[]

Bir Almanca sorusu da benden

Almancamı ilerletmek istiyorum. Lisede 3 sene gördüm, dilde okulun en iyisiydim. 2 ay kadar Almanya'da da kaldım ama kullanmamaktan unuttum. Hedefim tıbbi akademik metinleri anlayabilecek seviyeye gelmek. Okulum ve dershanem devam edeceği için kursa uzun süre gidemem.

Ingilizcem gayet iyidir. LYS-5 dışında sınava girmediğim için seviyemi bilemiyorum. Hocam B2-C1 olabileceğimi söylemişti, ben C'ye çıktığımı sanmıyorum. Okuduğumu anlamakta sıkıntım yok ama sular seller gibi konuşamıyorum.

Bu bilgiler ışığında evde çalışabileceğim kaynak kitap ve videolar önerebilir misiniz?

 
tıbbi akademik metinleri anlayabilecek seviyeye türkiye sınırları içinde gelmeniz 10 sene sürer. gidin almanyada bir dil kursuna yazılın.


  • masa penisi  (11.01.17 17:38:12 ~ 17:38:42) 
@masa penisi Mezun olana kadar bir yere gidemiyorum. Yeterli dil seviyesine ulaşırsam (minimum B2) daha sonra temelli gitme ihtimalim var.


  • Lim5  (11.01.17 17:44:40) 
açıkçası hocanın dediğine pek önem verme, goetheye git, sınavı bedavaydı eskiden, şimdi ne durumda bilmiyorum, bi sınav ol(seviye tespit). çıkar orada. c ye çıkabileceğine pek ihtimal vermiyorum avusturya, alman lisesi değilsen. ama bir sınav ol, büyük ihtimal eğer iyi öğrendiysen b1 filandır(iyimser olarak)

almanca da bir şey söylemek gerek, okuduğumu anlıyorum çok yanlış bir kavram, genelde okuduğunu anladığını sandığın şey başka bir anlama geliyor olabilir dikkat.

yaşın ile beraber sertifikalamalar değişiyor dikkat et(en azından öyleydi). 18 yaş altı aldığın bazı sertifikalar hayat boyu geçerliydi eskiden, 18 sonraları 2-3 sene geçerli oluyordu, şimdi değişmiştir belki. onu sor goethede.

goethede sınav sonrası seviyeni yazarsan bir kaç güzel kaynak tavsiye ederim.
  • kurnaz  (11.01.17 17:53:32 ~ 17:54:37) 
@kurnaz Ikinci paragrafı İngilizce için yazmıştım İngilizce-Almancakaynak önerebilirsiniz veya kapasitemi tahmin edebilirsiniz diye :) Keşke Almancama demiş olsaydı. Almanca'da A2'den itibaren yazabilirseniz çok memnun olurum.


  • Lim5  (11.01.17 18:04:24) 
öncelikle seviyeni belirlemen gerekiyor. a1-a2 seviyesi gramer konuların eksikse önce onları hızlıca tamamlasan iyi olur. yazmayacaksan, konuşmayacaksan, yani en azından özellikle bunlar için çabalamayacaksan bolca okuma yapıp kelime öğrenmen gerekir. sözlükte almanca başlığında benim de yazdığım bazı entryler var, kaynak önerisi var bolca onların içinde.


  • hkaan  (11.01.17 20:17:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler aychovsky, baba jo, compumaster, deckard, fader, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, krem peynir, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.