Meclis'te Ohal

Kaç oy ile onaylanıyor?

Meclis değil, bakanlar kurulu karar alıyor.

  • cakabo  (18.04.17 18:12:38)
Bakanlar kurulu meclise yolluyor onay için?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (18.04.17 18:15:34)
yolluyor. daha dün akşam numan kurtulmuş açıklama yaparken bunu ifade etti. sayıyı bulamadım ama akp+mhp oyları yetiyor. ilan edilirken 346 oy ile kabul edilmiş.

  • orijinal nick bulamadim  (18.04.17 18:24:30)
Ohal ilk çıkarken meclise onaya gitmiyor mu?

"⇒ Anayasanın 121. maddesine göre; “Anayasanın 119 ve 120 nci maddeleri uyarınca olağanüstü hal ilânına karar verilmesi durumunda, bu karar Resmî Gazetede yayımlanır ve hemen Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise derhal toplantıya çağırılır. Meclis, olağanüstü hal süresini değiştirebilir, Bakanlar Kurulunun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere, süreyi uzatabilir veya olağanüstü hali kaldırabilir”.

OHAL'in uzatılması meclis onayına gitmiyor. Bakanlar kurulu direkt uzatabiliyor.
  • himmet dayi  (18.04.17 18:24:45)
"Meclis, olağanüstü hal süresini değiştirebilir, Bakanlar Kurulunun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere, süreyi uzatabilir veya olağanüstü hali kaldırabilir”.

uzatılırken de meclise gidiyor işte?
  • luchetti  (18.04.17 18:30:53)
3 kişi net olarak yanlış cevap yazmış şu duyurunun altına.

OHAL ilan edilince de uzatılınca da bu Bakanlar Kurulu kararı Meclis onayına sunulur. Özel bir çoğunluk öngörülmediği için genel kural uygulanır, toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile onaylanır. Toplantı yeter sayısı 184, karar yeter sayısı 139.

bkz. www.bbc.com
  • signore  (18.04.17 18:35:45 ~ 18:38:30)
yani ben meclise yolladiklarini da sanmiyorum. yasa mi kaldi olm uyulan :D

  • baldur2  (18.04.17 18:44:46)