ama aslında bu güç falan da değil. çünkü gerçekten ciddi anlamda paraya, güçe sahip olanlarda bunlar daha az görülüyor.


 • black mamba  (21.06.17 00:43:37) 
Hemsirelik meslegini asagilayan, doktor ogluyla evlenmesini istemeyen ingiliz bi cerrah tanidim.
Doktorluk cok prestijli bi meslek. Adamlar kendi iclerinde alanlarda bile burnu buyukluk yapabiliyorlar.
Turklere ozgu bu sey degil. Kazanmasi, okumasi, mezun olmasi ve uzmanlasmasi zor bir meslek.
 • dijalli  (21.06.17 11:43:41) 
mühendislik mesleği dururken havalanmaları yersiz ve hadsiz :) şaka bi yana sadece doktorlara özgü bir durum değil. bizdeki akademisyenler de böyle, hukukçular da böyle, güvenlik görevlileri de böyle. hangi meslek olursa olsun ele en ufak bir fırsat geçince çoğumuz yeşil yol filmindeki kısa boylu gardiyana dönüşüyoruz.


 • buhebu  (21.06.17 13:58:57 ~ 14:05:19) 
doktor her yerde doktor.
yani "doctor's wife" diye bir kavram var Amerika'da bile.
sürekli Türk doktorlarına çamur atmamak lazım.

yazılanları okumadım, ama bizim insanımızın kendi cehaletini görmeyip/bilmeyip, ancak kendinden üstün gördüğü birinin sözünü dinlemek ve ancak ona saygı duymak gibi bir huyu var.
devlet hastanelerinde hep, "yapacaksın, edeceksin, şu ilacı alacaksın" diye konuşulmasının asıl nedeni bence o.
başka türlü söz dinletemezler.

sizli bizli konuşsalar, doktorları ciddiye almaz insanlar.
bu konuda çok ciddiyim.

çünkü yurdum insanının kafası bu şekilde çalışıyor.
saygı gösterildiğinde, kendini üstün görüp, karşısındakini ciddiye almama başlıyor.
ne zamanki karşısındaki daha baskın, hafif küçük görerek falan konuşuyor, o zaman onun dediğini yapıyor.

dolayısıyla, sürekli öyle insanlarla muhatap olunca bir tek burun değil, daha nereler kalkar kim bilir.
kısmen haklılık payı var.

çünkü bu meseleyi parayı bastırıp gittiğim, özel muayenehanesinde ziyaret ettiğim doktorlarda pek görmedim ben.
gördüğüm oldu, evet, ama devlet hastanelerindeki oranla karşılaştıracak olursak, istisnai düzeyde kalıyor.

kısacası, doktorun muhatap olduğu kitlenin kalitesiyle doğru orantılı olarak, davranışları da değişiyor.
 • blatta hiberna  (21.06.17 14:08:12) 
hepsi değil +1

olanları da sümüklü liseli bir ergenken tek bir sınavla birden sınıf atlıyorlar ya ondan olabilir. şimdi 10 milyon doların olsa durduk yere belki sen de acayipleşirsin. hemşire bir tanıdığım var çalıştığı hastanenin sahibi beyin cerrah bunlara gelip: a4 deyince aklına ne geliyor diye sorarmış, sizinkine kağıt benimkine araba gelir dermiş. işte bu adam inek gibi çalışıp akademik kariyer sahibi yersen. bana sorarsan tipik mal.
dedikleri gibi bunlar içimizden çıktı. anne bile tırsıyor çocuğundan oğlom tohtor oldu diye. çok garip yaa.
 • for day to break  (21.06.17 14:18:43 ~ 14:21:21) 
doktor her yerde doktor ancak bizde doktorluk gerçekten çok üst düzey bir statü olarak görülüyor. ha, aynı şekilde saygı görüyor mu diye sorsanız hayır derim. doktora karşı şiddet bu statü algısını bir anlamda yerle bir ediyor aynı zamanda.

biraz da yetiştirilmeyle alakalı bence. türkiye'de 3 yaşındaki çocukları daha bebekken "büyüyünce doktor olacak" diye sevmiyor muyuz? ben çok gördüm yani. almanya'da birçok doktorla muhattap oldum, genelleme yapmak istemem tabii ama çoğu oldukça mütevazı insanlardı. türkiye'de durum biraz daha olumsuz. birinci sınıf tıp fakültesi öğrencisi tanıdığım vardı mesela otobüste stetoskop takarak geziyordu eleman. bugün o halini düşününce herhalde utanıyordur kendinden bilemedim şimdi :)
 • burya  (21.06.17 14:20:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.