Battlestar Galactica Sorusu

Merhaba

Sözlükte şu entrye denk geldim de, yazarın dediği gibi galiba ben biraz götümle izlemişim. Neden bu cylon ırkı insanlardan böyle nefret ediyor ?

eksisozluk.com

izlemenin üzerinden çok zaman geçti tabi, yanılıyor yanlış hatırlıyor olabilirim.

cylonlar kendilerini insan olarak görüyor, hatta bazıları cylon olduğunun farkında bile değil. yani gerçek insanlar ortadan kalkarsa tek kendileri kalacak, yani insan olacaklar. ama düşündüm de tamamen hayal gücüm de olabilir bu teorilerim.

takipteyim.
  • re noreno  (12.10.16 16:03:07)
Bunların ekiplerinden başında bir Cavil modeli var. O insanlardan nefret ediyor. Kendisini bu şekilde (duygular, dandik beden vs) yaptılar diye.

Yıllarca insanların köleleri olarak var oldular. Onlardan ayrıldıktan (savaş ile) sonra başka bir yerde kendi çaplarında takılırlarken, insanların askeri birliği keşif görevi sırasında sınır ihlali yapıyor. Bunu da tehdit olarak görüp, hazırlanıp, saldırıya geçiyorlar. İnsanlar var olduğu sürece bu tehdit devam da ediyor.

Böyle büyük modeller var. Caviller, Capricalar, Boomerlar falan hep alt model. Bu büyük modeller onları bu şekilde düşünecek, davranacak şekilde dizayn ettiler. Bu şekilde derken soykırımcı değil.

Bir de klasik "insanlar zararlı varlıklar. Kontrol altına alınmalı ya da yok edilmelidirler" konusu var.
  • nawar  (12.10.16 16:43:45)
Açılın ben açıklıyorum. Caprica dizisinde anlatılana göre aslında sebebi dini terör örgütü. Bu cylonları üreten bilim adamının kızı bu dini terör örgütüne takılırken kendini öldürüyor babasıda kızının yokluğuna dayanamayıp kızın bilincini cylona aktarıyor bu şekilde bütün cylonlara din virüs gibi kollektif bilicinde yayılıyor kendinilerini ilahi göreve hizmet ediyor sanıyorlar. Bu hulahopmudur nedir sanal evren muhabbetide var bi de işte kızın bilinci orada kalıyor oradan cylonlara atıyolar. Yani cylonların böyle psikopata manyağa bağlama sebeni insani bir din. İnsanları yanlış yolda kafir olarak görüyorlar jihad ilan ediyorlar.

Edit: Çok sene oldu izleyeli yamuluyorda olabilirim böyle kalmış aklımda.

Edit2: Kendilerini insan gibi sanmaların sebebini bu kızın bilincinin cylonlarla paylaşılması açıklıyor ayrıca.

Edit3: Ulan tekrardan bütün sezonları komple izleyesim geldi ne diziydi be.
  • klakie  (12.10.16 16:49:16 ~ 17:04:17)
Caprica da açıklanıyor işte imgesel olarak. Bütün olay o kıza bağlandı. Güzel diziydi çabuk bitti o da. Uzay boşluğunda ateş eden viper sesini özledim :( o yankısız huzur dolu ses <3

  • hasmetizm 2046  (12.10.16 17:45:15)
Tek bir sebebe indirgemek yanlış bence, saylonlar zekası olan birbirinden farklı düşünebilen bireyler. Hatta bir bölümde (BSG) Freudyen bir yaklaşımla: çocuğun sadece ebeveynleri ölünce "gerçekten" yetişkin olabileceğini, saylonların da üstüne yapışan "insanlığın yaramaz çocuğu" etiketinden kurtulmak için bile olsa insanlığı yok etmesinin yeterli neden olduğunu söylüyordu erkek modellerden biri.

Bir model de bunu evrimin bir yolu olarak görüyordu. Organik evrim homo sapiens ile sonuna geldi, evrim artık mekanik - biyomekanik devam etmeli ve tabii ki yeni eski ve çürümüş olanı yok etmeli şeklinde bir perspektife sahipti.

Bu sahneler 3-4 dakikalık küçük nüanslardı.
  • testis agrisi  (12.10.16 18:18:03)
Aslında dizi bittikten sonra çekilen film var. Adını unuttum. Onda bu konu üzerine uzun muhabbet dönüyordu. O beşliden ikisiydi sanırım. Bayağı bildiğin sarhoş muhabbeti gibi irdeleme vardı.

  • hasmetizm 2046  (12.10.16 18:30:15)
spoiler------

bi bölümde de yıldız patlaması vardı. bunu izleyen bi cylon bizi kendinize benzetmek için duyularımızı körleştirdiniz demişti. evrenin en nadir olaylarından biri olan şu patlamadaki ışıkları bile daracık bir spektrumdan izliyoruz demişti.

yani kapasitelerine ulaşamadıkları, insanların sadece kopyası olarak aşağı seviyeye çekilmiş olmaktan şikayet ediyordu.

ama öfkenin temelini hatırlamıyorum.
  • sttc  (12.10.16 20:30:57)
Boomer'ın hafıza dosyalarına sahip olan diğer sharon yani sonra alacağı athena callsignı ile bildiğimiz sharon agathon ablamız, yani mitokondriyel dnamızın geldiği cylon-insan melezi heranın biricik anası, bu soruyu kendisine soran adama'ya bizzat kendisinin cylon saldırısından evvel yaptığı konuşmadan alıntı yaparak, 'belki de tür olarak yaşamayı haketmediniz' demiş, adama bu soruya cevab veremediğinden, işte tam o an, tarihin akışı değişmiştir.

Kulaklarımda açılış jeneriği çalmaya başladı, dikelmeyen tüy kalmadı, sempatik deşarj hali..
  • kargn  (14.10.16 02:47:57)