Eski bir bulmaca tipi olan bunu çözme tekniği nedir?

Merhabalar

5 tane kelime veriliyor. Her bir kelimenin yanına + ve/veya - yazılıyor ve hedef bir kelime bulunması isteniyor.

Örneğin birinci kelime müjde olsun ve yanında +- olsun. Bunun anlamı hedef kelimede, bu müjde kelimesinde bir harf var ve yeri tutuyor (+), bir harf daha var ama onun yeri tutmuyor(-).

Bu soruları çözme mantığı nedir? Gazetelerde çıkıyormuş zamanında bu tip bilmeceler.

Mastermind bu oyunun orijinali sanırım.

2-3 tahminde bulunduktan sonra çapraz eşleştirme yaparak çözebilirsin.
  • cakabo  (02.06.17 11:44:37)
mastermind +1. tek farkı, orada renkli boncuklarla aynı işlem yapılıyordu. senin anlattığında harflerle yapılmış.
bir de alakasız olacak ama aklıma geldi, fallout oyununda da böyle bulmacalar çözülüyor oyundaki biligisayar şifrelerini kırmak için.

soruna gelecek olursak, bu 5 kelimeden içinde aynı harfleri aynı yerde olanlarla başlayabilirsin. örneğin kelimeler arasında;

müjde +-
mersi +

varsa, bulman gereken kelimenin ilk harfinin m olduğunu düşünebilirsin.
sonraki adımda da bol +'lı kelimelerden devam etmek gerekiyor.
elinde bir örnek varsa daha kolay anlatabilirim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (02.06.17 11:58:20 ~ 11:58:52)
Sahip +
Beton +-
Muzır -
Döşek +-
Müjde --

Örnek olarak bu var
  • winston insani  (02.06.17 12:04:23)
aynı harfleri aynı yerde olan kelimeler olmadığı için, ortak harfi çok olanlardan başladım:

Beton +-
Döşek +-
Müjde --

hepsinde e var. döşek ve müjde'de e'ler yanlış yerde beton'da doğru yerde. bulmaya çalıştığımız kelimenin ikinci harfi e olur. (varsayım)

ikinci harfi bulduğumuza göre; beton, döşek ve müjde'den e harflerini çıkarabiliriz. yanında + olan kelimelerin de 2. harflerini çıkarabiliriz çünkü 2.harfi bulduk ve o + 2.harf için konulmuş olamaz. e harfini bulurken kullandığımız + ve - işaretlerini de çıkarırsak elimizde şu kalıyor:

S_hip +
B_ton -
Muzır -
D_ş_k +
Müjd_ -

döşek ve müjde'de d harfi ortak. müjde'deki d harfi yanlış yerde. döşek'de ise doğru yerde çünkü + var. ilk harf d olur. (varsayım)

az önceki gibi harfleri düşünce şu kalıyor:

__hip +
B_ton -
M_zır -
__ş_k
M_jd_

+ ve -'si kalmadığı için artık döşek ve müjdeyi listeden çıkarabiliriz

__hip +
B_ton -
M_zır -

artık birbiriyle aynı harfi olan kelime kalmadı. ama ilk 2 harfi biliyoruz ("de" ile başlıyor kelime) buradan türeticez. sahip'te + işareti olduğu için oradan başlayacağım. o + işareti "i" harfi için konulmuştur desek; elimizde

B_ton -
M_zır -

kalır. buradaki harfleri kullanarak, şimdiye kadar bulmuş olduğumuz "de_i_" kelimesini anlamlı bir kelime yapmaya çalışırız. cevap: deniz olur.

ne kadar anlatabildim bilemiyorum.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (02.06.17 12:31:55)