kredi kartından izinsiz yapılan alışverişlerle ilgili neden başlık yok?

2016 yılında bu iş tavan yapmış durumda. kendinizde veya çevrenizde mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

zarfından çıkarmadığı karttan para çekilen mi dersin, limiti 0 olan sanal karttan yapılan alışverişler mi dersin, ne ararsan var. ttnet fatura ödemesi yapılıyor, itunes'dan program/oyun alınıyor.

bu nedir allah aşkına yahu. salak salak milletin araba tamponu rezaleti konuşulacağına bunlar konuşulsun. milletin kartlarından kaç araba parası çekiliyor son günlerde. bu dediğim olaylar bir bankada değil tüm bankalarda mevcut. yapılan alışverişe itiraz ediyorsunuz 90 gün içinde sonuçlanıyor diyor. böyle bir mantık var mı?

yurtdışında eğer sizden habersiz alışveriş yapıldıysa banka bunu size geri öder ve araştırmaya başlar eğer siz haksızsanız sonra tekrar sizden geri ister. bizde ise tam tersi banka parayı ne olursa olsun sizden istiyor sonra araştırmaya başlıyor. siz de bu arada cebinizdeki parayı bankaya ödüyorsunuz.

bence rezalet benzeri bir başlık açılıp da canlı tutulursa yapılmayacak şey değil. ya bir kanun çıkar ya haberlere konu olur. bir şeyler mutlaka olur.

yazar değilim işte. ah bir yazarlık olsa açardım ama :)

ne düşünüyorsunuz durumla ilgili, sizce de ciddi değil mi?

hiç böyle bir şey duymadım, başıma gelmedi, etrafımdaki kimseye de olmadı böyle birşey.

telefonla aranıp, keriz gibi onu bunu onaylanıp dolandırılmak ayrı bir şey, eğer kastettiğiniz buysa. ya da internette sağa sola kart bilgisi vermek.

ama zarftan çıkmayan karttan para çekilmesi mümkün değil teknik olarak.
  • mahone  (12.10.16 22:46:17 ~ 22:46:36)
@mahone, geçen yıl teslim almadığım kredi kartından harcama yapılmaya çalışıldığı için kartı kapattıklarını bildirmek için aramıştı banka. kurye aşamasında bişeyler olabiliyor yani.

benim başıma bir kere geldi. internette sadece sanal kart kullandığım ve fiziksel kartımı güvenilir görünmeyen dükkan/restoranlarda falan kullanmamaya özen gösterdiğim halde kartım kopyalanmıştı. banka farkedince iptal etmiş hemen, bana bişey yansımadı.

daha bugün, kredi kartımı verdiğim bir otelin, yapmadığım bir harcamayı ve bana bildirmeden tahsil etmesi dolayısıyla harcama itirazında bulunmak için aradım bankayı. telefondaki temsilci "öyle bi itiraz yapamazsınız, gidin onlarla çözün" dedi önce. ben de kendisine işini öğretince önce bekletti, sağa sola sordu malum, ardından "şikayet kaydı alıyorum, siz de dilekçenizi fakslayın, çözelim" dedi.

bu işlerde suçun tümü bankanın değil, adam araştıracak haliyle. ama dediğin gibi itiraz inceleme süresinin uzun olması sıkıntı. aynı ekstre dönemi içinde çözmeleri lazım. bize düşen de ayık olmak tabi. kart ekstresini kontrol etmeden ödeyenler falan var, onları dolandırsalar yeter işte.
  • manuel mandalina  (12.10.16 23:29:42 ~ 23:30:16)
"limiti 0 olan sanal karttan yapılan alışverişler" demişsiniz, bunu gerçekten merak ettim. böyle bir vaka var mı? varsa hangi banka? kaynak var mı?

  • gman  (12.10.16 23:51:18 ~ 23:51:59)
  • mr.goodcat  (13.10.16 08:26:26)
Garanti Bankası Sanal kartında başvuru kısmındaki sözleşmede limit yetersiz olsa da para çekilebilir şeklinde bir ibare var. Bazı işyerleri eksi limit kullanabiliyor sanırım bununla ilgili bir durum.
Bu arada çok dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen ilk defa bu sene benim de kartım çalınmış. En son temizmama.com ve hepsiburada 'dan alışveriş yapmıştım. İkisinden biri kart bilgilerini çaldırdı sanırım.

  • creepy  (13.10.16 11:01:59)