bilmemeyi tercih eder miydiniz?

izlediğim ve beğendiğim bir filmdeki soruyu sizlere de sormak istiyorum.

türkiye'deki en yüksek bir binanın çatısında asılı durumdasınız, aşağıya düştü düşecek ve öleceksiniz. en yakın üç arkadaşınızdan/tanıdığınızdan yardım istiyorsunuz. onlar da geliyorlar. ancak sizi oradan çekerken kendilerinin de düşüp öleceğini düşündükleri için geri çekiliyorlar. elleriniz kayıyor ve aşağıya düşüyorsunuz ama ölmüyorsunuz. böyle bir durumda onları hiç denememeyi ister miydiniz?

yani, söz konusu hayat memat meselesi olunca onlara güvenemeyeceğinizi artık bildiğinize göre, onların gerçekten iyi/yakın olup olmadıkları konusunda cahil kalıp arkadaşlığınızı/ilişkinizi hala onlarla sürdürmek ister miydiniz?

insanin öz koruma ile ilgili hareketleri reflekstir, kimseyi boyle bir sey icin (beni tutamadigi icin) sorumlu tutmam. kendimin ayni durumda ne yapacaginin garantisi yok. cok sevdigim, sen ölmezsen o ölecek dendiginde kendi ölümümü sececegim biri var hayatimda mesela ve onu refleksimi aşıp tutabilecegimin garantisi yok.

  • robokot  (11.01.17 20:48:09 ~ 20:49:26)
robokot +1, üzülürdüm ama böyle bir şey yüzünden onları sorumlu tutmazdım. kaldı ki beni kurtarmak için üç kişinin birden benimle düşüp ölmesini de istemezdim mesela... bundan korkmalarını anlayışla karşılarım. bu benim için dostlukta ve arkadaşlıkta kesinlikle var olması gereken şeylerden biri değildir. yani hiçbir dostumun benim için ölüme gitmesini beklemem. bunlar çok ekstrem şeyler. ben gider miyim? bilmiyorum. bunlar anlık şeyler. ne sözde kahramanlar var iş başa düştüğünde toz olan, ne "mıymıntı" adamlar var en tehlikeli anda sorumluluk alan. bunlar yaşamadan bilinmez. o yüzden ben tabii ki birazcık üzülürüm, hani sonuçta insan kendisi için ölüme gidebilecek birileri olduğu zaman kendini sevildiği için daha iyi hissedebilir ama çok da şeyapmam yani.

  • der meister  (11.01.17 20:54:34)
burada yardım istemeyi kesin koşul olarak sunmuşsunuz, yardım istememek gibi bir seçenek yok yani. benim düşüncem, kesinlikle düşecek gibi bir durumdaysam kimseyi çağırmamak olurdu.
bir anlamda, sizin söyleminizle onları denememeyi istemekle eşdeğer olarak görebilirsiniz. ancak kendisi de düşecek duruma gelip beni bıraktıysa iyi/yakın olup olmadıklarını sorgulamama sebep olmaz.

durum tanıdıklarınızın sizinle olan kan bağı ve/veya yaşıyla/hayatıyla da alakalı. benden genç veya daha çok yaşamasını arzulayacağım birinden bahsediyorsak zaten sorun yok, bıraksın hayatına baksın, çağırmam. benden yaşlı biriyse durum kendisine bağlı, çok fazla değişken var. mesela ebeveynlik gibi bir misyonu olan birini çağırmakla hata etmiş oluruz. düşünürsek benzer bir çok faktör çıkabilir sanırım.

yani bana el uzatıp çekmekle onları yargılayamam sadece, gerçek hayatta bu kadar basit değil bence.
  • gkhncnzdgn  (11.01.17 21:04:38)
Hayır. Bana ellerini uzatmış olmaları bile yeter. Robokot +1

  • Lim5  (11.01.17 21:41:22)
ben insanın önceliğinin kendisi olması gerektiğine inanıyorum. deneyip de öleceklerini anladıkları anda vazgeçmeleri onları kötü yapmaz.

denememiş olsalardı sıkıntıydı benim için.

sürdürürdüm.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (11.01.17 22:29:05)
"bir arastirmaya gore" diye girmek istemiyorum, ama en az bir arastirmaya gore beraber kazalar atlatan ciftlerin ayrilma oranlari digerlerininkine nazaran daha yuksek mi neydi.

bir eylemde polis saldirisina kendisini birakip kacarak tepki veren sevgilisini anlatmisti biri.

baska bir eylemde eski sevgilimin yeni sevgilisi gelip yuzumu antiasitle yikadi mesela, kadina hurmetim baska turlu artti.

sarhosum; yazamadim, ama siz biraz anladiniz...
  • e haliyle  (12.01.17 00:12:24 ~ 00:12:45)