rusya bize sert yapar diyen çok zeki arkadaşlarım

rusyadan gelen ilk açıklamalarla ilgili ne düşünüyorsunuz acaba?

www.cnnturk.com

şu 3. dünya savaşı da ne çıkmaz savaşmış arkadaş, gözümüz yollarda kaldı valla.

Adamların büyükelçisini topraklarımızda koruyamayarak Rusya'ya nal gibi koz verdik. İstedikleri zaman kullanırlar.

  • arnold schwarzeneger  (19.12.16 22:30:48)
Yüzyıllardır sıcak denizler eınmek isteyen adamlar bunlar....

isteseler yarın inerler.
  • anonymice  (19.12.16 22:34:36)
ekşicilere kalsa ayda bir iç savaş çıkıyor ülkede. olma ihtimali yok demiyorum ama her olayı kesin en kötü şekilde sonuçlanacak diye yorumluyorlar (genel kanaat).

belki doğalgazı kesmeyecek, savaş ilan etmeyecek ama her türlü kullanacak rusya bu olayı. mesela suriye'de tr'nin etkinliğini oldukça kısıtlayacak bence bu olay.
  • signore  (19.12.16 22:37:48)
adamlar hiçbir şey yapmadan sadece ama sadece doğalgazı kesse sadece ısınma değil kol gibi elektrik problemi de yaşarız. bunu da ben değil bir çok enerji hukuku seminerine, paneline katılan konuşmacılar söylüyor. bu işin gerçekçi kısmı. doğrudan bize haşırt diye girebilecek kısmı.

bunun yanı sıra rusya istese sadece şu olayı kullanarak (çok da güzel kullanır) uluslararası arenada ağzımıza ölük ölük sıçabilir. illa tankla tüfekle bu ülkeye yardırmasına gerek yok. her şeyi, her olayı, herkesi o kadar küçümsüyor, kendinizi o kadar büyük bi şey sanıyorsunuz ki... paranoyaklık seviyesinde bile olsa haklı korkuları olan insanları küçümseyecek hale gelmişsiniz. tarih sizin gibilere atılan sağlam tokatlarla dolu.
  • sansli pipi  (19.12.16 23:01:57)
Büyükelçi öldürülmesi bahane edilirse direkt savaş nedenidir, yani Rusya bunu bahane etmek istese çok rahat ederdi. Rusya'nın ters yapmasını ''şimdilik'' ben de beklemiyordum ama ellerine koz geçti tabiki de. Adamların askerini öldürdük onda bile sadece ambargo uyguladılar. Sakin kalıyorlarsa Putin'in planları için.

  • neferkitty  (19.12.16 23:02:56)
rusyanın kucağına oturduk bu saatten sonra.

kimi isterlerse teslim ederiz ben söyleyim. ne öso kalır geriye ne ışid hepsinin liderlerini paket yapıp yollatırlar kremline
  • tchuck  (19.12.16 23:38:27)
Şimdi çok ciddi bir olay ama bir uçak olayı gibi silahlı kuvvetlerin bire bir karşılaşması gibi de değil. Rusların hemen önceki gibi köprüleri atacakları bir ortam oluşmadı. Suikastçı polis de olsa ülke adına bir hareket yapmış değil. Lakin şu var ki arka planda bir dolu düşünce geçer Rusya'nın aklından. Birçok konuda ödün vermemizi bekliyorum.

  • d max  (20.12.16 14:06:46)
Rusya şu anda çok politik davranıyor. Tabii ki böyle söyleyecek. Bizimkiler gibi gaza gelip boş boş tehdit savuracak halleri yok adamların.

Başka bir soruda da yazdım. Putin "yav olur arada böyle şeyler, bizim aramızı bozmaya çalışıyollar:(" diyip dosyayı kapatacak bir adam değil. Büyükelçisi öldürülmüş. Preastiji bozulmasın diye 118 askerini denizlatında ölüme terk eden bir adamdan bahsediyoruz. Ben kesinlikle güvenilir bulmuyorum bu sayko kgb kafasındaki adamın açıklamalarını.

Tabii ki bizimle de çeşitli pazarlıklar yapılıyor şu anda, bizim evinde oturup bilg başında tık tık yapan sıradan türk vatandaşları olarak bunları bilmememiz normal. Önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.
  • peggy  (20.12.16 14:23:45)
evde oturup bilgisayar başında bunları bilemeyiz +1

savaş çıkacağını düşünmüyorum. zira artık savaşlar bizim bildiğimiz anlamda gerçekleşmiyor çoğunlukla. günümüzde savaş daha illegal örgütler üzerinden yürütülüyor. rusya'nın elinde böyle önemli bir koz varken, savaş çıkarmayı neden tercih etsin ki? suriye'de türkiye'nin nasıl bir talebi var bilmiyorum ama o talep artık biraz zor gerçekleşir gibi geliyor. ayrıca putin kin güden bir adam. bu yaptırımların dışında somut ve dişini batırarak siyasi bir hamle de yapacaktır gibi geliyor.

umarım bu gergin zamanlar geçip gider bir an önce. sağduyulu davranırlar umarım liderler. biz aktör olmayanların izlemek dışında elinden bir şey gelmez, bu çerçevede.
  • windowsguvenlikduvari  (20.12.16 14:49:09)
ya insanlar önce ne yazdı bilmiyorum ama rusya'nın bunu bu sefer yemeyeceği dünden belliydi zaten.

yalnız abd tarafına bakarsak son çareleri buysa eğer savaşı çıkarmaya çalışacaklar. o kadar masal değil orası.

kaç on yıllık yatırımları gitti, gidiyor. karayılan'ın özgür gündem'deki ağlamasını biliyorsanız ne demek istediğimi anlardınız.

yalnız rusya'nın anında cevabı vermeyeceğini düşünenler saflık etmiş. yahu karlov zaten ilişkileri iyiye götürenlerden biri olduğu için öldürüldü.

o iş olsaydı uçak düştüğünde olurdu ama onun için gereken geri adımı erdoğan attı. onu geçelim artık çok yol alındı. aslında suriye ile bir yıldır anlaşma yolunda görüşüldüğü ama kamuoyuna duyurulmadığı söyleniyor. zamanında abd maşası gibi davrandıkları dönemde etiketlediler ya adamı(esad'ı), şimdi halka nasıl anlatacaklarını şaşırdılar.

artık türkiye'yi tekrar güvenli hale getirmeden kendilerini kurtaramayacaklarını anlamaya başlıyorlar.

rusya ile görüşmelerde karlov ve açıkçası vatan partisi'nin payı büyük. ta esad'a ilk eset denmeye başlanan dönemden beri suriye ile görüşmeye başladılar ilk. ancak aslolarak parti içerisinde rusya'ya gidip konuşan emekli subayların payı olduğunu söylüyorlar.

önemli olan şunu fark etmemiz: hazırlıklı olalım, daha kötü olaylar geliyor. ben darbe girişimi olduğunda tamam, aceleleri var, hem pkk hem fetö kolundan işi azdıracaklar demiştim. açıkçası spesifik şekilde şu olur, diyemesem de bekliyordum bu tarz şeyler. sonra yenilgisini erken anlayıp kendisini bir süre için nekahate almış olabilir mi diye düşündüğüm abd'deki lobinin, bizdekine benzer şekilde, muhalif takımda da epey güçlü olduğunu fark ettiğimde seçim sonrası bile azacaklarını düşünmeye devam ettim.

yani veriler o yönde çünkü. savaşı çıkartıp çıkartmayacaklarını, abd'de neyi yapmayı göze aldıklarını, anlaşılan devlet vs lobi savaşında lobinin gidebildiği derinlik belirleyecek.

çünkü nasıl bizde satın alınmış insanlar ülke çıkarına büyük zarar veren politikaları yıllarca uyguladılarsa onlarda da kendi halklarına rağmen ve abd'nin trilyonlarca dolarlık dış borcuna rağmen abd'nin dış politikasını eskisi gibi ülkeyle çıkarı bir olmayan kimselerin yürütmeye devam ettiği görülüyor. bir şey söylemek için erken belki ama trump'ın kabinesinin belirleniş şekli ve obama'da faal olan, görevleri de belli adamların da yeni kabinede bulunması ve trump'ın üstü kapalı seçim sonrası söylemleri bana bunu düşündürüyor. orada yine partiler üstü devlet değl de oligarşi makinası kazanmış gibi bir izlenim vermeye başladılar.

bu savaşı çıkartırsa bu taraf çıkartacak. ondan böyle uzunca bahsettim.
  • godoşu beklerken  (20.12.16 15:23:39 ~ 15:26:41)
  • baba jo  (09.02.17 22:10:46)