[]

asosyal kediyi 2. kediye alıştırma

Kedimize arkadaş olması için 1 kedi daha sahiplenmek istiyoruz ancak bizim kedi aşırı asosyal. Yani camdan kedi görse saldırmaya çalışıp sinir krizleri geçiriyor. Ancak veterinerler de en geçimsiz kedinin bile alışacağını söylüyor. Bu konuda biraz kararsız kaldık, tek başına sıkılmasını istemiyoruz ama 2. kediyi sahiplenip geri götürmek zorunda kalmak da istemiyoruz. Kedisi bizimki gibi geçimsiz gibi izlenim veren kedi sahipleri tecrübelerinden biraz bahsedebilir mi? Gerçekten alışmayan kedi oluyor mu?

Bu arada sahiplenmek istediğimiz kedi de denge kaybı mevcut, bizimkisi ise çok büyük ve en az 5-6 kiloluk kedi. Yani biz yokken diğer kediyi döverse filan diğer hayvanın tabir-i caizse günahına girmek istemeyiz. Nasıl bir yol izlemeliyiz 2 kedi sahipleri?

Bizim kedi: 4 yaşında kısır erkek.

Sahiplenmek istenen kedi: 1 yaşında, kısır, dişi. Kulağından ameliyatlı ama iyileşmiş.

Yavru kedi kesinlikle düşünmüyoruz çünkü veterinere götürdüğümüzde filan yavru görünce saldırmaya çalışıyor. Yavruya zarar verir kesin.

 
dünyanın en anti sosyal, en gudubet kedilerinden birine sahibim. yanına ikinci gelince ilk bir ay filan 3. dünya savaşı koptu evde. sonra normale döndü her şey. bazen birlikte bile uyuyorlar. birlikte oynuyorlar. birbirlerine arkadaşlık ediyorlar. hala zaman zaman kavga ediyorlar ama çok fazla değil, o da oyunla karışık genelde. en başta tırnakları keser, kavgalarına fazla müdahale etmez ve ikisine de eşit derecede ilgi gösterirseniz onların kendi aralarında denge zamanla oluşuyor zaten. korkmayın yani, dediğim gibi maksimum bir ya da iki ay sıkıntı çekersiniz.


  • krem peynir  (29.12.16 19:37:28) 
İlk başta ayrı odalara koyun ve sizin gözetiminizde birbirine alıştırın inanın Zaman'la alışır ve daha Mutlu bir kedi olur.


  • fasulyek  (29.12.16 19:38:36) 
Genelde aşamalı olarak alıştırmayı öneriyorlar. Önce bir süre ayrı odalarda takılıp birbirlerinin sadece kokusunu alıyor kediler. Daha sonraki aşamada ikinci kediyi birinciyle aynı odaya ama etrafı örtülü bir box içinde koyuyorsunuz gün içinde çeşitli zamanlarda. Sonra aynı şekilde ama örtüyü kaldırarak koyuyorsunuz. Artık içiniz rahat ettiğinde ise kutudan çıkartmayı deniyorsunuz.


  • oyvind  (29.12.16 19:56:24) 
son iki yoruma ek olarak tecrübelerimizi anlatayım;
ilk başta ayrı odalarda tutmanızda fayda var şöyle bi 10-15 gün boyunca. kapı altından vs kokularını değiş tokuş yapsınlar, bu süre içinde alışıyorlar birbirlerinin kokularına. bu sürenin sonunda kapıyı açıp ikisine de ayrı kaplarda mama verin, birbirlerini görecek şekilde bu mamaları tüketsinler, mümkünse bu mamalar "cici/güzel mama" olsun, yaş mama gibi :) birkaç defa bunu yapın, 1-2 gün de bu süreç devam etsin.
sonra kapıyı tamamen açıp hareketlerini izleyin, ama birazcık uzaktan. muhtemelen alışmış olacaklardır birbirlerine. biz iki defasında da böyle yaptık.

saygılar.
  • iwfx  (29.12.16 20:12:09) 
O ilk 15 gün boyunca hiç mi yan yana gelmediler hep birisi kapalımıydı?


  • yue  (29.12.16 20:17:55) 
@yue
evet, sürekli ayrıydılar. halihazırda evde yaşayan 2,5 yaşında bi çılgın, yeni gelen de sokaktan aldığımız 3 aylık bi bebekti. hem birinden diğerine hastalık vs. bulaşmasını önlemek hem de birbirlerinin kokularına alışmaları için 15 gün ayrı tuttuk. hiç yanyana gelmediler, sadece kapının altından koklamalar yapıldı karşılıklı. sonra da anlattığım şekilde mamalar verdik kapı açıkken karşılıklı yediler. en sonra da zaten açıldı kapılar, oynamalar zıplamalar, kovalamaca vs geldi meydana hep :)

ek: bizim ev biraz büyükçe olduğu için yeni gelen çok da dar bir yerde değildi, 25m2 odası vardı yani. bu bilgiyi de eklemek istedim.
  • iwfx  (29.12.16 20:24:17 ~ 20:25:38) 
Eşşek gibi alışıyorlar valla,bizim 3 kardeş yeni gelen yavruya uzaktan bile tıslıyody hatta o var diye bizim odamıza bile gelmediler başta,şimdi sarmaş dolaş uyuyolar..


  • sonadora  (30.12.16 00:51:07) 
Bizim kedi de öyleydi. camın dışında yavru kedi gördü diye çığlık çığlığa sinir krizi geçirip altına bile işemişti.
sonra biz eve annesiz yavru kediler almıştık, başta çok sinir oldu ama sonra alıştı.
tırnaklarını kesin ikisinin de. bir süre birbirlerine girerler, hatta hafifçe yaralayabilirler ama sonunda mutlaka alışırlar. Pes etmeyin hemen.
Kediler sosyal hayvanlar, tek yaşamak zaten normal değil onlar için.
  • innerbliss  (30.12.16 11:07:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler aychovsky, baba jo, compumaster, deckard, fader, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, krem peynir, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.