[]

siz olsanız hangisini seçerdiniz?

birinci seçenek: okulun içindeki bir yurtta 4 kişilik bir odada kişisel alanınız olmadan mutsuz bir şekilde ucuza yaşayıp cebinizde paranızın kalması.

ikinci seçenek: en yakın arkadaşlarla eve çıkıp mutlu olmak ama ay sonunu zar zor getirmek. belki part time çalışmak. dostlarınızla aranızın açılma durumu da var tabii aynı evde yaşayınca ama çok sevip değer verdiğiniz için ufak tefek sıkıntılar halledilir diye düşünüyorsunuz.

yani aslında durum biraz da huzura erip parasız kalmak mı yoksa her gün mutsuz uyanıp cepte paranızın olması mı. benim gönlüm elbette ikinciden yana ama azıcık yav nolacak biraz sıkıntı çeksen'i duymaya ihtiyacım var sanırım. bir de ilk seçenek için bencilce ısrar eden bir aile var yazmayı atladığım. e biz oraya taşınalım? diye bir seçenek de sunuyorlar bazı bazı. o da ayrı sıkıntı ama şimdilik bu iki seçenek üzerine fikirlerinize ihtiyacım var. teşekkür ederim.

 
1. cebinde para kaldı mı mutlu olursun. diğer özel şeeyler zamanla alışılıyor.


 • gotic  (29.01.17 16:08:48) 
bence 2 sene yurtta kalmak insana çok şey katar.

bi de yurtta kalınca o artan parayı dışarda harcamaya ayıracaksın, yurda yatmaya gelceksin, dersi kütüphane de fln çalışcaksın, arada da evi olan arkadaşlarda zaman geçirceksin.

bence en güzeli bu
 • nucleon  (29.01.17 16:08:54) 
Ben hep yurtta kaldim, parasizligi göze alamıyorum açıkçası, çünkü ailen yurt diyor sanırım, bencillik demissin buna ama sen eve çıkıp ekonomik olarak onlari zorlarsan bu da bencillik olur bence. Ailenden hic maddi destek almıyor olabilirsin öyleyse ayrı tabi ki. Yurtta yaşaması zor, biraz kalip sonra hic dayanamazsan eve çıkabilirsin.


 • turuncu tonlarda  (29.01.17 16:11:56) 
Yurt


 • balpolen  (29.01.17 16:12:30) 
Ben de ikiyi tercih ederdim çünkü yurt yaşamını sevmiyorum ancak o durum düşündüğün kadar mutlu olmana sebebiyet vermeyebilir. En basitinden maddi olarak çok zorlarsa sıkıntı dozu artabilir, bunun dışında arkadaşlarınla aran da cidden bozulabilir. Ev hali ve diğer şekli arasında çok ciddi fark olan kişilerden olabilirler ya da küçük şeyleri biriktirip biriktirip önüne sonra sunabilirler falan.

Haa bunlar kesin olacak diye bisey yok ancak "onlarla çıkınca çok mutlu olacam" tarzı bi durum olmaz pek. Bunlar olmasa bile başka sıkıntılar çıkabilir. Yani değerlendirirken "bi tarafta mutluluk diğer tarafta mutsuzluk" şeklinde bakma olaya.
 • j r r tolkien hayrani  (29.01.17 16:14:07) 
Ikinci seçenekte mutlu olma garantin yok yalnız. En yakin arkadaslarla eve cikmak = mutluluk olmuyor her zaman. Kaldı ki para olmayinca da sabahları mutlu uyanamayacaksın. Ortak maddi sorumluluklar olacak ama paran yoksa bunlarda eksik kalacaksin. Bu da huzursuzluk getirecek zamanla. Varını yogunu eve harcayip bi seyler icmeye bile cikamayacak gunlerin olabilir. Calisip para konusunu hallederim diyorsan eve çık. Sırf eve çıkmak için boş zamanları bir işte calisarak gecirmeye değmez o ayrı. Parasiz eve cikip kendine de baskalarina da yük olma.

Diger secenekte yurtta belki oda arkadaslarinla iyi anlasirsin, yatmadan yatmaya gelirsin derken alışılır. En azindan eglenmeye paran kalir. Ozellikle okulda ilk yillarinsa yurdu dene derim. Ama paran cebinde de kalmayabilir. Ogrencisin nihayetinde. Yani iki durum arasinda kesin cizgiler yok bence. Birinde mutsuz digerinde mutlu olurum diye dusunme.
 • aquarium  (29.01.17 16:17:06 ~ 16:25:09) 
Ben üniversitede ilk senemde yurtta kalmıştım. Şimdi öğrenci olsam ve üstüne çok para verseler bile asla kalmam yurtta. Ben 3 kişilik odasaydım ama 2 kişi kalıyor gibiydik daha çok biri pek yurda uğramadığı için. Sen bir de 4 kişilik oda diyorsun. Çok fazla bence bir odada 4 kişi.

Eve çıkarsan da arkadaşlarınla aranın bozulma ihtimali tabii ki var. Bu riski göze alıp çıkacaksın eve ama aslında yurtta hiç tanımadığın saçma sapan insanlara denk gelip de bir odayı onlarla paylaşma ihtimali daha kötü geliyor sanki kulağa.

Ben dediğim gibi 4 kişilik bir yurt odasını diğer seçenek beni çok zorlayacak olsa da düşünmem bile ama insanın karakteriyle alakalı aslında daha çok bu. Yalnız kalmayı seven, zoraki bir ortamı paylaşmak durumunda kaldığın insanlarla iletişim kurmak istemeyen bir insansan ya da herkesle kolay iletişim kuramıyorsan, temizlik konusunda takıntılıysan falan gerçekten zor yurt hayatı. Sen daha rahat bir insansan ya da yalnız kalamamak seni çok korkutmuyorsa ve maddi olarak da buna gerçekten ihtiyacın varsa bir süre yurdu deneyip sonra ona göre karar verebilirsin belki.
 • ms brownstone  (29.01.17 16:20:00) 
kesinlikle yurt. para meselesinden bağımsız olarak da düşünsek, şöyle 1-2 sene yurtta kalınmalı. nucleon +1 yani.

üniversiteye kayıt için gidip yurdu ilk gördüğümde içimden "kayıt yaptırmayayım geri döneyim, seneye tekrar sınava girip istanbul'da kalırım" bile demiştim. 4 sene boyunca yurtta kaldım (4 kişilik oda, katta 72 kişiye ortak tuvalet-banyo), son sene her hafta loto oynuyordum para çıkarsa eve çıkacaktım. ama şimdi en çok yurdu özlüyorum. gerçekten çok şey katıyor insana.
 • pati  (29.01.17 16:20:52) 
ben akşam ya da yarın fakir olupta ne yiyeceğimi düşündüğümde mutlu olamazdım. yurtta kalmıştım oda arkadaşım aşırı iyiydi hayatımın belki en güzel 3 senesinden birisi idi.

yurtta iyi oda arkadaşı size çok şey katar, kötü oda arkadaşı ise tam tersi. evde ise ev arkadaşınla mutlu olabileceğinin garantisi yok. kötü ev arkadaşı ve fakirlik tam bir bunalıma sokar insanı.
 • gliderpilot  (29.01.17 16:21:01 ~ 16:21:41) 
1.seçeneği dene.hem sana bir şeyler katar hem de paran cebinde kalır.sonradan vazgeçip 2. seçeneği deneme fırsatın var.
ailen oraya taşınsa o da sıkıntı.
ayrıca ilk başta böyle planlayıp bakınca her şey toz pembe görünüyor. yurtta kalıp hem zamandan hem de parandan zarar etmemek varken kendi evine çıkıp derslerden kalan azıcık zamanda part time çalışacaksın. ne için ? evde yaşamak için, yani sıkıntıya gireceksin.
 • MtKrt  (29.01.17 16:21:43) 
Yurt


 • thewizardofearthsea  (29.01.17 16:41:38) 
Cebinde kalan ekstra 50-100 lira ve izole bir hayat mı? Tşşkr ben almıyım.
Ot gibi yaşayacağına it gibi yaşa. Yurdun sana katacağı eşşek kadar film arşivi, liseliden hallice arkadaşlar ve muhtemelen sigara gibi, batak gibi aptalca alışkanlıklar.
Ev sana belki iki katına mal olacak ama aradaki fark için çabalamanın katacağı tecrübe bütün haytında işe yarayacak
 • kargn  (29.01.17 17:11:05) 
2 yıl yurtta kaldım, 3 kişiydik odada.
Sonra eve çıktım, 3 yıldır imkanlarımı aşırı zorluyorum bazen son bi hafta açlık sınırının altında yaşadığım oluyor, ama odama girip kapımı kapatmanın huzurunu hiçbir şeye değişmem. Girdiğim çıktığım saate karışan yok, kendi özel alanım var, canım isterse arkadaşlarımı çağırıp sabaha kadar muhabbet edip sızabiliyoruz. Daha ne?

 • bir nick var benden iceri  (29.01.17 17:32:54) 
yurt. Bir de ilk yurda çıkarsan baktın çok bunaldın beğenmedin yine arkadaşlarının yanına çıkabilirsin. ama ilk arkadaşlarının yanına gidip orada anlaşamayıp çıkarsan oyunbozan olursun


 • faik abi  (30.01.17 00:13:14 ~ 00:15:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.