[]

Keto + if + kardiyo/ağırlık

Selam.

2 haftadır keto yapmaya çalışıp muhtemelen ayarını tutturamadığım için low carb yapıyorum. Üç gün önce buna if'i de ekledim. 2 gün önce spora başladım bi de. Öğlen vakti kahvaltıdan önce 15dk orta tempo bisiklet, 10dk orta tempo eliptik bisiklet ve enerjim kalırsa biraz da ağırlık çalışıyorum. İlk gün ağırlık çalışamadım. Bugün yine enerjim yoktu ama zorladım biraz.

Calorie calculator 2220 kalori almam gerektiğini söylüyor. Ben 1600-1900 arasında kalıyorum bilerek. Myfitnesspal'ın denklemi şöyle:

2220 (hedef) - 1973 (yemek) + 366(egzersiz) = 613 (kalan)
karb (12gr) yağ (130gr) protein (108gr) yani %5/%70/%25

Bu denkleme göre kas kaybı mümkün müdür? Yanlış bişeyler var mıdır bunda?
(Boy 183 kilo 105)

 
Başlangıç olarak çok düşük kalori, sistem adapte olunca ne yapacaksın? Kaloriler en yüksekten başlayıp yavaş yavaş düşürülmeli. Ben bugün diyete başlasam ortalama 3000 kaloriden başlatırdım süreci.


  • angelus  (03.01.17 22:05:54) 
Sistemin adapte olması ne zaman gerçekleşir bilmiyorum ama kilo vermeler durmaya başlarsa 2 gün bozsam diyeti sonra devam etsem olmaz mı? Çok yavaştan almak istemiyorum. Çabuk netice iyi motive ediyor.

Kas kaybına sebep olur mu bu kalori? Proteini eksik etmiyorum sonuçta.
  • IncredibleMau  (03.01.17 22:12:31) 
Bu şekilde uzun süre devam ederse olabilir, birkaç ayda bir şey olmaz. Ketojenik diyetler ağırlık çalışması için çok uygun değil, zira kas inşası için karbonhidrat şart tek başına proteinle olmaz. Karb. olmayınca proteinler glukoza dönüştürülür o noktadan sonra kas kaybı başlar. İlk aşamada olmasa da sonradan olur.


  • angelus  (03.01.17 22:18:17) 
Ağırlık çalışmasını kas kaybı olmasın diye yapıyorum. Vücut geliştireyim falan derdinde değilim. Hatta sen ya da arnold'un daha önceki "ağırlık olmadan olmaz" yorumundan hareketle ağırlık çalışmayı düşünüyorum. Zararı olacaksa yapmayayım. Zararı yok hatta yararlı olma ihtimali varsa eğer devam edeyim ağırlığa.

İlk aşama dediğin birkaç aylık bir süreçse eğer sorun olmaz çünkü 95'e düşsem kafi :) sistemin adapte olmasının da önemi kalmayacak.

Kısaca, hem kısa zamanda hızlı kilo vereyim + katı bir diyet olsun + açlık hissetmeyeyim + kas kaybı olmasın mümkünse artış olsun.. bütün bunları şu an yaptığım şekil karşılıyor diye düşünerek başladım.
  • IncredibleMau  (03.01.17 22:29:54) 
Ağırlık çalışmak her zaman iyidir o zaten tartışmaya açık bir şey değil fakat senin için bu kadar katı diyete gerek yok, zaten ne yapsan kilo verirsin şu aşamada. Senin için low carb+IF iyi, carb. miktarı biraz artırıp o şekilde devam et. 100 gram civarında tutabilirsin.


  • angelus  (03.01.17 22:37:25) 
O zaman carb. 100gr'a çekmek dışında bir şey yapmayacam. Ağırlık ve kardiyoya devam?

Son bir şey; spor yaptığım saatler if'deki 16 saatin içinde. Spordan sonra kahvaltı yapıyorum dediğim gibi. 100gr carbı spordan önce almam şart mı? Öyle bişey okumuştum çünkü. Ya da gün içinde yediklerime dağıtsam olur mu?

Son ikinci şey; günlük sporda harcadığım kalori totalde kalori açığı mı oluyor? Yani günlük kaloriyi yediklerimle 2400e çeksem meselâ, sporda harcadığım da 500 olsa (sallıyorum) yine 1900 kalori almış oluyorum. Yine düşük mü yoksa sporda kalori harcamakla az yemek farklı şeyler mi?
  • IncredibleMau  (03.01.17 22:48:27) 
Antrenman öncesi bi şey yemek zorunda değilsin, yemek yeme saatleri içinde istediğin bi saatte ye. Bir de ben 100 gram dedim ama bu kati bir kural değil esnek olabilirsin. Yani 50/100 gram arası esnetebilirsin. Çok aşağı da olmasın yukarı da.

Yok hayır 2400 kalori almış oluyorsun, antrenmanda harcadığın kaloriler vücut rezervlerinden gidiyor. Aldığın 2400 kalorinin büyük bir kısmını hiçbir şey yapmadan bazal metabolizma kullanıyor zaten (1500/1600 kalori civarı) IF gibi diyetlerde amaç açlık döneminde salgılanan hormonlar aracılığıyla yağ yakmak, sporun kilo vermeye etkisi çok fazla değil. O sana ekstra kazanç sağlıyor sadece.
  • angelus  (03.01.17 23:18:28) 
Tamamdır anlaşılmayan bir şey kalmadı. Şubat başında gelişmeleri aktarırım :) çok teşekkür ederim.


  • IncredibleMau  (03.01.17 23:44:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.