[]

saglik sisteminin soygun sistemine dönüşmesi?

bir bag-kur'lu olarak her ay 600 liraya yakın prim ödüyoruz. Buna rağmen muayene ücreti diye bir garabet çıkarmışlar ve her muayeneden 8 lira para alıyorlar. eczaneye gittiğin zaman mutlaka 20-30 lira ilaç parası geciriyorlar. her ay 600 lira prim odedigimiz yetmiyormuş gibi, devlet hastanelerinin en fazla bir bucuk dakika süren ve çoğunlukla teşhis bile konulamayan o rezalet ötesi muayene hizmetine ekstra para oduyorsun.

yine gss denen bir garabet çıkardılar. eskiden universiteliler okul bitene kadar ailesinin uzerinden saglik hizmeti alabiliyordu. gss'illerden de her ay para aldıkları yetmiyormuş gibi ekstra muayene ve ilaç parası alıyorlar.

aldıkları bu ücretlere de her gecen gun ekstra zam yapıyorlar. devlet hastanelerinde ki o rezalet hizmeti göz önüne aldığımızda, bizden kesilen paralarla adeta özel hastanelerden kat be kat fazla para oduyoruz. Bu rezalet hep böyle sürer mi?

 
Selam, ben donumuza kadar isteyeceklerini düşünüyorum, bunlar ister, ona bile sıra gelecek..


  • dirtysecretsofduyuru  (03.04.17 16:30:12) 
(bkz: eşek olana semer vuran çok olur)

daha iyi günler bunlar, ekonomiyle beraber daha da kötüye gidecek. tahmin bile değil.
  • christopher nolan  (03.04.17 16:44:48) 
muayene parasinin esas amaci halktan para almak degil lüzumsuz kullanimi engellemek aslinda. ipini koparan hastanelere kostugu icin Devlet de bu sekilde bir cozum ariyor. daha bugün duyuruda vardi sekerini olcturmek isteyen adama endokrinologa gorunmen lazim diyen tipler mevcut. dolayisiyla bu ve benzeri insanlarin hastaneleri ele gecirmemeleri icin bu miktarda caydirici bir miktarda muayene ücreti sart. ayni sekilde ilac ucreti de oyle. tamamen bedava yapsam 5 kutu agri kesici yaz evladim diye tutturan teyzeler piyasaya cikiyor. bu noktada kronik hastaliklardan dolayi raporlu olarak duzenli ilac kullanan hastalari ayirmak lazim tabi, onlar katki payi odemiyorlar bildigim kadariyla zaten.

he, aylik sigortaya odenen ücretin azaltilmasi konusu tartisilabilir. oraya bir lafim yok. türkiye sartlarinda yapilmasi gereken de bu bence. aylik duzenli alinan para azaltilsin, muayene basi ve ilaclara odenen para artirilsin. ama tabi yemez. oy kaybettirir Boyle halk sagligi icin olumlu sonuclari olacak hareketler.
  • fayfim  (03.04.17 16:51:41 ~ 16:53:04) 
SGK'lı olanın da maaşından alınıyor, işveren ayrıca prim ödüyor. O adam da ödüyor aynı şeyi. Bağ-Kur'a özel bir durum değil. Sosyal devlet değiliz, popülist devletiz, normal.


  • stewie  (03.04.17 17:53:04) 
saçma uygulama ve yasakları aşırılıkları örnek gösterip olumlayan tipler illa ki çıkıyor.
interneti keserler, e çocuk pornosu seyredüyürler.
ekstra vergi koyarlar, e bilmem nerede de o vergi var.
kaza olur, e 1800lerde şurda da kaza olduydu.

neymiş bazı kişiler aşırı kullanıyormuş o yüzden herkesten para almak lazımmış.
herkesin ne kadar muayene olduğu / ilaç aldığı kabak gibi kayıtlı.
belirli bir kota koyarsın abartandan bir miktar ücret alırsın bu kadar basit.
yılda anca bir iki kere gidenden neden alıyorsun?
cidden sık hasta olan varsa onu da kurula bilmem neye sokup yine ücret almadan hizmet verirsin. böylece kimse mağdur olmaz. ama niyet başka.
randevu için bile ücret alıyorlar yahu.

* arkadaş cidden bizim halka herşey müstehak. adam atürkcüleri ezer kürtler destek cıkar. döner kürtleri ezer milliyetciler destek çıkar. Halkdan zorla para almanın doktorların iş yükünü azaltmanın tek yolu olarak gören cahilllere ne desek boş.
  • supermatik  (03.04.17 18:13:06 ~ 18:28:37) 
eger bir hizmeti bedava sunarsan ihtiyaci olan, olmayan herkes faydalanmaya calisir. eger ihtiyaci olmayanin odemekten cekinecegi, olani ise üzmeyecek bir miktar alirsan bu olasi kötüye kullanimi engellemis olursun ve böylece saglik hizmetine gercekten ihtiyaci olan hastalari daha az ihtiyaci olanlara karsi biraz da olsa korumus olursun.

he gonül ister ki ülkede Doktor acigi olmasin, her cani isteyen istedigi her an aninda bedavaya istedigi doktora gidebilsin ama malesef degil türkiye, dünyada bile böyle bir sistemi uygulamayi basarmis bir ülke yok. türkiyede ikinci basamaktan para alinmasi sevk zinciri olmadigi icin cok mantikli ve gerekli. sevk sistemi geldigi, insanlar aile hekimi tarafindan hastaneye sevk edildigi Zaman bu yüksek ücretler alinmaz, sadece aile hekimi muayene ucreti alinir. ama bu ülkede sevk zinciri de getirilmez tabi ki. o da oy getirmez.
  • fayfim  (03.04.17 18:20:57) 
marketlerdeki posetlerin parayla satilmasi gibi iste. esas amac poset satip para kazanmak degil, lüzumsuz poset tüketimini yani muayeneyi ve ilac kullanimini azaltmak.


  • fayfim  (03.04.17 18:26:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.