[]

uluslararası ilişkiler, siyaset vs. okuyanlar yardım!!!

Merhaba, bu alanda bi araştırma sorusu bulmam gerekiyo, sonra araştırma yöntemini falan da belirticem. pek fazla ilgim olmadıgı için aklıma hem güzel hem de beni zorlamayacak doğru düzgün birşey gelmiyo. düşündüklerimden bazıları şunlar;

radikal islam hareketlerinin avrupa'da yükselen populizme etkisi

avrupa'nın güvenlik sorunun uzun vadede türkiye-ab ilişkilerine yansımaları

bunlar olur mu? olmazsa güzel bi soru bulmamda yardım edebilirseniz çok ama çok sevinirim.

 
radikal islam hareketlerinin avrupa'da yukselen asiri saga etkisi daha iyi olur bence, hem cok kaynak bulursun zorlamaz cok calisilmistir bu tur konular hem de guncel konu kisa surede bitirirsen guzel olur.


  • kassiopeia  (02.10.16 19:15:43) 
1- aşina olduğun literatür var mı? örneğin Arap Coğrafyası literatürüne aşina isen bu alanda kafa yorman daha makul.

2- Araştırma yöntemi falan belirledikten sonra araştırmayı yapacak mısın? yoksa araştırmayı tasarlayıp bırakacak mısın? Özetle araştırma teknikleri ödevi tarzı bir şey mi?

3- Eğer veri falan toplayacaksan çok uçmamak gerek, yok literatür taraması üzerine bir iki kelam yazacağın bir şeyse yaratıcı olmak iyi olabilir.

4- Araştıramayı yapacaksan süren ne kadar? Niteliği ne olacak vs.

Hani biraz daha bu ve bu benzeri sorularla olayı netleştirisen buradan daha faydalı yardımlar gelir, yoksa bir anda kaş yapıyim derken göz çıkarırsın çok alakasız bir şey çıkar.
  • ManikD  (02.10.16 19:27:22) 
@ManikD araştırmayı da yapmam gerekiyor bi araştırma yöntemi belirleyip. bide bi IR teorisi kapsamında incelemem de gerekiyor. yukarıdaki sorulara ek olarak sunlar geldi aklıma bunlar nasıl sizce?

1)avrupa'nın güvenlik sorunları ve kaygılarının türkiye ile ilişkilerin dinamiğini nasıl etkilemektedir?

2) Mülteci krizinden sonra AB'nin; potansiyel Türkiye üyeliğini ekonomik, kültürel ve politik olarak absorbe edebilme gücü nasıl etkilenmiştir?
  • lampetia  (02.10.16 21:08:11) 
soruların hepsi güzel hoşta bu sorulara vereceğin hipotez cevaplar ne? veri toplama sürecini bu etkileyecek. örneğin benimde ilgilendiğim alan en son cevabında verdiğin konuya yakın bir alan. hipotezini görmek lazım. ikincisi örneğin o mültecilerle ilgili sorun çok geniş kaçmış. eğer ciddi bir araştırma olacaksa hem ekonomik hem kültürel hem politik alanları incelemen dönemler alabilir. bir tez yazacaksan bile min 2 e inmesi gerek bunların, hele ödevse 1'e indirmen. Ha üstün körü yapacağım dersen 5 farklı varyasyonda inceleyebilirsin. ama üstün körü literatürün özeti olur. tüm bu sorularına yaklaşacağın hipotezler neler? neleri sınayacaksın. bunlarıda bir düşün derim.


  • ManikD  (02.10.16 21:33:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler aychovsky, baba jo, compumaster, deckard, fader, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, krem peynir, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.