[]

Aynı evde kedi ve köpek

Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese mutlu yıllar! Bir arkadaşım iki haftalıkken annesi ölen bir kediciğe geçici yuva açmış ve şimdi yuvalandırmak istiyor, biz de yuvamıza almak istiyoruz. Ancak evimizde 4buçuk aylık dişi bir American Staffordshire Terrier cinsi köpeğimiz var ki kendisi ırkının özelliklerini taşıyan aşırı enerjik ve dominant ruhlu bir köpek. Kedicik de 4 aylık dişi bir kedicik. Acaba anlaşabilirler mi? Veya köpeğimiz onu hırpalar mı? Bu konuda tecrübesi olan varsa görüşlerini paylaşabilirse sevinirim.
Not: köpeğimiz diğer hayvanlara karşı çok ılımlı, henüz kavga ettiği veya oynamadığı bir hayvan olmadı ancak fazla enerjik ve bazen diğer köpeklere bile hırpalarcasına ilgi gösterebiliyor. 
Siz köpekten değil kediden korkun. Köpeğim 2 yaşındayken kediyle aynı evde yaşadı. Kedi 1,5 aylık olmasına rağmen tırnak atıyordu sürekli köpeğime. Bildiğiniz dövüyordu yani. Köpekler hemen alışıyor. Ama kedilerde çok zaman alıyor ve Köpekler güç dengesini karşısındakine göre kurabiliyorlar, nazik olurlar yani.
Ayrıca dikkatli olun, köpeğinizin yüzüne pati atması olabilecek en tehlikeli durumlardan.

  • landho  (01.01.17 01:10:59) 
Doğru diyorsunuz, bir keresinde köpeğimiz sokakta bir kediyi koklarken kedi kaşını kanatmıştı tek pati darbesiyle. Peki ikisini bir süre birlikte tutarak ileriki günlerde anlaşıp anlaşamayacaklarına dair bir fikir edinebilir miyiz? Veya iş sadece oluruna bırakıp gözlem yapmak mıdır?


  • fade out lines  (01.01.17 01:20:03) 
Oluruna bırakamayacaksınız zaten, bir süre tetikte olmanız gerekir sürekli. Çünkü kedi 4 aylıkmış. Alışması daha uzun sürer, ki benim bahsettiğim kedi aylar geçmesine rağmen alışamamıştı. Kedinin huyuna da bağlıdır bu süre tabi. İlk hafta birbirlerine yaklaştırmadan aynı evde tutup izleyebilirsiniz bence. Aynı ortamı paylaşacaklarını anladıklarında yavaş yavaş yaklaştırarak tepkilerini ölçebilirsiniz, bu süreçte köpek de yavru olduğu için muhtemelen dayanamayıp kediye koşmak isteyecektir o enerjiyle. Dikkat edin. Yani biraz işiniz zor. :)


  • landho  (01.01.17 01:26:33) 
Benim de enerjiden patlayan 2 yaşındaki American Staffordshire Terrier'im kedi ile yaşıyor.

Biz de köpek geldiğinde kedi 2 yaşındaydı. Yavru olan taraf köpekti yani.

AST'ler bull type olduklarından oyun anlayışları boğuşmak, güreşmek, üste çıkmak, pati atmak gibi normal köpeklerin kavga olarak algılayacağı şeyler oluyor, o yüzden diğer hayvanlarla biraz sıkıntı çıkabiliyor.

Benim durumumda köpek ebat olarak kedi kadarken sıkıntı yoktu, köpek kediyi oyun amaçlı kovalardı, kedi bir yere tırmanır ve kurtulurdu. Köpek büyüdükçe kedi daha defansif oldu, köpek oyun amaçlı kovalıyor, kedi kaçıyor, kaçacak yer kalmayınca saldırıyor, köpek yüzüne burnuna ve gözüne aldığı pençelere rağmen kuyruk sallamaya ve oynamaya devam ediyor. (Bu biraz da benimkinin mallığı suratını ısıran 3 tane diş izi bırakan Goldenla da oynamak istiyordu)

Kediden değil de köpeğe bir şey olacak diye korktuğumdan gün içinde koridor kapısını kapatıyorum, biri diğer tarafta diğeri öbür tarafta takılıyor. Ev yeterince büyük olduğu için sorun olmuyor zaten. Arada kediyi salıyorum gelsin diye ama köpeği görür görmez huysuzca miyavlayıp geri gidiyor, köpekten ciddi nefret ediyor. Köpekse hala oyun oynamaya çalışıyor.

Unutmamak gerek AST'ler kafa olarak geç olgunlaşan köpekler 3 yaşından önce adam olmuyorlar. Şuan böyle ama 4-5 yaşına gelince iş değişebilir.
  • once  (01.01.17 02:01:53) 
sokak görmediyse stafflar anlaşır kediyle. kedi de sokak görmediyse bir şekilde anlaşırlar diye düşünüyorum. ama her köpeğin kedinin karakteri farklı. benim amstaff-lab mix kediye köpeğe aynı. kedi kaçtığı için kovalıyor. köpek kaçınca köpek de kovalıyor. kedi kaçmıyorsa bu sefer oyuna gidiyor. köpek kaçmıyorsa ve üste çıkmak gibi bizimkini ayar edecek hareketler yapmıyorsa oynuyor. yanımda şu an sığır gibi yatıyor mesela. hocam sen deneyerek görebilirsin kısacası. olmaz dediğin kedi köpek anlaşıyor. süper anlaşır dediğin olmuyor.


  • mimimi  (01.01.17 03:02:38) 
sokak görmediyse stafflar anlaşır kediyle. kedi de sokak görmediyse bir şekilde anlaşırlar diye düşünüyorum. ama her köpeğin kedinin karakteri farklı. benim amstaff-lab mix kediye köpeğe aynı. kedi kaçtığı için kovalıyor. köpek kaçınca köpek de kovalıyor. kedi kaçmıyorsa bu sefer oyuna gidiyor. köpek kaçmıyorsa ve üste çıkmak gibi bizimkini ayar edecek hareketler yapmıyorsa oynuyor. yanımda şu an sığır gibi yatıyor mesela. hocam sen deneyerek görebilirsin kısacası. olmaz dediğin kedi köpek anlaşıyor. süper anlaşır dediğin olmuyor


  • mimimi  (01.01.17 03:03:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.