[]

çeviri /istatistik

"Thus, a p value from a standard hypothesis test is always a conditional probability of data given the null hypothesis, not a conditional probability of the null hypothesis being true given the data."

buradaki "data given" ve "given the data" kısmını tam anlayamadım nasıl bir fark oluşturuyor ki?


 
aynı anlamdalar. ilk cümle aktif ikinci cümle pasif yapıda olduğu için yazımları farklı.


  • lucky strike  (31.12.16 14:03:05) 
ama o zaman iki cümle de aynı anlamda bir farkı olması gerekiyor sanki?


  • playing star again  (31.12.16 14:23:47) 
Bence ilk 'given', 'according to the null hypothesis' gibi dusunulmeli, verilmis data gibi degil.


  • cinsiikinoktaustustesapik  (31.12.16 14:37:28 ~ 14:38:41) 
Değiştiriyorum, cümleyi tam okumamışım. İlkinde data given demiyor. Kullanılan phrase'ler sırasıyla "given the null hypothesis" ve "given the data" şeklinde.

Çeviri şöyle olur:

Bu nedenle/buna bağlı olarak, standart bir hipotez testindeki bir p değeri, data göz önüne alındığında boş hipotezin doğru olduğuna dair bir koşullu olasılık değil, boş hipotez gözününe alındığında her zaman datanın koşullu olasılığı olacaktır.
  • offred  (31.12.16 14:56:27) 
çok teşekkür ederim, şimdi daha anlaşılır oldu benim için:)


  • playing star again  (31.12.16 15:05:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.