Yağsız makarna yiyip kilo verilir mı ?

Merhaba soru başlıkta olup diğer opsiyon tarhana çorbası. Makarnayı da domates soslu yiyorum genelde ??

ya valla şu dünyada bir şeyi zararsız yap deseler ilk iş makarnayı yaparım sonra bir şey ile uğraşamam ölene kadar makarna yerim.

ama aklım, mantığım, bilgilerim diyor ki makarna yiyerek zayıflanmaz. hatta biraz daha ileri gideyim, buğday yiyerek sağlıklı da olmaz zayıflanmaz da.

yağsız olması hiç mühm değil. zeytinyağı, gerçek tereyağı zaten sağlıklı şeyler. sorun buğday. gözün kör olsun makarna. gözümde tütüyor.
  • levpontryagin  (30.01.17 23:07:31)
Yanında protein olmadan olmaz. Makarna da tarhana da karbonhidrattır. Light ton balığı, yoğurt, salata da olursa ve makarna miktarı da çok olmazsa verebilirsin.

  • megalomaniac  (30.01.17 23:23:25)
Kilo aldıran yağ değil karbonhidrat.

  • angelus  (30.01.17 23:29:58)
Senelerdir bu işin bilimiyle uğraşan kimseler özetle diyor ki: Dengeli beslenin. Tek yönlü değil çeşitli beslenin. Aldığınız besin mümkün olduğunca işlenmemiş ve doğal yetişmiş, genetiğiyle oynanmamış vs. olsun.

Buna göre ayarında yendiği zaman makarna yemekte de hiçbir bir problem yok. Ama yalnızca makarna ile beslenemezsiniz. Vücudunuz zayıf düşer.

Aldığınız besinlerin toplam kalorisini günlük harcadığınız kaloriden 300-400 kalori eksik olacak şekilde hesaplarsanız rahatça kilo verirsiniz; fakat kilo kaybederken aynı zamanda sağlıklı da kalmak/olmak istiyorsanız aldığınız kaloriyi sayarken, harcadığınız kaloriyi de spor yaparak artırmanız gerekli. Yani vücudunuzun enerji devir daim seviyesini diyelim ki spor yapmazken 2000 ise atıyorum ki 2300-2500'lere getirmeniz lazım. Böylece vücut önce bazı biriktirdiği fazla su ve ödemden kurtulacak. Sonra da yeni ve daha yüksek bir enerji seviyesinde yaşamaya başlayacaksınız. Spor yapmadığınız zaman bir yandan kalori miktarını azaltıp diyete girerseniz belki kilo verirsiniz fakat hareketsiz bir vücut hareketsiz bir araba motoru gibidir. Durduğu yerde daha hızlı paslanır, daha hızlı çöker.

Vücudunuzu tanıyın bilinçlenin. Sizin bu sorduğunuz soruyu da eminim internette bir milyon kişi çeşitli formatlarda sormuştur. Hani her sene sorulan 'sakız orucu bozar mı' farkındalığındaki bir soru gibi.

Mcdonalds ürünleriyle beslenerek de zayıflanır: www.businessinsider.com

Mesele sağlıklı olmak. O da bilinçle olur.
  • idexo  (30.01.17 23:30:33)
Kaynak aradım ama bulamadım, hatırladığım kadarıyla özetleyeyim.
Herşeyi angelustan beklememek lazım.

İnsülin peptit dallarının birleşmesinden oluşan bir hormon ve pankreastan salgılanıyor. Pankreasın iç salgısı. Görevi kan şekerinin artışıyla başlıyor, pankreas kana saldığı insülin ile kan şekerini düşürüyor, normal şartlarda hücre zarından geçmeye isteksiz glikoz molekülleri var, bunlar sayıca artarsa kan akışkanlığını kaybeder, sonuçları uzun vadede çok vahimdir. İnsülin hem dokulara ihtiyacı olan glikozu yetiştiriyor hem de kanda şekerin yüksek seviyeye çıkmasının emniyet valfi.

İnsülin maalesef glikoza aşırı hassas bir döngüye sahip ve maalesef yağ dokusu da insülinden en başarılı şekilde faydalanan doku. Bu iki durum şu demek, karbonhidratlar şekere dönüştükçe artan insülin şekeri yağ dokusuna hızla ileten bir vasıta.

İnsülin aminoasitlerden de etkileniyor, yağ asitleri ise insülin salgısında etkisiz. Yani nispeten düşük seyreden insülin düzeyi kan şekerinin daha dengeli dağılmasına, yağ hücrelerinin daha az ihtiyaç fazlası şekeri emmesine sebep oluyor.

Yağ zaten kıymetli bir yapı malzemesi, tek rolü enerji depo molekülü olması değil. Esansiyel yağ asitleri kafamızın verimli çalışması için bile gerekli. Yağ öcü değil. K.hidratlar da tabii.. Ama karanlık tarafa geçmek ihtimalleri daha yüksek.

Bir de, yağ hücrelerinin şeker sevmesi hayatta kalabilmemizin sebebi. Depo yağlar olmadan, uzun açlık ve kıtlıklara dayanamadan doğal seçilimden kurtulamayız. İstemediğimiz yağlar bizim sigortamız.
  • kargn  (30.01.17 23:58:59)
yağsızlığından ziyade makarnanın kepekli olması hem daha tok tutması hem düşük glisemik endeksi ile çok daha etkili olur.

  • otonomo  (31.01.17 06:44:41)