[]

Duyuru'nun hamarat kadınları, pilavı nasıl yapıyorsunuz?

Selamlar,

Yahya Kemal'e sormuşlar ''Osmanlı Viyana kapılarına kadar nasıl dayandı?'' diye, ''Mesnevi okuyarak ve pilav yiyerek'' diye cevap vermiş. İşte ben de insanımızın böylesi ruhuna işlemiş canım pilavı kendim pişirip yiyebilmek istiyorum.

Tarifleri epeyce kurcaladım. Yerli yabancı aşçıların videolarını izledim. Herkes farklı bir şey anlatıyor. Bir de size sorayım dedim. Nasıl yapıyorsunuz, lapa gibi olmaması veya daha lezzetli olması için uyguladığınız püf noktaları nelerdir?

 
öncelikle pirinci yıkayıp yagda kavuruyorum ve sonra 1 bardak pirince 1.5 bardak su ölçüsüyle yapıyorum. suyu ekleyip karıstırdıktan sonra kapagını kapatıyorum ve kısık ateşte pişiriyorum. suyu cekince karıştırıp tekrar kapağını kapatıuorum demlenmesini bekliyorum 15 dk filan. bu tarif hep tutuyor yıllardır. bundan sıkıldıgım icin sade pilav yapmıyorum artık hic. mantarlı-domatesli-ıspanaklı-kabaklı versiyonlarını falan yapıyorum.


 • benmari usulu  (11.01.17 19:00:09) 
tuzlu has rize tereyağı kullanmak. markette satılan pınar türü yağlar ile olmuyor, zeytinyağı ile hiç olmuyor
pirincin soğuk suda iyi yıkanmış olması
pirinç kalitesi/hep aynı pirinci kullanması
fokurdatıp, kısık ateşte devam etmek
 • try again fail again fail better  (11.01.17 19:00:17) 
@benmari usulu suyu sıcak mı soğuk mu kullanıyorsunuz? bir de malzemeli pilavda malzemeyi hangi aşamada koyuyorsunuz?


 • dessalines  (11.01.17 19:05:07) 
Pirinci yarım saat sıcak tuzlu suda bekletiyorum. Püf nokta bu.
Ondan sonra yıkıyorum güzelce.
Sonra tavada yağı kızdırıyorum. Sıvıyağ yerinde becel'in tereyağı tadındaki margarinlerinden kullanıyorum, varsa azcık da tereyağı.
Sonra kızgın yağa şehriyeleri atıp kavuruyorum kahverengi olana kadar.
Ondan sonra pirinçleri ekleyip renkleri hafif şeffaflaşana ve pirinçler birbirine yapışır hale gelene kadar kavuruyorum.
Kavurma işlemi bitince de 1'e 1 buçuk oranında kaynar su ekleyip, üstüne de tuzu ekip şöyle bir karıştırıp en kısık ateşte üstü göz göz olana dek pişiriyorum.

Arzuya göre tuz yerine bulyon konulabilir. Haşlanmış nohut, bezelye vs de eklenebilir suyu koyduktan hemen sonra.
 • buff  (11.01.17 19:07:30) 
İlk önce pirinci tuzlu suda 15 dakika bekletiyorum. Sonra biraz tereyağı biraz zeytinyağı koyduğum tencerede kavuruyorum. Iki bardak pirince 3 bardak su ekliyorum ve bir tane kesme şeker atıyorum. Biraz kaynayınca suyunu çekene kadar altını kısıyorum. Suyunu çekince demlenmeye bırakıyorum.

Erkeğim
 • tahin pekmez yoğurt  (11.01.17 19:08:30) 
@try again fail again fail better teşekkürler, rize tereyağını nereden bulabiliriz peki?
@benmari usulü, deneyip yazarım sonuçlarını, teşekkürler.

Edit: @tahin pekmez yoğurt teşekkürler, iyi yemek yapabildikten sonra erkeklerle de bir alıp veremediğim yoktur :)
 • yere dusup kirilan sarap kadehi  (11.01.17 19:08:58 ~ 19:09:39) 
Kavrulmuş şehriyeye pirinci ekledikten sonra ikisinin beraber kavrulmasına özen gösteriyorum, öyle iki çevirip suyu eklemiyorum hemen. Öncesinde pirinci yıkayıp soğuk suda bekletiyorum.


 • pike  (11.01.17 19:09:08) 
abi bu konuda son 6 ay içinde en çok uğraş veren insanlardan biri olabilirim dünyada.

Tarif iki kişilik, her şeyi harfiyen yap.
(2 tabak dolusu pilav çıkacak)

1 su bardağı pirinci alıyorsun. bu pirinci nişastasından ayırman lazım.
ne kadar ? ayırabildiğin kadar. çünkü asla %100 ayıramayacaksın. ama kabasını alman şart. ayırman için, "ılığın biraz üstü" elini haşlayacak kadar değil ama sıcak olan suda 20 dakika beklet. sonra suyu değiştir bu kez elinle iyice karıştır pirinçleri suyun içinde, su salınan nişastadan dolayı yeniden beyazlaşacak, suyu döküp sabredip yeniden bi kez karıştır suda ve suyu dök.

şimdi tencereye, teflon ise daha iyi, 2 yemek kaşığı sıvı yağ dök.
pirinçleri dök ve biraz kavur çok değil.
sonra 2 su bardağı "soğuk su" dök.
homojem bir şekilde tencereye yay pirinçleri.
(pirinçler tamamen suyun altında kalmış olur)
ve 2 çay kaşığı dolusu "tuz" dök.
pilavın altını "orta ateş" te aç.

bi kere pişmeye bıraktıktan sonra, pişene kadar karıştırma,
nişastaları açığa çıkarmış olursun. lapalığa sebep olur.

en basit şekli ile anlatıyorum: tencerenin kapağını örtme.
bırak üstü açık kalsın. su git gide buharlaşacak.

daha sonra pirinçlerin aralarından sürekli patlayan baloncuklar göreceksin.
üst yüzeyde artık su değil pirinçler var. yine bekliyoruz.
daha sonra çok sayıda patlayan baloncuklar iyice sayılarını azaltacaklar ilk hale göre.
bu kez "orta ateş"i kısık ateş'e getiriyorsun. kapağı da kapatıyorsun.
4 dakika sonra aç. hiç baloncuk olmamasının yanı sıra, bir kaşıkla pirinçleri az iletediğinde, kaşıkla açtığın çukura hiç su dolmadığını gördü isen harika bi iş başardın.
eğer birazcık olsun su doluyorsa, kapak ve 2 dk daha bekle.
su birikmeyinceye kadar.

sonra altını kapat, soğuk olan bir yere al ve peçete ile aynen şöyle yap:
www.sofrabezi.net

10 dk bekle.

sonra ye.
 • güneyli çocuk  (11.01.17 19:10:30 ~ 19:23:00) 
Pirincin tipine, kullanılan suya, suyun sıcaklığına, pirinci önceden suda bekletip bekletmediğimize göre hep değişiyor, farklı farklı tarifler olması ondan :)

Ben şöyle yapıyorum: Pirinç baldo, su kalabak suyu, ölçü 1 pirinç 2 su.
Tereyağı zeytinyağı karışımında şehriye kavrulurken pirinci soğuk suyla yıkıyorum, süzülmeye bırakıyorum. Şehriyenin rengi dönünce pirinci ekliyorum, kavuruyorum. Bu arada su kaynasın diye çaydanlığı/kettle'ı açıyorum. Uzun uzun kavrulacak pirinç, rengi yarı şeffaftan beyaza dönecek, taneleri birbirini tutmayı bırakacak. Yeterince kavrulunca iki ölçü suyu ve tuzunu ekliyorum, karıştırıp kapatıyorum. Kısık ateşte suyunu çekiyor, altını kapatınca da pilavı karıştırmadan kapağın altına 2 kat kağıt havlu koyuyorum, öyle bekliyor biraz. Böyle yapınca oluyor benimki. :)
 • kobuzchu kiz  (11.01.17 19:12:12) 
Arkadaşlar ne çeşit tarifle yaparsanız yapın suyunu döktükten sonra sıktığınız birkaç damla limonla efsane taneler elde ediyorsunuz. Benden söylemesi ;)

Ekleme: limonu sadece renk açısından değil, daha tane tane durması açısından eklerim. Ayrıca 7-8 damlaya kadar çıkmanız tat açısından da hoş sonuçlar doğurabilir
 • dene  (11.01.17 19:16:35 ~ 23:09:52) 
soğuk koyuyorum.


 • benmari usulu  (11.01.17 19:19:54) 
Ben pirinçleri kavurmadan yapıyorum. Annemden öyle öğrendim ve kesinlikle tereyağ dışında yağ kullanmıyorum pilav için. Önce tereyağı eritiyorum biraz kızartıyorum sonra bir bardak pirince 1,5 bardak su ekleyip kaynayınca içine pirinçleri atıyorum. Göz göz olana kadar altı açık şekilde kaynıyor sonra altını kısıyorum ve suyunu iyice çektiriyorum.

Pirinci öncesinde ıslıyorum sıcak su ve biraz tuz ile. 2-3 saat genelde bekletiyorum. Ama aceleyse yarım saat beklettiğim de oluyor. Bekleme süresinin bir etkisini henüz çözemedim. Ama anneme göre biraz bekletmek gerekiyor.
 • o degil dee  (11.01.17 19:20:58) 
Pirinci sabahtan bol tuzlu ılık suya koyuyorum. Akşam olduğunda suyunu süzüp, pirinçler kırılmasın diye bir iki kere tuzunu gidermek için yıkayıp, süzüyorum. Fazla haşır huşur yıkamak pirinci kırar.
Tereyağını ve birazcık da zeytinyağını tencereye koyuyorum. Tereyağı iyice eridikten bir dakika sonra pirinçleri de tencereye koyuyorum. Orta-kısık arası ateşte, uzun uzun kavuruyorum. Pirinçler ayrılıcaklar birbirinden ama kesinlikle renk değiştirmeyecekler bu kavrulma sonucu.
Varsa tavuk suyum onu ekliyorum.* Ölçek olarak eğer sabahtan pirinçleri suya yatırmadıysam 2'ye 1 ölçek** kullanıyorum (bir bardak pirinç, iki bardak su)(şehriye koyduysam en çok bir parmak fazla su eklerim).
Eğer suya yatırdıysam(ki genelde yatırırım, daha güzel olur), suyu iki parmak kadar az koyuyorum(eğer lehriye de koyduysam, bir parmak eksik koyarım suyu). Suyu koyar koymaz tuzunu da ekleyip, en kısık ateşte pişiriyorum. Suyunu çekmesine yakın sadece bir defa karıştırırım, suyunu koyduktan sonra elleşmem yani. Suyunu da tamamen çektikten sonra 20 dakika en az dinlenmeye bırakırım.

* suyu da, tavuk suyunu da hep kaynardan koyarım.
**ölçeklerinizi aynı bardakla kullanın. Suyu ve pirinci aynnı hacimdeki bardakla ölçün yani.

Bazısı üç-dört damladan fazla olmayacak kadar limon suyu da ekler pişerken suyuna. Pilavın daha beyaz olduğunu iddia ediyorlar. Ben eklemem. Tereyağı hakiki yağsa zaten limon eklesen de yağın sarılığı pilava geçiyor ve bence daha güzel oluyor.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (11.01.17 19:26:44 ~ 19:32:49) 
O değil de +1
Tek fark ben 1.5 bardak su değil 1.25 bardak tavuk suyu koyuyorum 1 bardak pirinç için.
Bu şekilde insanlar lapa olacak sanıyor ama bir kere bile olmadı tane tane oluyor.
 • pastörizesüt  (11.01.17 21:13:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler aychovsky, baba jo, compumaster, deckard, fader, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, krem peynir, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.