Kiraci olarak haklarim neler

Merhaba arkadaslar , az once ev sahibi aradi evini cocuklarina vericeklermis onlarada kira az gelmis
Ocak ayinda nekadar zam yapicaksin dedi ben de su an 950 veriyorum 1000 en fazla 1050 yapabilirim
dedim. 1300 lira istiyolar, dedim 1 ayda 350 lira zam olmaz ozaman cik ocaga kadar diyolar. Ev bulunca
cikarim sure veremem dedim . Sert konustular biraz bu durumda ne yapman gerekiyor ev bulabilirsem
cikicam tabi ama cikmazsam ocakta onlarin istedigi rakami mi vermek zorundayim?
Sozlesme tarihi 2011 ocak 700 liraya tutmusum evi. Yasal olarak haklarim nelerdir bu durumda?

Yok cocuklari oturmayacak , kirayi onlara odiycem sadece ama onlarda zam istiyor.
Ihtar yolladiktan nekadar zaman icinde cikmam gerekiyor?

  • carmenta  (10.11.16 22:47:29)
bildiğim kadarıyla yapılacak bir önceki senenin tefe tufe değerlerini asamiyor. o da genelde yüzde 10 civarı seyrediyor. 95 lira zam demek bu da. ama adam çok diyorsa artık yapacak bir şey kalmamış gibi.

  • manuelka  (10.11.16 22:49:18)
sözleşmede ne yazıyorsa o (umarım vardır, yoksa gerçekten adam ne diyorsa o). sözleşmelerde de genelde manuelka'nın dediği gibi tefe tüfe ortalaması kadar artış istenir.

  • celeron 300a  (10.11.16 22:52:23)
bişey yapamaz oturmaya devam

  • paintov  (10.11.16 22:55:39)
evden çıkmazsanız tahliye davası açabilir, ki o da bi iki sene sürüyormuş. ama zaten kiranızı düzenli ödediğiniz için mahkemenin onları haklı bulacağını sanmıyorum.

  • pide  (10.11.16 22:56:39)
Cok tesekkur ederim hepinize ozaman ev bulana kadar oturmaya devam ,
ocaga kadar bulamazsam da tefe tufe degerine gore zamli yatiriyorum ozaman.

  • carmenta  (10.11.16 23:09:30)
Son kiranızın üzerine tüfe filan kadar ekleyerek zam yapmanız lazım. Daha fazla istiyorsa onun noterden ihtar filan çekmesi gerekiyor. Ki sanmıyorum öyle bir şeyler yapacaklarını. Bir de emsallerine göre düşük kaldı diye yine mahkemeye verebilirler. Onu da sanmıyorum.
Sanıyorum adam kirayı siz alın diyince çocukları aç gözlülüğe kapılmışlar.
Kanunen pek bir şey yapamaz zıtlaşacak gücünüz varsa. Ama tatsızlık olmasın diye düşünürseniz "kanunen tüfe kadar yapmam gerekiyor, hadi ben de şu kadar ekleyeyim" gibisinden arayı bularak ikna etmeyi deneyebilirsiniz.
  • firez  (10.11.16 23:11:47)
en az 6 ay, sürece bağlı olarak 1 sene bile oturabilirsiniz. yok öyle 350 tl zam.

  • lancelot du lac  (10.11.16 23:12:18)
en az 6 ay eğer alan adamın üzerine evi vs var ise 1 sene kimse çıkaramaz. Öyle sözleşme bitiyor diye de endişe etme 15 gün öncesinden ihbarname mi ne çekmesi lazım sana sonra sen 6 ay süre falan istiyorsun yani onun dediği iş olmaz. Zam oranına gelince %10 ortalama işte kafana göre zam muhabbeti hikaye.

  • gozu acik sevisen yahudi  (10.11.16 23:29:30)
Bu sozlesme her sene kendiliginden yenileniyor di mi arkadaslar ?
Cunku elimde bi evi ilk tuttugumda yapilan sozlesme var .

  • carmenta  (10.11.16 23:34:27)
Şu linkteki
www.turkhukuksitesi.com
bilgilerden yola çıkarak şöyle bir sonuca vardım: Eğer ilk kiralamanın üzerinden 5 yıl geçmişse (ki geçmiş) ve evin kirası emsal değerlerin altında kalmışsa (ki 1300 istemelerinin nedeni bu olabilir) evsahibi kira tespit davası açabilir ve haklı bulunursa yeni dönemde belirlenen (ki tüfe üstünde olabilir) kira geçerli olur ek olarak dava masrafı da kiracıya yüklenir. Bence evinizin emsal değerini araştırın, eğer şu an ödediğinize yakınsa sadece tüfe artışı yapıp oturursunuz. Yok eğer düşük kalmışsa sıkıntı çıkabilir gibime geliyor.
Evet birşey yapmasanız da sözleşme her sene otomatik yenilenir.
  • mikro patlama  (10.11.16 23:52:11)
Tekrar cok tesekkur ederim hepinize icimi rahatlattiniz biraz.
Umarim en yakin zamanda gonlume gore yeni bir ev bulurum .

  • carmenta  (11.11.16 00:34:16)