Yurtdışında eğitim ve iş hayatı

Yakın bi arkadaşım bu sene üni sınavına girecek. Ancak çok kesin bir şekilde yurtdışında eğitim görüp, orada kalma planları yapıyor. Ancak yurtdışında anadolu liseleri denk sayılmıyor. Bu yüzden ne yapmalı da yurtdışında okuyup oraya kapağı atmalı. Çok iyi derecede ingilizceye sahip ayrıca.parası da var.

ilk başta kendi işini kendi görmeyi, araştırmayı öğrenmeli.

  • duygusal pehlivan  (11.01.17 20:10:56)
Almanca biliyor olsaydı Almanya'yı önerirdim. Sınava girecek Türkiye'de bir bölümü kazanacak ve bu sırada Almanya'daki okullara başvuracak sonra kabul alırsa Türkiye'de kazandığı bölümünü aynısını orada okuyacak. Almanya'da üniversiteler ücretsiz galiba ama aylık 720€ para göstermesi gerekiyor. Bu para bloke hesapta duruyor galiba.

  • tahin pekmez yoğurt  (11.01.17 20:33:12)
abd, kanada, avustralya'dan birine gitsin. parasını bastırıp okuyabilir.

  • cekilmis gayfe  (11.01.17 20:52:50)
ben italya'ya gidiyorum bir aksilik çıkmazsa. mühendislik mimarlık istiyorsa politecnico di milano'yu, business ya da political science isterse bocconi'yi araştırsın. okullar kendi sınavını yapıyor milano'da, zor bir sınav değil. sorusu olursa -güzelce araştırdıktan sonra- yeşillendirin.

  • tejeve  (11.01.17 21:03:35 ~ 21:05:37)
cok iyi ingilizcesi varsa liseden mezun olmadan planlarini yapip kuzey amerikada universiteye gitmek icin SAT sinavlarina girebilirdi. madem parasi da varmis arkadasinin. Kafasina jeton son senesinde dusmusse, istanbul, ankara ve izmirde cok iyi kaliteli yurtdisi danismanlik sirketleri var. bassin parayi bulsunlar ona guzel bir okul.
Tavsiyem, ABD'de community collegelara bakmasi, 2 senelik, sonra ordan guzel 4 senelik okullara transfer olabiliyorsun, 2 sene de orda okur.

  • bioverse leo  (11.01.17 22:09:42)
@bioverse bu kolejlerle direkt olarak bu danışmanlık şirketleri vasıtasıyla ıletişim kurulabiliyor?

  • sack jparrow  (11.01.17 23:34:32)
@sack jparrow gerekirse iletisim de kurabilirler, bazi egitim danismanlik sirketlerinin iletisimde oldugu/daha once ogrenci gonderdigi community college ya da universite programlari mevcut oluyor. Ayrica, en azindan arkadasina okul konusunda fikir verirler ve arkadasin iletisime gecer. Ama bildigim kadariyla bu seneyi kacirdi arkadasin. SAT'ye girmesi lazim, 2017 yaz sonu basvurularini yollasa, 2018 yazinda baslar anca okula. Simdiden mart'a kadar falan bir basvuru bulup yapip sonbaharda baslayabilecegi bir okul bulma ihtimali vardir belki.

Lisenin son senesinde mi kafasina takmis yurtdisina cikmayi?
  • bioverse leo  (12.01.17 01:00:32)
Evet gündem etkili oldu bu durumda. Bana saçma geliyor tabi.

  • sack jparrow  (12.01.17 10:41:58)
şu an durumu bilmiyorum ama anadolu lisesinden mezun oldum, hiçbirşey yapmadan lise transkriptimle amerikada üniversiteye başladım.

  • t joe  (12.01.17 10:55:32)