acil yardım istiyorum, kedimin yanağı şiş ve yemek yemiyor

kedimin yanağında gözünün altından ağzının kenarına kadar bir şiş oluşmuş. perşembe öğleden sonra çıkıp pazartesi öğle saatleri döndüm eve ki normalde 3-4 gün yalnız kaldığında bir sorun olmazdı, bu ender olan bir şey değil, birçok kez yalnız kaldı.

bu defa döndüğümde gördüm ki yanağı şişmiş. çok bastırınca hafif bir tepki veriyor ama ovalayınca ya da masaj yapar gibi hafiften bastırınca bir tepkisi olmuyor.

salı günü yemeğini çok az yemeye başlamıştı, bununla bir alakası var mıdır bilmiyorum. belki de bu şişlik başlayacağı için böyle oldu emin değilim.

bir böcek ısırması yok sanırım. elimden geldiğince detaylı inceledim tüylerinin arasını ama bir ısırık/iğne izine rastlamadım.

pek yemek yemiyor. sadece üçgen peynir yedi. mamasını hem normal hem süt hem de yemeyi sevdiği bir yoğurdun suyuyla ayrı ayrı yumuşattım ama o şekilde de ilgisini çekmedi. peksimet ısladığımda onu yumuşak yumuşak yemeyi sever, şimdi onu yaptım, merakla kabın etrafında dönüyor. ondan biraz biraz yemeye başladı. bir de yumurta haşlıyorum. belki dişle ilgili bir problemdir ve yumuşak bir şey yemeye ihtiyacı vardır diye düşündüm. haşlanmış yumurtayı da çok sever.

suyla ilgili sıkıntısı yok sanırım. çişini normal şekilde yapıyor, demek ki suyunu içmiş ben yokken de. kendisine hep damacana su veririm, yıllardır kullandığım, hiçbir zaman sıkıntı yaşamadığım bir marka.

o şişliğin de apartmanda 4. katta olsam da ara ara beliren örümceklerden birini dişlemesiyle oluştuğunu düşünüp sakin kalmaya çalışıyorum ama bilemedim... ağzını açtım baktım diş veya diş etlerinde bir yara/hasar yok.

çok yazdım ya. yardım edin lütfen. freelance yaptığım işten 4000 liramı alamadığım için şu an veterinerde tedavi masrafına harcayacak parayı geçtim, kendi karnımı doyurmaya harcayacak param bile yok. buradan maddi yardım dilenmiyorum, para da istemiyorum, sadece kedi için ne yapabileceğimi öğrenmek istiyorum. suyuna yemine damlatabileceğim bir antibiyotik veya başka bir şey tavsiyesi istiyorum.

umarım en kısa sürede çözerim nesi olduğunu. bugün eve geldiğimden beri içim sıkılıyor, dertli dertli oturuyorum kucağıma alıp.

sözlük dışı iletişim için: frtslck et gmail / twitter'dan yine frtslck(dm kutum açık herkese)

diş sorunu gibi geldi bana, yemek de yiyemiyor demişsiniz. burdan teşhis konulsa da mecbur en kısa zamanda veterinere götürmeniz lazım. illa rehin bırakılacsk bir şeyiniz vardır, onu bırakın veterinere paranız olunca alırsınız. en azındsn veteriner niyetinizi anlasın teşhisi koysun en azından

  • oscar  (21.03.17 05:38:44)
kedinizin durumu iyiye gitmiyorsa veterinere götürmekten başka çareniz yok. vakit kaybetmemenizde fayda var. veterinere durumu anlatsanız yardımcı olmaya çalışacaktır. en olmadı senet imzalayıp verin. hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama belediye veterinerleri de yardımcı olabiliyor. çok geçmiş olsun.

  • boyalı kuş  (22.03.17 11:04:42)
cevaplar için teşekkürler.

veterinere götürdüm bunu yazdığımın ertesi günü, üç tane iğne oldu. iki farklı antibiyotik, bir de vitamin. apseymiş, ikinci gün patladı biraz aktı. üçüncü gün gece kaşıya kaşıya hepsini akıtmış. yorganımın ucu ve yastığım battı ama kendine geldi neyse ki.

şu an bir şeyi yok. çok az mama yiyor ama onun apseyle değil mevsimle ilgili olduğunu düşünüyorum. bu geçiş zamanı hep 5-10 gün yemek yemez ve tedirgin eder beni, bu da öyledir herhalde.
  • frtslck  (25.03.17 23:13:46)