kadın olmak cok zor degil mi?

aşagıdaki duyurudan aklıma geldi. troll mu bilmiyorum degilse de cok sıg yerden yaklasmıs ama sizce de insanlar asırı yuzeysel ve maddeci degil mi? ve maalesef özellikle kadın bedeni üzerinden mesruiyet buluyor kendine bu durum.

yani en basitinden sevmek sevilmek istiyorsunuz, o kadar enteresan bir istek döngüsü var ki arz-talep desem sert ama gerçegi karsılar olur. kadın hep bakımlı olacak, fazla ses cıkarmayacak, narin olacak, kibar olacak. birebirde istedigi kadar agza sıcabilir, ama erkek koluna takıp cıktıgında toplum icinde haddinden fazla standart beklentisi var. maalesef kadınlar da kendine bunu reva goruyor ve bu dongu icinde kendilerini eritiyorlar.

cok farklı kesimlerden insanın oldugu bir arkadas cevrem var, sanatcısı, muhendisi, doktoru, işsizi, bohem yasayanı vs. ama su şekilcilik ve yuzeyselligi aşan tanımadım. bakımlı olmazsan hiçsin. temizlikten degil süsten bahsediyorum. her zaman yeni kıyafet gıymekten, makyajını ve sacını tam sekilli tutmaktan. ben bunları yapmak istemiyorum ya. neden her gun toplum icine cıkmadan kendimi cilalamak gibi bir zorunlulugum olsun? senelerdir zorlanıyorum ama sırf toplumda kabul görmek icin de olmadıgım biri gibi davranmak istemiyorum.

soru1: gerçekten bu eforlar anlamında kadınlardan beklenti cok fazla degil mi?
soru2: erkeklere bu soru, kadınlarda güzelliği, tarzı ya da ortamlarda vereceginiz goruntu dısında gerçekten bişeye önem vereniniz var mı? fazla genelledim biliyorum ama karsıma aksi cıkmadı.

Evet kadin olmak zor. Ama bunu zor yapan biyoloji degil erkeklerin baskisi, kadinlarin da diger kadinlara baskisi. Kisacasi toplumun gerizekaliligi.

En cok da Orta Dogu'da zor. Inekler kadindan daha degerli kimileri icin. Kotu olan seyse kimi kadinlarin da bu durumu destekliyor olusu.
  • Traveller  (19.04.17 01:12:45)
İnsan olmak zor.

Siz sanıyormusunuz erkek olmak lay lay lom.

Kadın bakımlı olacak oturcak kalkacak vs vs.

Peki kadınların erkeklerden beklentileri?

Yani olay şu. İki taraf da birbirlerinin beklentilerini karşılıyor ve bundan rahatsızlık duymuyorsa gerisi laf-ı güzaf.

Zaten karşılanmıyorsa bir şekilde ayrılıp yoluna bakıyorsun.
  • eeb  (19.04.17 01:16:33)
traveller +1

dünyanın her yerinde(sanırım) kadınların birbirlerine ettiğini erkekler kadınlara etmiyor bazı konularda. orta doğu zaten bataklık.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.04.17 01:22:08)
@eeb soruyu yanlıs anladıgını dusunuyorum. tam da o beklentilerin dısından biyerden bakmakla ilgili sormustum.

senin mantıgınla bir adam karısını dövuyor ve karısı da bunu normal karsılıyorsa bu ustunde dusunmememiz gereken bir konu oluveriyor.
  • art vandaley  (19.04.17 01:28:04 ~ 01:28:55)
ne zaman söylesem eleştiriliyorum ama şöyle bir gerçek var ; kadınlar kendilerini sadece dış görünüşlerine göre tanıtmaya devam ettikçe, sadece güzellik ve seksilikleriyle dikkat çekmeye çalıştıkça bu kafa ülkede 100 sene daha devam eder. benim etrafımda da her türden kadın var ama en çok saygı gören ve hayran duyulanları hayalleri hedefleri olan bunlarla uğraşan kadınlar oluyor, kimse kendisine günde 8 saat makyaj zamanı ayıran kadına gerçek anlamda ilgi duymuyor. en fazla kendisi gibi fino diye nitelendirdiğimiz erkek tayfası tarafından yüceltiliyor.

  • prens zuko  (19.04.17 01:38:47)
Kadın olmak değil de, Türkiye'de kadın olmak hem zor hem de çok avantajlı. Sen kendini hangi zümreye dahil ettiğine bağlı bu.

Benim çevremde de her türden insan var. Doktor, mühendis, sanatçı, bohemi.. O kadar çok kadın tanıdım ki, ve hayatımı kadınları tanımak, onların karakterlerini analiz etmekle geçti. 31 yılın sonunda analizlerim şöyle;

Eğer kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadınsan hayat sizlere daha zor. Aileden ayrılır, yalnız yaşarsın birileri için problem olur. Eve giriş-çıkış saatlerin, evine gelen insanlar problem. Anlayacağın toplum, mahalle baskısı. Bunun yanında bahsettiğin gibi sürekli bakımlı olmak, makyaj gibi bir zorunluluğun var. Özgürce giyinememe. Örnekler çoğaltılabilir. Tabii bu yazdıklarımın bazıları tartışılabilir. Örneğin bakımlı olmak kadın için değil, bir insan için olağandır. Makyaj ise, bir erkek dayatması değildir. Yıllardır süregelen bir kadın kültürü diyebiliriz. Kadınların kendi aralarında güzel görünme yarışı da diyebiliriz.

Diğer yandan, kadın olmak demek, bir nevi bedava yaşam demek. Ekonomik, psikolojik olarak bir erkeğe sırtınızı dayayıp yaşamın sefasını sürebilirsiniz. Kadınlar bunu inkâr etse de; içten içe erkek hegemonyasını kabul etmiş durumdalar. Özellikle Orta Doğu toplumlarında, ülkemiz içinde de yüksek oranlarda bu durum böyle. Aydın diyebileceğimiz zümrelerde de durum bundan ibaret. O yüzden herkes sizin gibi şikayet etmiyor. Bu toplum hala "erkek dediğin yumruğunu masaya vuracak" kafasında.

Erkeklerin kadınlardan beklentileri yüksek olduğu savına gelince, çok yanlış düşündüğünü söyleyebilirim. Zira şu ülkede "türk kızı" diye bir tanım doğdu. Eğer tecrübelerimle anlatmamı isterseniz sayfalarca yazabilirim.
  • sorumatik  (19.04.17 01:59:09 ~ 02:12:23)
@art vandaley

ben soruya bire bir maddeler halinde cevap vermemiş olabilirim. Ama soruda bakımdan, güzellikten bahsedip, cevaplanınca adam karısını dövüyora evriliyorsa ya siz soru sormasını bilmiyorsunuz ya da işinize gelmeyen cevapların doğru olmadığına inanabilmek için kılıf uyduruyorsunuz.

Haydi gidin ötede yapın cinsiyetçiliğinizi.
  • eeb  (19.04.17 07:42:59 ~ 07:47:14)
Eeb mantıklı konuşmuş bence erkekler kadınlardan bakımlı olmalarını bekliyor, kadınlar da erkeklerden onlara bakmalarını böyle iki ayrı grup var sonuçta. Bunlardan olmayabilirsin o zaman da zaten böyle bi erkekle işin yok, bi duyuru aç sor allah aşkına makyaj seviyor musunuz diye çoğunluk hayır diyecektir.

Sen makyaj yapmak istemiyorsan yapma kimse sana neden makyaj yapmıyorsun demez, ben eskiden hiç yapmazdım hiç farklı bi davranışla karşılaşmadım. Şimdi yapıyorum bakışlar, davranışlar gene aynı. Erkeklerde de 0 makyaj bekleyen tanıdıklarım var abartıyorsun ya valla, adamların işi gücü yok dışarıya bu kadınla nasıl görüntü veririmi mi düşünecekler, ali ağaoğlu falandır heralde bunu düşünen. Valla gereksiz feminizmden bıktım, ben de kadınım ama haksızsınız kardeşim yeter ya.
  • ekaterina  (19.04.17 08:21:46)
İnsan olmak zor +1.

Sen olayın sadece bir tarafına bakmışsın.
  • arnold schwarzeneger  (19.04.17 09:02:59)
Süs olmak, zengin adam bulup kendini baktırmak gibi amaçlarla yetiştirilmediysen zor.
Süsü püsü sevmiyor önem vermiyorsan verenlerin yanında yenik başlıyorsun. Başarılıysan bir nebze affedilir ama yine de laf sokulur, hemcinslerin küçümseyip akıl vermeye çalışır.
"Yae ben bunlara önem vermem, kadın süslenmesin o ne oyle" diyen adamların da makyaj yapmıslara dibi düşer. :) "no make up make up" olayına bayılıyorlar eyvallah da o no makeup kısmında bile kaç kalem mal harcanıyor.
Zor. İş kadını, eş, anne, temizlikçi, aşçı... gibi bir sürü milletin beklentisi olan kimliği yüklenip ona göre orta yol bulmaya çalışıyorsun.
Çoğu alanda kurallara göre oyna(ya)mıyorum, iyi niyetli olma, çalışkan olma gibi diğer partilerin çıkarına olan özelliklerim sayesinde henüz tam afarozum gerçekleşmedi.
  • Sulfoxaflor  (19.04.17 09:26:55)
gelen soru bakım makyaj üzerine olursa ben de bakım makyaj üzerinden cevap veririm.

açık açık neler olduğunu yazmadım ama kadınlar da erkeklerden dış görünüşle alakalı şeyler bekliyorlar.

buna karşılık erkek kadından makyajlı fit bakımlı olmasını bekliyorsa kadın da erkekten aynı şekilde tıraşlı kaslı tarzı olan bir birey olmasını bekliyor.

uymayan da birbirine yol verir olur biter.

fakat kalkıp soruyu daha sonra erkeğin kadını dövmesine indirgiyorsa kusura bakmasın ben bu soruyu cinsiyetçi bir yöne çekerim.
makyajdan bakımdan vuramadım, dayaktan gireyim dedi galiba.

kalkıp bana kadın toplumda eziliyor, dayak yiyor, mal gibi görülüyor dediniz de yok öyle bir şey mi dedim? denebilir mi?

bal gibi de soruya cevap verdim.

siz elma ile armutu karıştırıyorsunuz.

düzgün soru sormayı öğrenin ve komik oluyorsunuz diyebilmek için saçmalamayın.
  • eeb  (19.04.17 12:41:29)
@bonisno biz soruya cevap verdik sen kendi kafandaki şeye cevap vermişsin, cevabına bi de soru eklersen iyi olur. Bunu sorsa herkes senle aynı şeyi söyleyecek zaten makyaj yapmak neden zorunluluk diyor soruda sen ne diyorsun. Triggered...

  • ekaterina  (19.04.17 13:46:04)