[]

ilköğretim 4. sınıf sorusu

Soru basit. çözdüm. ancak mantıkla çözdüm. ilköğretim 4. sınıf seviyesinde matematiksel olarak nasıl ifade edilerek çözülüyor. yani çarpanlara mı ayrılıyor, ortak katı mı bulunuyor, x değerleri mi veriliyor ne yapılıyor?

Soru:
Ahmet, Mehmet, Ali ve Hakan uzak yol kaptanlarıdır. Ahmet limandan ayrıldıktan sonra ancak 4 haftanın ardından limana dönebiliyor. Mehmet 8 hafta, Ali 12 hafta, Hakan ise 16 hafta sonra limana dönebiliyor.

Kaptanların hepsi kaç gün sonra limanda buluşurlar?

 
en erken ortak bi araya gelme zamanını sorduğu için ortak katların en küçüğü bulunuyor. o da 48 yapıyor.


  • pide  (28.10.16 10:37:13) 
onu anladım zaten öyle kafadan düşünerek buldum.
yani bunun matematiksel yazımı nasıldır?

  • elestirman  (28.10.16 10:38:21) 
sketchtoy.com daha basit nasıl anlatırım o seviyede derseniz onu bilemiyorum ama


  • pide  (28.10.16 10:46:12 ~ 10:46:43) 
4er 8er 12şer 16şar ritmik sayma yaptırıp, en küçük ortam sayı olduğunu buldurabilirsiniz. 4. Sınıf çocuğunun bu tarz ritmik saymaları öğrenmiş olması gerektiğini söyleyebilirim.


  • sekilci zihniyet  (29.10.16 09:18:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.