[]

would kullanımı

Merhaba. İngilizcede defalarca would kullanımlarına bakmama rağmen, her gördüğümde nasıl çevrileceğini bilemiyorum, cümle havada kalıyor.


The migrants’ lifestyle had evolved over the years to that of professional nomads ensuring that they would find the resources needed to survive.

Bu cümlenin ve bu cümle içerisindeki kullanımının çevirisi hakkında yardımlarınızı rica ederim.

 
zamanla gocmenlerin hayat tarzi profesyonel gezginlige evrildi, hayatta kalabilmek icin yeterli kaynaklari bulabileceklerinden emin olmakla beraber.

ben boyle cevirirdim. wouldun cevirisinde icerik de onem arz ediyor bazen.
burada would gercek bir varsayimi yansitiyor.
  • baldur2  (22.05.17 16:52:13) 
bu durumda geçmiş alışkanlıklarla alakalı kullanılmış. used to gibi yani.


  • argent dawn  (22.05.17 17:00:12) 
İlk cümledeki past perfect kullanımı biri daha önce gerçekleşmiş iki geçmiş olayı gösteriyor. Yapıyı bu şekilde düşündüğünüzde 'had evolved', 'would' ve 'needed' kelimelerinin neden bu şekilde kullanıldığını anlayabilirsiniz. Yani will find cümle yapısına göre past'a would find olmuş.

Yıllar içinde, göçmenlerin yaşam tarzı hayatta kalmak için gerekli olan kaynakları bulacağına emin olan profesyonel göçebelerin yaşam tarzına evrildi.

Burada evrilme olayı (had evolved) kaynakları bulma olayından (would find) daha önce oluyor. Umarım anlatabilmişimdir mobildeyim ayrıntılı açıklayamamış olabilirim.
  • voyager 1  (22.05.17 17:11:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.