2 Günde Kiril Alfabesi

Nası öğrenilir?

İlk öğrendiğim harf Ya harfiydi. Sola yansıtılmış R harfi şeklinde. Hatta bu harfi öğrenince direkt "Ya znayu!" falan demiştim. Harfleri sırayla değil de gözüne kestire kestire öğren. H harfi N örneğin. Böyle böyle git.

  • dissendium  (17.12.16 01:16:26 ~ 01:19:50)
Alfabeyi sökmek çok büyük bir mesele gibi geliyor başta, birkaç harf hariç karıştırılmıyor. En azından ben pek zorlanmadım.

www.youtube.com

Şu video ve kanal çok güzel. Harfleri ve kelimeleri yazarak çalışırsanız faydasını göreceksiniz.

Alfabeyi sökmek yetmiyor, kelimeler okunurken farklı kurallara dikkat ediliyor.

Bir de sertleştirme ve yumuşatma simgeleri var Türkçe'de olmayan. Kafa karıştıran onlar.
  • dalgaci mahmut  (17.12.16 01:23:40)
rusçayı değil ama rus alfabesini bi hafta sonunda toplamda 2-3 saatlik uğraşıyla öğrenmiştim.

9gag.com

öncelikle bu 9gag postu alfabeyi öğrenmek için harika. harfleri akılda tutmak için çok güzel yöntemler veriyor.

www.russianforeveryone.com

sonra da bu siteden okunuşlarına bakabilirsin

en son olarak da aç pravda gazetesinin rusçasını anlamadan okumaya çalış. dediğim gibi max 3 saatte alfabe olayını halledersin

edit: bir haftasonu yazmam gerekirdi şimdi tekrar okuyunca fark ettim yani cumartesi+pazar
  • nundu  (17.12.16 01:52:19 ~ 02:34:47)
2 yıl önce ücretsiz bi rusça kursuna gitmiştim. sadece ilk derse gittim toplamda 4 saat sürdü. bir daha gitmedim ve kiril alfabesini hala hatırlıyorum. alfabeyi öğrenmek öyle zor bir şey değil bence. 3-4 saatini ayır, harflere bak, sonra rusça metinleri oku. anlamını bilmeden sadece sesleri çıkar yani. o gün öğrenmiş olursun. 1-2 gün de şöyle bi göz gezdirsen 5-10 dakika, aklında kalır.

  • pilavmaker  (17.12.16 02:30:24)
hiç gözünüzde büyütmeyerek başlayabilirsiniz. çok zor görünüyor başta, ama en kolay kısım kiril mesela rusçaya başlarken. asla da unutulmuyor bence.

  • turk kizi  (17.12.16 14:36:11)