İkinci el mercedes

2003-2005 model mercedes (tercihan e serisi) 70-80 bin tl civarında. Bir de 50-70 bin civarına 0-5 yaş otomobiller var; wolksvagen honda toyota ford vs

Mercedesin, bu arabalara kıyasla yakıt/sigorta/vergi/bakım vs. toplam masrafı kaç para daha fazla oluyor tahmini? Aylık ya da yıllık?

Ortalama yıllık 10-15 bin kilometre yapılacağını düşünelim. Lpg ya da dizel oluyor mu mercedeste bilmiyorum oluyo ve avantajsa yakıt da böyle diyelim. Düzgün kullanan bakımlarını yapan biri.

Tamamen rastege bir mercedes örneği veriyorum
www.sahibinden.com bu benzinliymiş ama olsun.

Not: alternatif araba önerisi istemiyorum. durumu iyi olan ya da mercedesteki konforu başkasında bulamayan merso hastaları haricinde Birçok kişiye göre bu masrafa değmeyeceği için kimse mercedes almıyor zaten ama işte o "değmez" denilen meblağı merak ediyorum. Pek anlamadığım için de kabaca bi miktar olsa yeter aklımda. Tamamen atıyorum 2013 model honda için yıllık 8-10 bin çıkar cepten, 2004 model mercedes için 15-20 bini gözden çıkar gibi yorumlar çok makbuke geçer mesela. Teşekkürler.

Yaşından ötürü vergi masrafı çok çıkmaz. Tabii motor hacmine göre değişiyor. 2004 çok eski bir teknoloji olmadığından yakıtında yine motor hacmine göre çok fazla fark olacağını sanmıyorum. Tabii 2.0 benzinli motor her durumda çok yakar. Hatta dizel 2.0 da çok yakıyor.

Bence bakım masrafı yeni modellere göre çok olur. Her ne kadar mercedes kalitesi de olsa yüksek kilometreli bir aracın diğer mekanik aksamları artık bozulmaya yüz tutmuş olacaktır. Ayrıca hem yaşından ötürü hem de markasından ötürü yedek parça maliyeti diğer araçlara göre çok olur.

Bir de eklemeden edemeyeceğim. Verdiğiniz rasgele ilanda adam "İÇİ DIŞI SIFIRDAN FARKSIZ BIR ARAC" yazmış :)

İnsan şunu yazmaya utanır biraz.
  • himmet dayi  (06.06.17 14:10:10 ~ 14:10:31)
Mercedes'teki konfor olayı malesef mazide kaldı. 2003-2005 model mercedesteki konfordan çok daha fazlasını 2012 ve üzeri model araçların çoğu dolu paketinde bulursun. Yıllık 3-5 bin liralık masraf farkı senin için önemliyse mercedes'e hiç bulaşma derim.

  • i am cookie monsters nipple  (06.06.17 14:37:16)
yıllık 20-30 bin km yapılmayacaksa dizel araç gereksiz. bunu türk insanı nedense anlamıyor. yılda 2 kere tatile çıkacak olan bile dizel araç alıyor uzun yol yapacağım diye. ileride çıkacak olan motor masrafını görmezden gelip dizel alıyor. yılda 10-15k km yapacaksanız benzinli bütçenizi hesaplayın benzinli alın derim. sonuçta mercedes motoru bu ne kadar dayanıklı olursa olsun ilk çıkacak olan motor masrafında size büyük meblağlar çıkaracaktır. aynı şekilde otomatik araçlar da böyle.

mesela ilandaki araç için 513 lira vergi vereceksiniz.(1.8) 2012 model 1.4 civic için de 776 lira veriyorsunuz. son vergi düzenlemesi ile. sigortası da size bağlı hasarsızlık indirimi, yeni müşteri indirimi falan filanla 700-800 lira civarı bir sigortası çıkar diye tahmin ediyorum mercedes'e. diğerine de 1000 lira diyelim düz hesap.

yani buraya kadar mercedes her anlamda daha avantajlı.

bakıma gelirsek bakım şans işi. ne kadar ekspertize sokarsanız sokun, ne kadar temiz araç alırsanız alın illa ki her aracın kronik bir sorunu olur. mesela opel astra 2000 model cd donanımlı aracın ekran pinleri ve motor yağ kaçağı sorunu var. muadil araçlardan daha fazla yağ eksiltiyor. eğer serviste yaptırmazsanız tahmini olarak büyük bir sorun çıkmazsa 4-5 yıla bir 6-7bin lira masraf yaparsınız. orjinal parça fiyatı ve iyi işçilik dahil buna tabii. disk fren balataları, alt takımlar, pedallar, motor contası, benzin pompası, elektrik tesisatı vs. bu 2000 model astrada 4-5 yılda ortalama 4 bin liraya mal oluyor. serviste yaptırırsam da 5,5 bin lirayı bulur. 4 yıllık bir araç içinse ilk 6-7 sene bir sorun çıkmıyor kolay kolay. yani motorun yağ kaçırması, üflemesi, aşırı yağ yakması, tesisat kabloların aşınması 10 seneyi bulur. trim sesi olmaz, parçalar halen diridir, kasa diridir vesaire. bu araçlar içinse fiyat söylemek yanlış olur. bir ww ile bir toyata arasında çok büyük farklar var. kim ne derse desin bu iki model karşılaştırılamaz. uzakdoğu araçlarının servisleri biraz daha insaflıdır. almanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. ben olsam ben de kesinlikle mercedes'i alırdım deyip bitiriyorum.
  • mind mischief  (06.06.17 15:04:55)
Babamda 2000 model var e 200 k avantgarde, 2001 yılından beri bizde. Ara ara konuştugumuzda rutin bakımlarının 500-600 civarı tuttugunu söyledi. Bi keresinde yolda giderken tüm ışıkları yandı ve araç kitlenip kaldı, 2-3 kere de arka camı düştü, 6 lı cd çaları şu an çalışmıyor ve kışın karda buzda kullanması epey zahmetli. Başka hiçbir sorun çıkarmadı. Şu an 285bin civarında km'si. Bence günümüzdeki çoğu arabaya göre halen konforlu ve verdiği güven hissi bambaşka. 1450 kilo ve 186 beygir yanlış hatırlamıyorsam yani göründüğü gibi hantal bir araç değil, fakat emisyondan dolayı 2001'den itibaren güçlerini 160 civarına düşürdüler diye biliyorum. Sehir içi ortalama tüketim değeri 9-10 litre civarı. Temiz olanını denk getirebilirsen ve maddi gücün yetiyorsa al derim ben.

  • mirty  (07.06.17 00:22:47)