Satranç severler

Aşağıdaki satranç sorusunu görünce aklıma geldi?
seviyor musunuz satrançı? Oynamayı izlemeyi analizlerini yapmayı?
Ne düzeyde görüyorsunuz kendinizi?
Size göre nasıl bir oyun? Zeka ezber sıkıcı boş vs vs vs
bir organizasyon yapsak karşılıklı oynamayı ister misiniz?

Oynamayi seviyorum. Analiz yapmayi bilmem. Bence zevkli bir oyun. Baslangic/orta duzeyim. Oynamak isterim.

  • nax  (01.01.17 19:30:19)
Lisede çok oynardım. Birkaç yıla kadar da bayağı oynuyordum. İdare eder durumdayım. Bizim spor kulübünde bir tane velet var, özel okulda okuyor. 7. sınıfa gidiyor ama Almanca falan biliyor puşt. Satranç da biliyor. Bu beni yendi birkaç kez. Ben hiç yenemedim. İstesem yenerim de antrenmandan sonra maç yaptığımız için aceleye getiriyor hep. O zamandan beri oynamıyorum. Konsantre olsam uçururum o çocuğu. Organizasyon olursa katılabilirim. Final haftası bittikten sonra tabi.

  • dissendium  (01.01.17 19:32:41 ~ 19:33:22)
çok severim. aşırı iyi değilim ama ben daha çok izlemeyi analiz yapmayı vs seviyorum. arkadaşlarla da bol bol oynarız kendi aramızda. "lichess" uygulaması var telefonda. orada da arada maç takip etmeyi falan seviyorum. youtube'da da birkaç kanal var takip ettiğim.

  • olkol  (01.01.17 19:32:42)
Sevmiyorum, sıkıcı buluyorum. Uzun dönemli planlar yapabilen insan değilim, üç beş hamle sonrası ilgimi çekmiyor. Tüm kombinasyonları ezberlemek aşırı emek istiyor ve hayatımı bundan kazanmayacağım için o kadar emeği veremem. Sevmiyorum da zaten başta söylediğim gibi. Oynamam, oynayanı da izlemem.

  • devilred  (01.01.17 19:34:17)
bende kendi adıma bilgi vereyim
kendimi başlangıç seviyesinde görüyorum, özellikle analizleri izlemeyi seviyorum fakat açılış yolları başlangıç tuzakları vs ezbere hamleler gibi geliyor ve o kadar hakim değilim izledikçe öğreniyorum.

Büyük ustaların maçlarını izliyorum gayet bizim normal satranç oyununa benziyor ama ben oynayınca ustalara karşı yıkım oluyor.

Genelde karşıdaki oyuncunun başlangıç hamlelerini ezbere biliyorlar ve oyun bir noktadan sonra başlıyor.

İnternet üzerinde dünya genelinde oynayacak kadar iyi görmüyorum kendimi amatör olarak oynamak isterseniz internet üzerinden oynayabiliriz.

@olkol nazmican'ın analiz videolarını izliyorum gayet yerinde analizler yapıyor. Başka kanal varsa tavsiyeni bekliyorum
  • basond  (01.01.17 19:36:46 ~ 19:37:39)
ben de 3-5 bir şey yazayım. Çalışma hayatından ötürü vakit bulamasam da takip etmeye çalışıyorum. Ciddi mesai harcanması gereken bir uğraş bana kalırsa satranç. Özellikle uzun varyantları ya da oyun ortasındaki devam yollarını sağlam oynayabilmek için emek harcamak lazım, ha diyince olacak bir şey değil gibi. Bir zamanlar fırtınalar estirmesem de (oha iddalı oldu epey) fena sayılmazdım. Hoş Magnus Carlsen denen adamın körlemede bilmem kaç masaya karşı oynadığını görünce, yok artık! diyor insan bi. Oralar bambaşka seviyeler elbet. Burada birkaç youtuber da ben tavsiye etmek isterim. Ginger gm var. Atak oyun sevenler, genelde beyaz tarafında d4, siyahta ise dutch oynar, bu arkadaşı takip edebilir. İngiliz, hoş sohbet de bir adam. 10 bin takipçisi olduğundan pek popüler değil, duymamışsınızdır belki diye. Diğer youtuber tavsiyelerim de chessnetwork ile, john bartholemovo. Türk bir arkadaşımız da yeni kanal açmış. Nazmican.. Bahsedildi diye yazmadım onu. Herkese bol feda'lı oyunlar.

  • tsubasa  (01.01.17 19:45:51 ~ 19:47:04)
şahane bir şey olduğunu düşünüyorum. kendim iyi oynayamam, kafam basmıyor. izlemeyi çok severim ama. iyi oynayabilmeyi de isterdim. kasparov, carlsen falan aslında oynasam hepsini yenerim de işte antrenman sonrası maç yaptığımız için aceleye getiriyorlar hep ://

  • der meister  (01.01.17 20:13:08)
takip ettiklerime baktım şimdi. şunlarmış.

chessnetwork
selim gürcan
chess24
chesswebsite

nazmican kimmiş bakalım ben de onu yeni duydum şimdi sizden. takibe alayım.
  • olkol  (01.01.17 20:30:45)
@olkol
www.youtube.com
satranchess
  • basond  (01.01.17 20:45:33)
Satrancı seviyorum. Öğretici, zihni zinde tutmaya yardımcı bi oyun.
Hayat hakkında öğrendiğim, hayata geçirdiğim çok şey oldu benim satranç oyunundan. En önemli kazançlarımın başında seçeneklerimin çokluğu ve bu durumlarda nasıl davranmam gerektiğini alıştırma şansını yakalamış olmam diyebililrim. Yapısal olarak savunmaya dönük biriydim, başlarda hiç saldırı atakları yapmazdım, zamanla oyun kurmayı, rakibimin düşüncelerini anlamayıi hatalarını görebilmeyi, empati kurabilmeyi öğrendim. Her verileni almamayı, kolaya kaçmamayı, kaliteli davranmayı ve bi de zuzwang durumuna düşmemeyi, olur da düşersem n'apmam gerektiğini öğrendim.

Şu sıralar maç kısmı pek benlik değil. O kadar uzun süre bi konuya bağlı kalamıyorum, aralıklı oynarsam oluyor. Şimdilerde alıştırmalar, hamle bulmaca güzel oluyor. Stres atma, kafa dağıtma aracım aynı zamanda. Ne zaman biri / bişey kafamı bozsa hemen lichess'in alıştırma bölümüne dalıyorum.

Seviye: geriye sayıyor.
Oyun kurarsanız katılırım, hepinizden yavaş kalacağım için herkese bol bol puan kazandırırım heheh.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (01.01.17 23:22:58)
Az önce Ekşi'de gördüm. Yeni yayınlanmış. Şuraya bırakayım.

www.youtube.com

Bütün ülke kafayı sıyırmış.
  • dissendium  (02.01.17 02:01:12)
Ben de kaynak söylüyorum; imam mücahit'ten değil, kadı dedemden: "Allah size akıl vermiş, kullanın diye akıl vermiş"

El cevap: Şimdi daha çok seviyorum.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (02.01.17 07:22:43 ~ 19:39:23)