bel fıtıklıyım ama biceps çalışmak istiyorum

geçtiğimiz haziran ayından beri barfiks çalışamıyorum bel fıtığından dolayı. ilginç geldi bana, kollardaki kasların çoğu duruyor gibi gözüküyor :)

neyse, doktorumun dediğine göre "küçük" bir bel fıtığım varmış ama ağrılar geçmedi. hala yüzüstü yatamıyorum, koşamıyorum, şınav ve barfiks çekemiyorum.

belki zor, belki saçma bir soru bilemiyorum ama sporsuzluk da ta şurama kadar geldi. en azından biceps vs. çalışayım da hem görüntü olsun, hem nabız yükselsin.

bu durumda olan bana biceps ve/veya triceps çalışmak için egzersiz önerebilecek olan biri var mı? beli etkilememesi gerekiyor tabii ki hareketin. valla bel etkilenmeden kol çalıştırabilen biri çıkarsa ölene kadar duacı olurum :)

not: basit, yün bir bel korsem var ama bir faydası olmaz sanırım bu hareketleri yaparken?

not 2: 8 kiloluk bir dambılım var.

Dirsekleri bir yere dayayarak ve oturur pozisyonda direkt bölgesel bir biceps çalışılabilir.

encrypted-tbn2.gstatic.com
  • filipis  (20.03.17 23:51:22)
www.bodybuilding.com

solda equipment type'den sadece dambıl seçip filtreleyebilirsin de hareketler için.

epey bir hareket var dikkatli incelersen bele yüklenmeden.
  • makbur  (21.03.17 00:38:40)
@makbur:

o siteden live chat'e girip derdimi anlattım kısaca. şöyle dedi peş peşe:

"Ok ahm1. I have had issues with this and Bicep exercises can aggravate it quite a bit as your shoulders join to your spine. I think this may be something that will be best asked to a physician to make sure that what you are doing is going to be safe for whenever your slopped disk is.

I would be careful though. I injured my upper back about 2 years ago and tried doing a bicep workout a month after and it made it much worse for many months. I advise giving it as much time as needed, because if you re injure it, its going to be worse than the first time around. It was for me!"
  • ahm1  (21.03.17 01:03:16)
live chat iyiymiş bilmiyordum:) ben de söylenenlere katılıyorum hiç gereksiz yere risk almamak gerek iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemek gerek çünkü tekrar eden sakatlıklarda durum daha da kötüleşebiliyor.

bu arada @filipis'in verdiği harekette www.bodybuilding.com bile, hareketi yaparken değil belki ama barı durduğu yerden alırken bir bele yüklenme süreci var. benim de aklıma listeyi verirken incline sehpalı hareketler gelmişti ama onlarda da aslında bele bir baskı var.

sanırım bele en en az etki eden tek hareket bunlar:) www.bodybuilding.com
www.bodybuilding.com

yine de doktora sor o sana uygun spor dalları hareketler v.s. söyler sanırım.

tekrar geçmiş olsun.
  • makbur  (21.03.17 01:25:05)
çok sağol.

valla o hareketler de beli etkileyebilir açıkçası. şöyle bir gözümün önüne getirdim de o hareketleri yaparkenki halimi, sanırım onlarda da bele yük biniyor. sanırım belden kaçış yok :) (üzülsem mi ağlasam mı gülüşü :)
  • ahm1  (21.03.17 01:32:20)
ayakta biceps ve triceps çalışırken bele yük bindirmemek gerek zaten. bunun için karnını ve götünü sıkacaksın. öteki türlü zaten 15-20 kiloluk dambıllarla çalışmaya başladığında öne arkaya eğilmeye başlarsın. sıkıntı olur.

concentration curl var. ona bak.
  • alperz  (21.03.17 08:03:22)