Otellerde hijyene ne kadar önem veriyorsunuz?

İsim geregi cok fazla sehir disindayim, mecbur bir suru otel goruyorum.

Hijyen onemli tabii ki, ama mevzubahis odayi pis bulmak degil, her sey duzgun.

Ben yine de rahat edemiyorum bir turlu. Kullandigim havludan, yattigim yastiktan suphe duyuyorum, ya bunlari sacma salan islere bulastirdilarsa diye.

Az once 'ulan su kuveti doldurayim da gunun stresini atayim keyfim yerine gelsin' dedim. İki saat basinda bekledim, acaba pis midir diye. Sonra da bari sicak suyla doldurayim boylece daha saglikli olur diye dusundum(alakasi var mi hicbir fikrim yok) su da fazla sicakmis, bildigin kuvette yattigim yerde terledim hahah

Kendi havlumu, yastik kilifimi falan getireyim diyorum arada. Siz de bu kadar dikkat ediyor musunuz, tersten soracak olursam; isi bilen varsa soylesin, oteller dikkat ediyor mu?

Yüzde yüz hijyeni hiçbir otel sağlayamaz diye düşünüyorum ama genel olarak kullandığınız havlu, bornoz, çarşaf vb. şeyler yıkanıp kontrol ediliyor, en ufak bir kusur bile olsa ıskartaya çıkarılıyor ve tekrar kullanılmıyorlar, hatta bazı oteller bir sefer kullandığınız şeyleri ikinci kez yıkamadan yenisi ile değiştiriyor.

  • EkimBebesi  (06.01.17 01:36:31)
otellerde güçlü enzimli temizlik maddeleri kullanılıyor genelde.

hatta ürünlerin çoğunun beyaz olma nedeni o, farklı renkte olsa ağarırlar. beyazda farkedilmiyor.

hee %100 temiz değildir ama sandığından temizdir.
  • kurnaz  (06.01.17 03:09:11)
Hayatımda hiç otel havlusu kullanmadım. Yastık kılıfı da genelde götürüyorum yanımda ama götürmediğim olmuştu sanırım. Küveti doldurup içine yatmayı kendi evimde bile yapmam. Neden bilmiyorum ama her zaman pis gelmiştir bana banyodaki her şey. Hayatta temas etmem oralara bu şekilde.

Hijyen konusunda daha buraya yazamayacak kadar çok takıntım var malesef ama söz konusu oteller olunca çok da abarttığımı düşünmüyorum. Sonuçta her ne kadar her gün temizlense de belki binlerce insan geçiyor o odalardan ve ne şekilde bir temizlik yapıldığını bilmiyoruz. Temizleyen kişi tutup da banyoda kullandığı bezle komidini de siliyorsa falan isterse günde 100 kere temizlensin o oda, içim rahat etmez yine.
  • ms brownstone  (06.01.17 04:13:28)
J r r +1

isim geregi otellerde cok kaliyorum. artik hic umursamiyorum, ciplak ayakla geziyorum odada.

sadece 3 yildiz filan olursa bazen odadaki mobilya vs cok pis olabiliyor, onlari kullanmiyorum ama 4,5 yildiz ise temiz bence gayet.
  • cedex  (06.01.17 06:45:12)
bana kalırsa evdekinden temizdir.

bir müşterim otellerin havlularını çarşaflarını falan yıkama işi yapıyordu. çamaşırlar endüstriyel makinalarda hayvan gibi kimyasallarla yıkanıyordu. deterjana elle temas etmek yasaktı, o derece. sonra yine dev gibi makinalarla kurutulup otomatik ütüleyip katlayan sistemle poşetlenip otele gönderiliyordu.

ben evde o kadar temiz yapamam, o derece.

otellerin kullandığı temizlik malzemeleri falan hep en sert olanlarından. bu yüzden birçok otel temizlikten sonra odayı havalandırmadan veremez. yoksa kokudan duramazsın odada.

kimse de kullanılmış havluyu tekrar müşteriye vermek gibi saçma bir risk almaz, o havlunun yıkanması 1 lira değil. oteli öttürürler afedersin.

küvet falan olaylarını bilemiyorum.
  • babilbaligi  (06.01.17 10:23:48)
Hayatının belirli bir döneminde öğrenci yurdunda yaşamış birisi olarak, o dönemde hijyen takıntımı minimuma indirdim, mutluyum. Onlarca otel ve hostelde kaldım, çok ucuzundan çok pahalısına kadar. Hepsi yurttan çok daha temiz olduğu için gönül rahatlığıyla kullandım. Ara ara, "lan pis mi acaba" düşüncesi aklıma geliyor, yurdu düşünüyorum ve düşünce geri gidiyor.

  • saygilarefendim  (06.01.17 10:56:20)
hijyen takıntım olmadı, rahatsızlık verecek bir durumla karşılaştığımda da "kalmıyorum" dedim çıktım.

Eğer takıntın varsa şurada nasıl test edeceğini görebilirsin :

www.youtube.com
  • kimlanbu  (06.01.17 11:32:15)
konu hakkında az buçuk bilgiliyim.

şöyle söyleyeyim otellerin uygulamak zorunda olduğu bazı temizlik standartları var. çoğu konaklama işletmesi bunlara uyuyor, uymak zorunda. bi defa o kullanılan ürünler evlerde kullanılan ürünlerden çok farklı. en az 3 çeşit temizleyici kullanılıyor ve yüksek ısıda yıkanıyor. hatta bunlar çoğunlukla, personelden bağımsız olarak çamaşır makinelerin ayarıyla ve sistemi ile oluyor. makine hangi üründen ne kadar kullanacağını hesaplıyor. ona göre temizleyici ve su ısısını ayarlıyor. sonrasında yine yüksek ısı ile kurutulup, ardından yine yüksek ısılı silindir ütülerden geçiriliyor. ayrıca kullanılan çarşaf ve yastık kılıfları yine oteller/hastahaneler için kullanılan ürünler. yani çarşaf ve yastık kılıfları için çok endişe etmenize gerek yok. (ama yastığın kendisi için veya yatak üzerine serilen dekoratif örtü ve yastıklar için endişelenebilirsiniz)

ancak, çoğu konaklama tesisinde kullanmaktan kaçınmanız gereken ürünler var tabi :)

onun dışında klozet, küvet gibi sabit materyaller için de yine otel ve hastahaneler için özel ürünler kullanılır. bu ürünlerinde kullanım standartları vardır ve ilgili personeller gerekli eğitimleri alıp, uygulamak zorundadırlar. ancak personel yapması gerekeni tam yapmaz ise işini savsaklar ise ve bu fark edilmez ise o noktada yapacak bir şey pek olmaz.

özellikle bu ürünler materyale(kuvet, musluk, fayans vb.) uygulandıktan sonra bekletilmesi gereken ürünler (örn; x klozet ürünü, 2 dk ürün bekletilmeli). çoğu bu aşamada dezenfekte ediliyor. yani çok fazla insan kuvvetine/müdahalesine gerek kalmaması için özel geliştirilmiş ürünler.

yani çok kabaca bunları söyleyebilirim.çok
tavsiye olarak ise, özellikle uluslararası zincir otelleri tercih edersiniz, bu konularda daha az kaygılanabilirsiniz. çünkü bu oteller her yıl en az 1 (genelde haberli ve habersiz olmak üzere 2, daha önce geçememişse, her ay) defa denetimden geçer ve tesisler yine uluslar arası standartlara uygun ürünler kullanmak zorundadır. bu ürünler oldukça pahalı ürünler olduğunu unutmayın. e bu yüzden de bazı işletmeler maliyetlerini düşürmek için daha az etkili ya da daha az ürün kullanabilir.

kusura bakmayın çok hızlı yazdım, arada kopukluklar olabilir sorunuz varsa elimden geldiğince cevaplayabilirim.
  • mohito  (06.01.17 13:07:22)
dediğim gibi tercihleriniz uluslar arası zincir oteller olsun her zaman.

bir de standart olarak insan gibi kullanılan odalarda temizlik açısından pek endişeniz olmasın. standartlar normal insanların kullandığı odalar için gayet yeterli merak etmeyin. ama bazı insanımsılar eğer düzgün kullanmaz ise her oda için standart olan temizlik süresi aşılır ve odalar yetişmeyebilir. bu durumda işiniz biraz personele kalmıştır. ( odalar tek tek kontrol edilir şefler tarafından, ayrıca yönetim de arada teftiş yapar) gözden kaçma ihtimali her zaman vardır.

bu da burada dursun, çok dertliyim ama neyse.

ayrıca lütfen kimse bu yazdıklarımı 'bir otelcinin itirafları' gibi görmesin . ben de misafir olarak(mesleki deformasyon) bir çok otelde konakladığım gibi çalıştığım işletmede de kaldım. neyin ne olduğunun gayet bilincindeyim.

tekrar ve tekrar söylüyorum yıldız sayısına değil (yıldızı bakanlık verir ancak hijyen denetimi yapmaz, yıldız denetimini de en az 4 yılda bir yapar), çok uluslu zincir otellere bakın.
  • mohito  (06.01.17 13:23:54)
ben çok da sallamıyorum görüntü düzgünse/temizse tamamdır

  • basond  (06.01.17 15:09:45)
Bir kere iki yıldızlı bir otelde odadaki sehpanın tozunu ben almıştım ve banyo çok paslı olduğundan duş almamıştım, onun dışında temiz görünüyorsa benim için sorun yok.

  • aychovsky  (06.01.17 15:12:17)
kaldığımız yerler fena değil aslında. zaten görüntüde pek kusurla karşılaşmadım.

verilen cevaplar oldukça tatmin edici. içim rahatladı gerçekten, teşekkür ederim.

@mohito otel tarafını dinlemek daha mantıklı. müşteriler iç dünyayı bilemez pek. o yüzden yorumların kıymetli.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (06.01.17 15:18:22)