isvicre almanya sinirinda yasamak

merhaba,

sinirda yasayan var mi merak ediyorum, ozellikle isvicre tarafinda yasayan? isi isvicrede olup almanyada mi yasiyorsunuz belki daha ucuz oluyordur diye, alisverisinizi hep almanyada mi yapiyorsunuz, almanyaya araba disinda uygun olarak nasil gidiyorsunuz, otobus vs var mi, flixbus disinda yerel otobus hatlari mesela?

bir de soyle bisi daha sormak istiyorum ben is buldum diyelim isvicrede, eger isvicrede yasamazsam bunun disinda ne gibi vergi odemek zorundayim? issizlik, saglik sigortasi vs. disinda?

Berlinde yasiyorum ama o sekilde yasayan tanidiklarimdan bildiklerim sunlar;
- Almanyada yasayip isvicrede calisiyorlar cunku almanyada ev fiyatlari cok daha ucuz, isvicrede ise maaslar yuksek. Market alisverisi de ayni sekilde. Hatta isvicrede yasayan isvicre vatandaslari da alisverislerini mumkun oldugunca almanyada yapiyorlar.
- Isvicrede is guvencesi, sosyal haklar almanyadaki gibi iyi degil. kadinlarin dogum izinleri daha az, issizlik durumunda almanyadaki gibi kapsamli guvence yok. Isvicre bu konuda ABD ile benzerlik gosterirken, almanya bu konuda kuzey avrupa ulkeleri gibi cok iyi.
- Ulasim icin her aile ferdinin arabasi olmasinda yarar var. Almanyada isvicreye yakin yerler genelde orman ortasinda, dogasi harika olan kucuk köy gibi yerler. Bu nedenle araba cok onemli. toplu tasima cok problemli olabilir cunku aksam belli saatte ulasim biter, hafta sonu cok azdir, kisin karda problemli olabilir. Motoru guclu 4 ceker SUV arac almakta yarar var, dag yollarindan giderken daha fazla keyif alip, kisin daha guvenli gitmek icin. Trafik problemi soz konusu degil ama isvicrede sehir icinde park yeri problemi olabilir.
- Genel saglik sigortasi maastan kesilir zaten, bu saglik sigortasi en kucuk hastaliktan en ciddi hastaliga kadar herseyi ve ilaclarin hepsini karsilar. Ama almanya ve isvicrede ozel doktorlar randevu usulunde calisir, cok ozel hastaliklar icin alaninda uzman doktorlarin randevu takvimi genlde 2-3 ay icin doludur. Bu nedenle ozel saglik sigortasi da yapilabilir. Dis konsunda ise yurt disindan gelenler icin bir problem var, bu saglik sigortalari dogumdan beri ya belli bir sure her sene duzenli dis kontrolunu yaptiranlarin masraflarini karsiliyor ve bu nedenle yurtdisindan gelenlerin bircok dis tedavisi ekstra ucretli oluyor.
- Bunun tam tersi isvicrede yasyip almanyada calismak ise pek mantikli degil, isvicrede ev fiyatlari ve kiralar alanyanin iki kati diyebilirim. Maaslarda belli oranda dusuk. Almanyada ise ne kadar kuzeye ve doguya gidilirse genelde ev kiralari ve fiyatlari o kadar duser.
  • emrahday  (07.03.17 13:44:51 ~ 13:46:20)