[]

Yazdığım hikaye hakkında eleştiri yapabilecek olan var mı?

korkutukumut.wordpress.com

Adresindeki blogda bir hikaye yazıyorum. Şu ana kadar olan bölümler için eleştiri görüş ve önerilerinizi bekliyorum sayın arkadaşlar.

Şimdiden teşekkür ederim.

 
Karakterin ruh hali zayıf. Betimlemeler kötü. Paragraflar çok kısa.

Bazı paragraflar güzel.
  • dissendium  (22.11.16 22:36:19 ~ 22:39:16) 
bölüm 6 yı okudum sadece.

betimlemeler çok zayıf, eksik. görüntüler canlanmıyor zihinde.

karakterin, iç konuşmalarında hiçbir işlevi, anlamı olmayan, niye söyledi ki bunu, söylemese de hikayeden hiçbir şey eksilmezdi dedirten laflar ediyor.

öyküde gereksiz olan, olmasa da olur diyeceğin hiçbir kelimeyi, cümleyi, monologu kullanmamak lazım.
  • wilhelmwasmuss  (22.11.16 22:43:39 ~ 22:44:43) 
Selamlar,
Öncelikle emek vermişsiniz, bu bile daha iyi hikayelerin temeli.
Betimlemelerde gereksiz duygulara yer verilmiş gibi gördüm, çok detaylı okumadım ama betimlemelerin arasına serpiştirilen duygu sözcükleri inandırıcılığı ortadan kaldırıyor.
Gereksiz ayrıntılar var hikayede. Bir de hikayeyi çok boğmuşsunuz karamsarlıkla. Genç Werther'in anıları da karamsar bir hikayedir ama anlatılan dil o karamsarlığı ortadan kaybedip rüya aleminde gibi hissettirir..

Bana kalırsa betimlemeler üzerine çalışınız, rus romanları bunun için birebirdir.
  • st curse  (22.11.16 22:50:51 ~ 22:52:45) 
devrik cümleleri biraz daha iradeli kullan ki yeri geldiğinde gerekli etkiyi uyandırabilsin.

henüz üslubun olmadığından, etkileyici olsun diye aralara serpiştirdiğin bazı kelimeler çok eğreti durmuş. hepsi emanet gibi. biraz daha haşır neşir olman lazım kelimelerle, yani çok okuman ve çok yazman lazım. yeterince vaktini, emeğini vakfedersen bence çok güzel şeyler okuyabiliriz senin kaleminden.

bir de, insanların fikrini almakta acele etme. defter doldur biraz.
  • skayas  (22.11.16 22:47:45) 
Emeğine sağlık ancak genel eleştirilere katılıyorum ben de. Betimlemelerde, benzetmelerde, anlatımda, geçişlerde vs sıkıntı var. Özellikle etkileyici olma kaygın çok göze batıyor ve insanın okuma isteğini baltalıyor bu durum.


  • j r r tolkien hayrani  (23.11.16 00:03:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.