[]

evde bira yapanlar neler deniyorsunuz?

sayın evde bira yapanlar. hangi ürünleri denediniz? neler yapıyorsunuz? keşfettiğiniz denediğiniz püf noktalar var mı? paylaşalım biraz.
 
duyuruyu silmeyin lütfen takipteyim.


 • Hendrix'e tapan adam  (21.04.17 12:38:58) 
Bira yapımına yeni başladım. Şu ana kadar buğday ve pilsner yapma /deneme fırsatım oldu. Kit biracısıyım, kovada 7. gününde Bock var. Şu sıralar yaz dönemi için hangi biraları yapsam diye bakıyorum. Muhtemelen Cerveza, American Light ve diğer lager çeşitleri ile denemeler yapacağım.
Çoğu yerde dile getirilen konu ise maya. Stile daha uygun maya kullanmak öneriliyor fakat düşük sıcaklık gereksinimi ve bazı maya çeşitlerinin ülkemizde olmayışı sıkıntı yaratıyor.
Eğer buğday yapmayı düşünürseniz wb-06 kullanmayın derim. M20 m21 hatta bulabilirseniz ve 3068 Weihenstephan kullanın.
 • ol dedim olmadı  (21.04.17 12:44:43) 
şişe ağacı çok işe yarıyor. blast şişe yıkama aleti de çok faydalı. şişelerken önce bir şişe tipi, sonra bir şişe tipi kullanma gibi bir tercihiniz varsa, ve şişe ağacı kullanıyorsanız en son dolduracağınız şişeyi ilk baştan yıkayın ve şişe ağacının en alt dalına asın. böylece ilk dolduracağınız şişeler üstte olur, alması kolay olur.

bitter, triple, bock, lager, stout, buğday, wherry denedim. triple dışında hepsini sevdim. sadece wherryde şişede çok tortu oluştu, bir daha yapar mıyım bilmem. tripleda şekerli bir tat kalmıştı, bir şişeyi denemek için bir sene beklettim o tat gitmedi.

belçika kitlerini kampanya vs. bir durum olmadıkça kurmam. şişede olgunlaşması çok uzun sürüyor. pils, gold, tarwebier şişede, 2 ay olmasını bekliyorum.
 • inheritance  (21.04.17 13:34:09) 
ben baya bir çeşit denedikten sonra, en ucuzunu alıp kullanmaya başladım. şu 49 liralık olandan. garip gelecek ama en sevdiğim kit o oldu. artık hep o ürünün pilsener'den alıyorum.

kafası da 10 numara. diğerleri bana artık fantezi ürün gibi geliyor. yani bock'tur, ipa'dır falan... alışmışız 15 yıldır pilsen içe içe oturmuş artık damağımıza.

keşfettiğim püf nokta, maltla da yapsam şekerle de yapsam bir şekilde lıkır lıkır içildiği. kaldı ki maltla mı, şekerle mi yaptığımı ben anlayamıyorum tat olarak. bir diğer püf nokta: şişede üç hafta bekletmeden açmıyorum. 2 hafta ile 3 hafta arasında bile baya bir fark oluyor.

en ucuz bira kiti, en ucuz su, en ucuz şeker kalp ben.
 • mermize  (21.04.17 13:41:11) 
Sise agaci ve fiskiye var sizlerle ortak kullandigim. Zafer Dogan yapimi serpantin ve malt kirici v2 kullaniyorum. Herseyi yapiyorum.


 • guitarissimo  (21.04.17 13:44:14) 
@ol dedim olmadı: yazın ale mayalardan seçeceksin. lager mayası alma. kışın da ale olmuyor. tadı kötü oluyor. yaz geldi ben real ale'ye dönerim mesela. kışın lager mayası ile yapmıştım. efsane olmuştu. aynısı yazın bok gibi oluyor.

@inheritance: şişe ağacı pahalı hocu. çok da gerek yok sanki. ben su tabancası aldım. hortumu takıyorum musluğa. açıyorum kombiyi son ayar sıcak suya. basınçlı sıcak suyu şişelere basıyorum. tertemiz oluyor. tavsiye ederim. çok da pratik kısa sürede bitiyor işim. bekleme süresi için de minimum kovada 3-4 hafta, şişede en az 3 hafta tavsiye ederim. erken açınca tadı daha oturmamış oluyor. rezil ediyorlar biraları.

@mermize: ben de ucuzlarını alıyorum ama son zamanlarda malt da almaya başladım. malt ile bence 2 kat daha lezzetli oluyor. arada şekerle de yapıyorum. kafama göre. bir de kovaya bi yemek kaşığı süzme bal koyuyorum. maya tadını ve kokusunu bastırıyor sanki. bi dene istersen.
 • want2die  (21.04.17 14:33:10) 
kankalar nasil ilk yatirim maliyeti yuksek mi? turkiyede her halukarda zaten uzun vadede kara gecersiniz de, ilk basta ne gibi bir butcemiz olmasi gerek yok. yardim et wanttodie kanka.


 • baldur2  (21.04.17 14:37:56) 
@baldur2: ilk başlangıç kitini alıyorsun. kovası malzemeleri falan oluyor. tanesi 4 lira civarına geliyor ilk kit için. bi kitten 46 şişe çıkıyor. sonradan sadece bira kitini alıyorsun. o zaman da 1,7 liraya geliyor tanesi. hadi biraz pahalı kit alacam dersen de 2 lira civarına içiyorsun. her türlü hesaplı.

hatta en ucuz kitlerden alıp şeker+çeşme suyuyla yapacam dersen tanesini 1 liraya bile getirirsin. ama lezzetli olsun ağız tadıyla içeyim dersen tanesi 2 lira.
 • want2die  (21.04.17 14:40:16 ~ 14:41:35) 
@@@ bu zamana kadar içtiğim en güzel kitler ise: kışın coopers lager (lager mayası ile efsane olmuştu), yazın da coopers real ale çok güzel oluyor. ayrıca muntons export pilsner de çok leziz geldi. pilsner lager arası hoş bi tadı var, acılığı tam kıvamında. çok denedim ama en tatmin olduklarım bunlar.


 • want2die  (21.04.17 14:44:51) 
Sırasıyla, pilsner, lager, buğday, abdij, new world saison denedim. şu an pilsnerle devam ediyorum.

En çok beğenilen pilsner oldu bu zamana kadar. arkadaşlarım falan onu soruyor.
Damak tadı evet yukarda da belirtildiği gibi pilsner üzerine yoğunlaşmış durumda.
Şimdilik ben de pilsnerden devam etmeyi planlıyorum, farklı şerbetçiotları falan deneyerek. güzel hobi.
 • ilkot  (21.04.17 14:49:48) 
@want2die lager maya hakkında, yazın alma demenizin sebebi düşük sıcaklık gerektirdiği için mi yoksa içim keyfi açısından mı ? Çoğu lager kitin içinden zaten ale mayalar çıkıyor. Sıcaklık için yaz aylarında düzenleme yapabilirsem lager maya ile, yoksa kitten çıkan klasik, sanırım s-33 türevi, mayayı kullanmayı düşünüyorum.


 • ol dedim olmadı  (22.04.17 17:34:41) 
@ol dedim olmadı: düşük sıcaklık gerektiğinden. yazın tadı leş oluyor. kışın yapın. hakket leziz oluyor. lager maya için dedim. lager kit demiyorum. ama lager seviyorsanız lager mayası ile yapın. farklı oluyor.


 • want2die  (22.04.17 23:29:27) 
açılın ben tahılcıyım soruları alayım :P herşeyi deniyorum niyetin hobi ise tahılı düşün düşük bütçeli lezzetli bira içmekse kite devam. herşeyi deniyorum.


 • guitarissimo  (09.07.17 23:34:00 ~ 23:34:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.