migrosun, insanların sağlığı pahasına son kullanma tarihi çakallığı yapması

migrosta bir ürünün son kullanma tarihinin 4-5 ay önce geçmesine rağmen rafta satışta olduğunu gördüm (son kullanma tarihi 08.2016). gittim görevliyi uyardım. bir hafta sonra bi baktım o ürünler hala rafta. gidip bi daha uyardım.

dün bi baktım, bu ürünlerin üzerine son kullanma tarihi 11.2017 diye etiket yapıştırmışlar. etiketi sökünce altında yine 08.2016 yazıyor.

düşünsenize 4-5 ay önce son kullanma tarihi geçen ürünün tüketim tarihini kafalarına göre 1 sene daha uzatıyorlar.

şimdi ben bu dürzülere ne yapabilirim?

keşke fotoğraf da çekseydin. sözlükte başlığı açılırdı. linçlik bir konu.

  • sir gawain  (09.12.16 11:38:29)
genel merkeze şikayet edin. ciddiye alıyolar

  • la noix  (09.12.16 11:38:39)
fotoğrafını çekip sağlık bakanlığına şikayet et

  • basond  (09.12.16 11:38:45)
genel merkezi arayın ya da o mağazanın müdürünü bulup, onunla konuşun.

bence sağlık bakanlığına iletmekle tehdit edin ilk etapta.
ilgilenmezlerse sağlık bakanlığına gidersiniz.
  • blatta hiberna  (09.12.16 11:38:56 ~ 11:39:45)
Linçlik konu+1

İmkan varsa gidip foto çek.

Ayrıca şikayetvar.com'a yazabilirsin. Orayı her kullandığımda sorunum çözüldü.
  • peggy  (09.12.16 11:41:31)
sağlık değil tarım bakanlığı gençler

  • la noix  (09.12.16 11:42:03)
Gecen bende denk geldim gunu gecmis sut vardi. Uyardim hemen toparladilar. Hatta magaza muduru diger reyonlarin kontrol edilmesi talimatini falan verdi.

Denk gelmesi tuhaf.
  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (09.12.16 11:45:23)
migros bu konulara çok dikkat eder aslında.
muhtemelen mağaza müdürünün işgüzarlığıdır. genel müdürlüğe şikayet en temizi. ilgileneceklerdir.

  • teritori  (09.12.16 12:01:50)
Bu hangi migros, cok sasirdim

  • balpolen  (09.12.16 12:05:38)
genel merkez +1

  • sutlu nescafe  (09.12.16 12:23:07)
magaza mudurunun izguzarligi +1
once genel merkez +1

  • jimicik  (09.12.16 12:28:54)
Urun nedir acaba? Gida maddesi mi?

  • kuehles blondes  (09.12.16 12:34:56)
geniş açıdan bir fotoğraf çek dostum. sağlık bakanlığına da bimer üzerinde bir şikayet. bak bir daha yapıyorlar mı?

  • tahtelbahir  (09.12.16 12:46:41)
genel merekeze şikayet maili attım, yarına kadar ilgilenmezlerse durumu ekşisozluk e taşıyacağımı söyledim.

@acemi, yukarda belirtmiştim. daha önce son kullanma tarihi başkayken sonradan üzerine etiket yapıştırılmış.

ürün "jacobs monarch millicano" bu arada
  • yemrem  (09.12.16 12:54:35)
belki jacobs istemistir, bizim kahvemiz zaten bayat uzerine istediginizi yapistirin, zaten fabrikadan bayat cikiyor diye. :)

  • disq  (09.12.16 13:31:50)
hahahaha zaten bayat ürün +1

olay bi yana, büyük ihtimalle orada çalışan reyon görevlilerinin tembelliğidir.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.12.16 15:03:10)
@yemrem sendeki bu azim bende olsa, dünyayı fethetmiştim hehehehe :)

  • supermatik  (09.12.16 15:05:50)
merhaba arkadaşlar. ortada çok ciddi bi şeyler var anladığım kadarıyla.

yukarıda da belirttiğim gibi migros merkeze mail atmıştım. ertesi gün beni mağaza müdür yardımcısı aradı. hiçbir ürünün son tüketim tarihlerini (stt) değiştirmediklerini, kendilerine geldiği gibi raflara koyduklarını belirtti. migrosun tek suçu üretici firmanın (jacobs) kendilerine söylediği son tüketim tarihinin doğruluğunu kontrol etmeden rafa yerleştirmeleri (bir de benim sözlü uyarılarımı kulak ardı etmeleri)

bahsettiğim ürünü rafta kontrol etmişler ve stt ile oynama yapıldığını onlar da görmüşler. jacobs monarch millicano satılan tüm migroslara ürünün kontrol edilip raftan kaldırılması talimatını verdiklerini söyledi müdür yardımcısı.

şimdi bahsettiğim jacobs'un migrostaki bu ürününün orjinal ambalajı kril alfabesiyle (muhtemelen rusça) yazılmış. anladığım kadarıyla yurtdışında satılmak üzere üretilen bu ürün ellerinde kalınca ya son tüketim tarihi geçtikten sonra yada geçmesine az süre kala üzerine türkçe etiket ve değiştirilmiş bir son tüketim tarihi etiketi yapıştırılıp bize itelenmiş.

yani mevzu migros rezaleti değil, en kallavisinden jacobs rezaletiymiş.

edit: bahsettiğim stt ler de şunlar:
sonradan yapıştırılan stt:
i.hizliresim.com
bu etiketi kaldırınca orjinal tarihi görüyoruz
i.hizliresim.com

edit2: bir de aklıma şöyle bir ihtimal daha geldi (ki umarım öyledir), tüm dünyada olduğundan farklı olarak jacobs rusyada ürününün son tüketim tarihini değil de üretildiği tarihi kavanozun altına basmıştır belki.
her ne kadar türkçe yapıştırdıkları etikette ürünün son tüketim tarihi kavanozun altındadır diye yazsa da krilce olduğu için anlayamadığım orjinal ambalajında "bu ürünün üretilme tarihi kavanozun altındadır ve bu tarihten (01.08.2016) 16 ay sonra ürünün son tüketim tarihi dolmaktadır" diye bi ifade yazmışlardır belki.

çok iyimser bi bakış açısı mı oldu bu?
  • yemrem  (12.12.16 12:45:06 ~ 12:54:54)
Sanmıyorum tett'dir o ama yine de ambalajın görselini de koyarsan belki Rusça bilen birileri tercüme edebilir.

  • peggy  (12.12.16 13:18:05)